Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam279
Toplam Ziyaret1556951
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
02/10/2022

 

Nerede bir ağaç kesilse içim kanar, nerede bir orman yansa içim göyünür. Baştan başa ormanlıkla kaplı olan Anadolu’da Kars’tan kalkan bir sincap yere inmeden İzmir’e gelebiliyormuş… Torosları geçin Orta Anadolu’ya doğru ağaç göremeyeceksiniz! Yakıla kesile bu konuma gelmişiz.

Ağaç demek yaşam demek. Havadaki kötü kokuları (Amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit, ozon) gibi kokuları alır yapraklar, kabuklar aracılığı ile temizler, havada asılı maddeler (Partikülleri)  indirir. Temiz, canlılık veren kokularla besler bizi. 4 bin km2’lik yeşil alanda 18 kişiye bir yıl yetecek oksijen üretir. Yaşantımızı kolaylaştırır…

Gölge verir, havayı serinletir, sıcaktan gölgesine sığınırız. Kentin, köyün, kasabanın sokaklarını, caddelerini gölgeler, yürünür konuma getirir. Hava sıcaklığını 12 Santigrat dereceye kadar çeker… Enerji üreten santrallerin karbon dağılımlarını azaltır. Buharlaşmayı yavaşlatır, toprağın su kaybını önler, ağaçların yeşil kalmasını sağlar. Dökülen yapraklarıyla, yağmurlarla oluşan su akıntısının toprakları aşındırmasını önler. Heyelan gibi toprak kaymasının önüne geçer.

Meyve türü gıdalar üretir. İnsanlar, kuşlar, böcekler, hayvanlar yararlanır, yaşamlarını sürdürür. Hastaları iyileştirir, akıl sağlığını korur, belleği güçlendirir. Öfkeyi, şiddeti azaltır… Mevsimleri gösterir. İlkbahar yaz, sonbahar kış, ağaçlardaki değişikliklerinden  belli olur.  Elde ettiğimiz meyveleri, ürünleri satarak gelir elde eder ekonomiyi besleriz.

Çevremizi, yöremizi  ağaçlandırmada bir araya getirir bizi, toplumsal yaşama katkıda bulunur. Bilgi alışverişi yapar, haberleşiriz. Kaygılanma, tasalanma gibi sağlık bozucu anlayışlardan uzaklaştırır. Dayanışmayı, yardımlaşmayı sağlar, İmeceyle çözeriz sorunlarımızı.

Hayvanlar, kuşlar için hatta insanlar için barınak görevi yapar. Dallarında, kovuklarında yuvalar kurulur; evler yapılır. Evlerimizin kapı, pencerelerini, mobilyalarını ondan üretiriz. Odununu yakıt olarak kullanırız. Fosiller oluşturur, kömüre, petrole neden olur. Çirkinlikleri örter, manzara oluşturur.

Reçinesinden, sakızından, usaresinden büyük ölçüde yararlanılır; ilaç yapımında kullanılır, yapraklarından, köklerinden boya elde edilir…

Sanat alanında kullanılır.  Çeşitli heykeller, biblolar oluşturulur. Kaval, yaylı, penalı, mızraplı çalgıların gövdeleri, sapları odan yapılır… Beşik yapımında, levha yazımında, işlemecilikte, kakmacılıkta, cenaze taşıma sandukalarında, gömüt içinde kullanılır. Beşikten mezara kadar der atalar. Çok doğru, ağaçsız yaşam olmaz.

02.10.2022, Adana277 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EĞİTİM - 25/09/2023
EĞİTİM
ÖĞRENCİ BESLENMESİ - 18/09/2023
ÖĞRENCİ BESLENMESİ
OKULLAR AÇILIYOR - 11/09/2023
OKULLAR AÇILIYOR
BİRAZ DA GÜLELİM - 31/08/2023
BİRAZ DA GÜLELİM
“ABDULLAH ÖZKUCUR’’U ANDIK” - 25/08/2023
“ABDULLAH ÖZKUCUR’’U ANDIK”
HAVA SICAKLIĞI - 16/08/2023
HAVA SICAKLIĞI
ARKADAŞLIK GÜNLERİNDE KADİM ARKADAŞLARIM - 09/08/2023
ARKADAŞLIK GÜNLERİNDE KADİM ARKADAŞLARIM
ORMANLARIMIZ - 03/08/2023
ORMANLARIMIZ
LOZAN BARIŞI VE İNÖNÜ - 23/07/2023
LOZAN BARIŞI VE İNÖNÜ
 Devamı
AlışSatış
Dolar27.156027.2649
Euro28.882528.9982