Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam303
Toplam Ziyaret1410745
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
02/10/2022

 

Nerede bir ağaç kesilse içim kanar, nerede bir orman yansa içim göyünür. Baştan başa ormanlıkla kaplı olan Anadolu’da Kars’tan kalkan bir sincap yere inmeden İzmir’e gelebiliyormuş… Torosları geçin Orta Anadolu’ya doğru ağaç göremeyeceksiniz! Yakıla kesile bu konuma gelmişiz.

Ağaç demek yaşam demek. Havadaki kötü kokuları (Amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit, ozon) gibi kokuları alır yapraklar, kabuklar aracılığı ile temizler, havada asılı maddeler (Partikülleri)  indirir. Temiz, canlılık veren kokularla besler bizi. 4 bin km2’lik yeşil alanda 18 kişiye bir yıl yetecek oksijen üretir. Yaşantımızı kolaylaştırır…

Gölge verir, havayı serinletir, sıcaktan gölgesine sığınırız. Kentin, köyün, kasabanın sokaklarını, caddelerini gölgeler, yürünür konuma getirir. Hava sıcaklığını 12 Santigrat dereceye kadar çeker… Enerji üreten santrallerin karbon dağılımlarını azaltır. Buharlaşmayı yavaşlatır, toprağın su kaybını önler, ağaçların yeşil kalmasını sağlar. Dökülen yapraklarıyla, yağmurlarla oluşan su akıntısının toprakları aşındırmasını önler. Heyelan gibi toprak kaymasının önüne geçer.

Meyve türü gıdalar üretir. İnsanlar, kuşlar, böcekler, hayvanlar yararlanır, yaşamlarını sürdürür. Hastaları iyileştirir, akıl sağlığını korur, belleği güçlendirir. Öfkeyi, şiddeti azaltır… Mevsimleri gösterir. İlkbahar yaz, sonbahar kış, ağaçlardaki değişikliklerinden  belli olur.  Elde ettiğimiz meyveleri, ürünleri satarak gelir elde eder ekonomiyi besleriz.

Çevremizi, yöremizi  ağaçlandırmada bir araya getirir bizi, toplumsal yaşama katkıda bulunur. Bilgi alışverişi yapar, haberleşiriz. Kaygılanma, tasalanma gibi sağlık bozucu anlayışlardan uzaklaştırır. Dayanışmayı, yardımlaşmayı sağlar, İmeceyle çözeriz sorunlarımızı.

Hayvanlar, kuşlar için hatta insanlar için barınak görevi yapar. Dallarında, kovuklarında yuvalar kurulur; evler yapılır. Evlerimizin kapı, pencerelerini, mobilyalarını ondan üretiriz. Odununu yakıt olarak kullanırız. Fosiller oluşturur, kömüre, petrole neden olur. Çirkinlikleri örter, manzara oluşturur.

Reçinesinden, sakızından, usaresinden büyük ölçüde yararlanılır; ilaç yapımında kullanılır, yapraklarından, köklerinden boya elde edilir…

Sanat alanında kullanılır.  Çeşitli heykeller, biblolar oluşturulur. Kaval, yaylı, penalı, mızraplı çalgıların gövdeleri, sapları odan yapılır… Beşik yapımında, levha yazımında, işlemecilikte, kakmacılıkta, cenaze taşıma sandukalarında, gömüt içinde kullanılır. Beşikten mezara kadar der atalar. Çok doğru, ağaçsız yaşam olmaz.

02.10.2022, Adana238 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
ATOM BOMBASININ ATILIŞ YILDÖNÜMÜ - 08/08/2022
Maddenin en küçük parçasına atom denir. Elektron, proton, çekirdek’ten oluşur. İyiye kullanırsanız, denizaltıları yürütür, makineleri çalıştırır, hastalıkları iyileştirir; kötüye kullanırsanız yeryüzünde canlı bırakmaz; yaşanmaz olur.
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795