Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam246
Toplam Ziyaret898658
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
SURİYE, HATAY VE KIBRIS
27/05/2017

 

1990 yılı mart -  nisan aylarında Ankara’da, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği ve İçişleri Bakanlığı’nca birlikte düzenlenen Psikolojik Harekat Kursu’na gönderilmiştim.

 Kursa çağrılanlar arasında birkaç mülki amir, çeşitli üniversitelerden yöneticiler; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin çeşitli birliklerinden subaylar, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden rütbeli personel, bazı bakanlıklardan Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı düzeyinde merkez memurları vardı. Kaymakam olarak benden başka, sonradan Diyarbakır’da vali yardımcısı olarak birlikte çalıştığımız değerli dostum Ahmet Ertürk’ü hatırlıyorum. 

Kurs, Ankara Kirazlıdere’deki Silahlı Kuvvetler Özel Harp Dairesi tesislerinde idi. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, üniversitelere bağlı güvenlik konuları üzerinde çalışan Araştırma Enstitüleri, Dışişleri Bakanlığı ve Genel Kurmay’dan konu uzmanlarınca kendi uzmanlık konularında konferanslar veriliyor; uzman sunumu bittikten sonra grup çalışmaları yapılıyor ve sınıfça konferans konusu tartışılıyor; kursiyerler grubunun katılımı, fikir üretmesi sağlanmaya çalışılıyordu. 

Konular ülkemizin iç ve dış güvenlik sorunları üzerinde yoğunlaşmaktaydı. Doğal olarak bölücü terör ve alınacak tedbirler, ele alınan en önemli konulardan birisiydi. 

O günlerde PKK lideri Abdullah Öcalan Şam’da ikamet etmekte; Suriye yönetimince korunup kollanmakta; PKK’nın eğitim kampları da Golan tepelerinin arkasındaki Suriye’ye ait vadilerde bulunmaktaydı. 

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nden gelen bir uzman komşu ülkelerin Türkiye’ye yönelik hasmane niyetleri ile Türkiye karşıtı politikalarını anlattıktan sonra; her ülke için ayrı ayrı hazırlanmış “Mevcut Durum ve Potansiyel Tespiti, Tehdit Değerlendirmesi Çalışma Raporları” bulunduğunu; “hizmete özel” damgalı bu çalışmaların gizlilik içeren “Karşı Harekat Tedbirleri” bölümleri dışında kalan, tespite yönelik bölümlerinin kursiyerlerle paylaşılabileceğini anlattıktan sonra; “Hangi ülke ile ilgili rapor üzerinde çalışmak istediğimizi” sordu. 

O günlerde, 1988 ve sonrasında, “Bulgaristan’ın ülkesindeki Türk azınlığa karşı uyguladığı yıldırma ve asimilasyon çılgınlığı” gündemdeydi. İran’ın “rejimini dışarıya ihraç etmeye yönelik gayretleri” bilinmekteydi. Ermenistan’ın “soykırım iddiası ve bunu diğer ülkelere yayma girişimleri” vardı. Yunanistan’ın “megali ideası ve her fırsatta Türkiye’ye karşı düşmanca tavırları” söz konusuydu. 

Ben de dahil, grubun çoğunluğu, “yükseliş halindeki bölücü terörist hareketlere destek veren Suriye dosyasını inceleyelim” görüşünde birleşince ertesi gün, “Tehdit Değerlendirmesine Yönelik, Suriye’nin Mevcut Potansiyeli ve Durum Tespiti” konulu dosyalar grubun incelemesine açık edilerek, sunuldu.    

Yanlış hatırlamıyorsam bir hafta boyunca Suriye üzerinde çalıştık. Her biri biner sayfa tutan iki ciltlik, yaklaşık 2.000 sayfa Suriye ile ilgili mevcut durum incelemesi çıkartılmıştı. Milli Güvenlik Kurulu uzmanı; “Bir bu kadar da bizim karşı harekat ve alternatifli tedbir önerilerimiz bulunduğunu” söyledi. Mevcut raporu kısımlara bölerek, gruplar halinde inceledik. Sonra da her grup çıkardığı çalışma özetini kursiyerlerin tamamı ile paylaştı.

 Böyle ayrıntılı bir durum incelemesine daha önce tanık olmamıştım. 

Suriye’nin her ili, ilçesi, mahallesi-köyü en ince ayrıntısına kadar ele alınmış; nüfus, etnik ve mezhepsel yapı; ulaşım, eğitim, sağlık kurumları; okuryazarlık, sınai üretim ve üretim tesisleri; ülkenin tüm alt yapısı, yolları, içme suyu kaynaklarına ve kanalizasyonuna varıncaya kadar haritalanmış, yer yer fotoğraflanmış olarak kayda geçirilmişti. Askeri durumu ve iç güvenlik yapısı, karakolların kapasitesinden, askeri birliğin sahip olduğu silahlara, sorumlu komutanına ve amirine kadar her şey elimizin altındaydı. 

Düşünün; sağlık tesislerindeki yatak adedinden, sağlık personeli sayısına, ameliyat odası kapasitesinden, ambulans ve acil yardım hizmetlerine kadar her şey vardı raporda. Hangi yerleşim birimlerinin Türkmen, hangisinin Hıristiyan olduğu; büyükşehirlerde hangi mahallede Nusayriler’in, Türkmen ya da Sünni Araplar’ın çoğunlukta oldukları, neredeyse kapı kapı belirlenmişti. 

Konferansta görevli uzman; “Tüm komşularımız hakkında benzeri çalışmaların var olduğunu” anlattı. O raporları inceledikçe ülkemin sorumlu yöneticileri ile gurur duydum. Övünmemek, sevinmemek mümkün değildi. 

(Devamı yarın.)355 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
DÜN-BUGÜN-YARIN - 18/08/2019
Son günlerde İyi Parti Başkanlık Divanı üyeleri Sayın Hasan Seğmen ve Sayın Salim Ensarioğlu üzerinden bir psikolojik baskı uygulanıyor İyi Partililere. Bazı arkadaşlarımız ani tepkiler
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.79415.8173
Euro6.42226.4479