Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam323
Toplam Ziyaret1410765
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
DOĞA YIKIMLARINI DÜŞÜN ÖNCEDEN
16/08/2021

Biz ilkokulda okurken öğretmenlerimiz ormanın önemini belirtmek için Fatih Sultan Mehmet’in “Ormanlarımdan bir dal kesinin boynunu keserim” dediğini söylerlerdi. Sonra ormanın, ağacın işlevini anlatırlardı. Beşikten mezara kadar ağaca gereksinim olduğunu belirtirlerdi. Kuşları, yaban hayvanlarını, böcekleri besler temiz hava/oksijen üretir, toprağın aşınmasını önler derlerdi.

Bilimsel yazılarda bir hektar iğne yapraklı ormanın otuz ton, geniş yapraklıların ise on altı ton temiz hava/oksijen ürettiği yazılmaktadır.  Orman  içinden, ya da kenarından geçen bir otobanın trafik gürültüsünü üç yüz elli kat azaltıyor… Böylesine yaşamsal etkinliği olan ormanlarımızı ağaçlarımızı, her bireyin, her insanın koruma yükümlülüğü olduğunu bilmemiz gerekiyor. Doğa yüklemiştir  bu görevi bizlere.  Kırın, yakın, kesin demiyor… Koruyun, çoğaltın, arttırın diyor.

İlkokuldan sonra  öğretmen okuluna okumuştum. Orada tarım öğretmenlerimiz bu konu üzerinde titizlikle duruyorlardı. Derslerimizi okul arazisinde,  krizma yaparak, fidan dikerek , tohum ekerek gerçekleştiriyorduk. Bir 17 Nisan günü Düziçi Köy Enstitüsü’ne gitmiştik. Bir öğretmenimiz birinci bina önündeki çam ağacına sarıldı “Bu ağacı ben diktim” dedi. Biz de o yılların coşkusunu yeniden yaşadık…

28 Temmuzdan beri 15 günde 300 yerde çıkan yangınlar ancak denetim altına alınabildi(!). Antalya, Adana, Muğla, Osmaniye, Aydın…’da o kadar çok ağaç, orman yandı ki yanan yerlerde böcekler, sürüngenler, kelebekler, yılanlar, akrepler, kuşlar, tavşanlar, tilkiler, kurtlar, geyikler, keçiler… ne varsa canlı cansız adına yandılar… Onların çıkardığı acı figan seslerini işittik, ne yaptım size der gibi ağlıyorlardı…

Devlet, millet canhıraş biçimde çalışarak yangını söndürüyorlardı. Yangında bağını, bahçesini, evini, malını, mülkünü, canını, insanını kaybedenler oldu… Yanmış kül olmuş evlerinin önüne varıp, bakıp bakıp ağlamaktan başka bir şey yapamıyorlardı… Öyle aciz kalmışlardı ki, yürekler yanıyordu…

Ülkenin başında pandemi, sel, yangın felaketleri dönüp duruyor. Kastamonu, Sinop, Bartın sel felaketine uğradı, yürekler acısı; afet bölgesi ilan edildi.  Dere önüne, kenarına bina yapmanın büyük yıkımlara uğradığı görüldü… Ey insan benim dememe gerek var mı?  Doğa yıkımlarının düşün önceden.                           

(16.08.2021, Çamlıyayla)202 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795