Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret1705357
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
02/10/2022

 

Nerede bir ağaç kesilse içim kanar, nerede bir orman yansa içim göyünür. Baştan başa ormanlıkla kaplı olan Anadolu’da Kars’tan kalkan bir sincap yere inmeden İzmir’e gelebiliyormuş… Torosları geçin Orta Anadolu’ya doğru ağaç göremeyeceksiniz! Yakıla kesile bu konuma gelmişiz.

Ağaç demek yaşam demek. Havadaki kötü kokuları (Amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit, ozon) gibi kokuları alır yapraklar, kabuklar aracılığı ile temizler, havada asılı maddeler (Partikülleri)  indirir. Temiz, canlılık veren kokularla besler bizi. 4 bin km2’lik yeşil alanda 18 kişiye bir yıl yetecek oksijen üretir. Yaşantımızı kolaylaştırır…

Gölge verir, havayı serinletir, sıcaktan gölgesine sığınırız. Kentin, köyün, kasabanın sokaklarını, caddelerini gölgeler, yürünür konuma getirir. Hava sıcaklığını 12 Santigrat dereceye kadar çeker… Enerji üreten santrallerin karbon dağılımlarını azaltır. Buharlaşmayı yavaşlatır, toprağın su kaybını önler, ağaçların yeşil kalmasını sağlar. Dökülen yapraklarıyla, yağmurlarla oluşan su akıntısının toprakları aşındırmasını önler. Heyelan gibi toprak kaymasının önüne geçer.

Meyve türü gıdalar üretir. İnsanlar, kuşlar, böcekler, hayvanlar yararlanır, yaşamlarını sürdürür. Hastaları iyileştirir, akıl sağlığını korur, belleği güçlendirir. Öfkeyi, şiddeti azaltır… Mevsimleri gösterir. İlkbahar yaz, sonbahar kış, ağaçlardaki değişikliklerinden  belli olur.  Elde ettiğimiz meyveleri, ürünleri satarak gelir elde eder ekonomiyi besleriz.

Çevremizi, yöremizi  ağaçlandırmada bir araya getirir bizi, toplumsal yaşama katkıda bulunur. Bilgi alışverişi yapar, haberleşiriz. Kaygılanma, tasalanma gibi sağlık bozucu anlayışlardan uzaklaştırır. Dayanışmayı, yardımlaşmayı sağlar, İmeceyle çözeriz sorunlarımızı.

Hayvanlar, kuşlar için hatta insanlar için barınak görevi yapar. Dallarında, kovuklarında yuvalar kurulur; evler yapılır. Evlerimizin kapı, pencerelerini, mobilyalarını ondan üretiriz. Odununu yakıt olarak kullanırız. Fosiller oluşturur, kömüre, petrole neden olur. Çirkinlikleri örter, manzara oluşturur.

Reçinesinden, sakızından, usaresinden büyük ölçüde yararlanılır; ilaç yapımında kullanılır, yapraklarından, köklerinden boya elde edilir…

Sanat alanında kullanılır.  Çeşitli heykeller, biblolar oluşturulur. Kaval, yaylı, penalı, mızraplı çalgıların gövdeleri, sapları odan yapılır… Beşik yapımında, levha yazımında, işlemecilikte, kakmacılıkta, cenaze taşıma sandukalarında, gömüt içinde kullanılır. Beşikten mezara kadar der atalar. Çok doğru, ağaçsız yaşam olmaz.

02.10.2022, Adana324 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÜNAL ŞÖHRET DİRLİK - 24/04/2024
M. Demirel Babacanoğlu
SEÇİM ANILARIM - 09/04/2024
SEÇİM ANILARIM
RAMAZAN BAYRAMI - 09/04/2024
RAMAZAN BAYRAMI
BANA GELEN ŞİİR KİTAPLARI - 02/04/2024
BANA GELEN ŞİİR KİTAPLARI
YAŞLILAR HAFTASINDA DÜŞÜNDÜKLERİM - 21/03/2024
YAŞLILAR HAFTASINDA DÜŞÜNDÜKLERİM
ÇANAKKALE BİR DESTANDIR - 21/03/2024
ÇANAKKALE BİR DESTANDIR
HAYRETTİN İVGİN DERGİLERİ - 05/03/2024
HAYRETTİN İVGİN DERGİLERİ
FİLLİ KÖY - 21/02/2024
FİLLİ KÖY
ARİF NİHAT ASYA - 19/02/2024
ARİF NİHAT ASYA
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546