Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam184
Toplam Ziyaret899890
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’DA KALKINMA AMAÇLI ZEMİN ETÜDÜ(3)
09/07/2015


2015 yılının ocak ve şubat ayları, Karaisalı’nın mevcut potansiyelinin, dinamiklerinin ve sorunlarının belirlenmesine yönelik masa başı çalışmaları ve saha araştırmaları ile geçti. Ben buna, “Karaisalı’nın zemin etüdünü yapmak” diyorum. Bu çalışmalarla ilçenin “Mevcut Durum Analizi” gerçekleştirilmiş oldu.

Bir yandan kamu kurumlarındaki resmi kayıtlarda yazılı bilgiler derlendi. Bir yandan mevcut istatistiki bilgiler ortaya çıkartılıp masaya yatırıldı. Bir yandan da oluşturulan iki uzman, üç destek elemanından oluşan beşer kişilik üç ayrı ekiple kırsalda ve ilçe merkezinde yaşayan haneler ziyaret edilerek onların bilgi, görgü ve değerlendirmelerine başvuruldu. Bu kapsamda 54’ü muhtar olmak üzere 452 kişi ile yüz yüze görüşmeler yapıldı. Ayrıca “organik tarımsal üretim” ve “turizm” konulu iki ayrı Odak Grup Toplantısı ile uzman görüşlerine ulaşılmaya çalışıldı.

11 mart 2015 tarihinde ilçe yöneticileri, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve Karaisalı’lı hemşehrilerin katılımı ile gerçekleştirilen bir çalıştayda araştırma ekibince belirlenen, sorunların çözümüne yönelik önerilerden oluşan eylemler listesi, tartışmaya ve katılımcıların önceliklendirmesine sunuldu.

Fotoğraf: Katılımcı Planlama Çalıştayı’ndan bir görüntü.

Daha önce dile getirilmeyen başka önerilerin de katılmasıyla Karaisalı’nın kalkınması ile ilgili 50 (elli) adet stratejik eylem (SE) ve bunların öncelik sırası belirlendi.

Ardından uzmanlar ve Belediye yöneticileri ile yapılan toplantıda, belirlenen bu elli adet SE, yapılabilirliği ve finansman imkanları da göz önüne alınarak, dört yıllık bir zaman dilimine yayılıp eylem planına dönüştürüldü. Böylece ortaya Karaisalı’nın Kalkınma Yol Haritası çıkartılmış oldu.

Bu köşede ve bu yazı serisinde sizlerle, önce Karaisalı’nın Mevcut Durum Analizi ve Kalkınma Yol Haritası bilgileri paylaşılacak; sonra da Karaisalı Kalkınma Yol Haritası’nın uygulanması doğrultusunda hazırlanacak projelere katkılarınız beklenecektir.

Sağlıcakla kalınız.


458 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 4: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR (2) - 13/12/2019
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dönemi:
SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716