Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret899236
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
AT BİNİCİSİNE GÖRE KİŞNER
15/08/2017

 “At seyisine/binicisine göre kişner” deyimi, "insanlar başlarında bulunan kişinin etkisi altında kalarak onun tutumuna göre davranırlar," anlamında kullanılan bir özlü sözdür.

 1989 yılı eylül ayında Özalp’te göreve başladığımda Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü kadrosu boştu. Daha önceki yazı işleri müdürü, “basına gizli bilgi sızdırmak” suçlaması ile soruşturma geçirmiş; hem disiplin cezası almış, hem de ilçe kaymakamının önerisi ile naklen başka bir ilçeye atanmıştı.

 Her ne kadar Devlet’in gelenekleri terk edilmekte ise de, o tarihte İçişleri Bakanlığı usulen, kaymakam ve vali yardımcısı atamalarında o ildeki valinin ön onayını ( akseptans da diyebileceğimiz kabul beyanını) almaya özen göstermekte ve kesin atamayı bundan sonra gerçekleştirmekteydi. İllerde de valiler, ilçe yazı işleri müdürlüğüne bir atama yapacakları zaman, mevcut kaymakamın “kabul beyanı” bulunmasını arzu ederlerdi.

 Kendisi, daha önce İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü de yapmış bulunan Vali Adnan Darendeliler, bir görüşmemizde: “Boş bulunan Özalp İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü için birkaç talep bulunduğunu, kendisinin halen Çatak İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürütmekte olan A. Aziz Aykaç’ı bu görev için düşündüğünü,” ifade ile “kabulüm halinde atama işlemini yapmak istediğini; yazılı olarak kaymakamlık uygun görüşünün gönderilmesini,” istedi.

 “Talipleri tanımadığımı, izin verilirse, sicil dosyalarını görmek istediğimi,” arz ettim. Sayın Vali, telefonda İl Yazı İşleri Müdürü’nü çağırarak,  “dosyaları incelememe yardımcı olunmasını,” emretti.

 Dosyalarını inceledim.

 Talipler arasında özellikleriyle öne çıkan biri yoktu. Sayın Vali’nin sözünü ettiği Çatak İlçe Yazı İşleri Müdürü A. Aziz Aykaç ise Özalp’ten soruşturma ile uzaklaştırılan; “basına gizli bilgi sızdırdığı soruşturma ile sabit”; sicili pek parlak olmayan; dosya bilgileri tatmin edici bulunmayan ve yaşadığı soruşturma sebebiyle, “güven hususunda sorunlu” birisi idi.

 Dolayısıyla, herhangi bir “kabul beyanı” yazmadım. Mevcut halde, mevcut bir adet memurla (o zaman ki unvanı tahrirat katibi idi), ihtiyaç halinde diğer dairelerden geçici görevlendirme şeklinde destek alarak, işleri yürütmekteydim.

 Aradan iki aydan daha uzun bir süre geçti.

 Bir gün, Sayın Vali aynı konuyu yeniden açtı ve: “- Bak kaymakam bey, Anadolu’da bir söz vardır, bilir misin? ‘At seyisine göre kişner’, denir. Bu boş bir laf değildir. Memurlar, amirlerine bakarak tavır belirlerler. Sen sıkı durursan, onlar da sıkı olurlar. Şu Çatak’taki yazı işleri müdürü Bakan bey’e ulaşmış; ikide bir aranıyorum. Senin uygun görüşünü dosyaya koymadan da bu atama yapılabilir. Sadece ‘Bakanlık geleneği bozulmasın’, istiyorum. Benim değerlendirmeme göre bu adam senin yanında çakı gibi müdür olur. Hem, yaşadığı sıkıntılardan da ders almıştır. Kaymakamlık görüşünü daha fazla geciktirme,” dedi.

 Düşündüm. Vali bey haklıydı. İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü’ne atama yapmak için benim “ön onayımın alınması” şartı hiç bir yasal metinde yoktu. Bir de, en azından gelecek kişi ile ilgili epeyce bilgi edinmiştim. Bir başkası atansa belki o, benim için bir “kapalı kutu” olacaktı. Konuyu daha fazla süründürmenin anlamı yoktu.

 Beklenen yazıyı gönderdim. A. Aziz Aykaç Özalp İlçe Yazı İşleri Müdürü olarak atandı.

 Kendisi ile gayet olumlu bir iş birliğimiz oldu. “Gizli ve çok gizli” kayıtlı yazışmalar için, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde Terörle Mücadele Bürosu işlerine bakan Atilla adında bir polis memurunu görevlendirmiştim. Bu özelliği taşıyan yazılar, İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü kaydı ile de çıksa, müdürün bilgisi dışında, bu memurun sorumluluğunda hazırlanmakta; İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki TEM Bürosu ofisinde dosyalanmaktaydı.

 İlçe Yazı İşleri Müdürü kaymakamlık bürosu işlerine vakıf olup, gerektiğinde mesai saatleri dışında da çalışarak işlerini vaktinde yetiştirmek için gayret sarf ediyor ve verilen işleri aksatmadan yürütüyordu. Tayinen ilçeden ayrılırken kendisini, bu özverili çalışmaları sebebiyle “takdirname” ile taltif ettim. Ayrıldıktan sonra bile zaman zaman beni arar, takıldığı hususlarda görüş sorardı.

 Aradan üç ya da dört yıl geçmişti ki bir gün ulusal basında, “Gizliliği olan bir konunun basına sızması üzerine İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan bir soruşturmada, Özalp İlçe Yazı İşleri Müdürü Aziz Aykaç’ın Mülkiye Müfettişleri’nce açığa alındığını, soruşturmanın devam ettiğini,” okudum. Hayret etmedim. Geçmişteki yaşadıklarım geçti gözümün önünden, bir film şeridi gibi.

 Vali Adnan Darendeliler’in sözünü hatırladım: “Unutma, at seyisine göre kişner!”

Hoşça kalınız. 292 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
DÜN-BUGÜN-YARIN - 18/08/2019
Son günlerde İyi Parti Başkanlık Divanı üyeleri Sayın Hasan Seğmen ve Sayın Salim Ensarioğlu üzerinden bir psikolojik baskı uygulanıyor İyi Partililere. Bazı arkadaşlarımız ani tepkiler
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.78355.8067
Euro6.43886.4646