Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam134
Toplam Ziyaret1262105
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’NIN EĞİTİM DURUMU ANALİZİ
03/08/2015

 

2014 yılı itibarıyla, ulusal eğitim istatistikleri veri tabanı esas alındığında, 6 yaşından büyük ilçe sakinlerinin eğitim durumları incelendiğinde, ilçede okuma yazma bilmeyenler ile okur yazar olmakla beraber herhangi bir okulu bitirmeyenlerin oranı ilçe nüfusunun % 29,82'sine ulaşmaktadır. Bu oran Adana için % 26,30 iken, Türkiye için % 24,31'dir.

Sadece okuma yazma bilmeyen nüfus değerlendirildiği durumda Karaisalı'da yaşayan 6 yaşından büyük nüfusun % 10,13'ü okuma yazma bilmezken, bu oran Adana için % 4,39, Türkiye içinse % 3,86 olmaktadır.

Yürütülen saha çalışması kapsamında görüşülen bireylerin eğitim durumları, ulusal eğitim istatistikleri veri tabanından yararlanılarak oluşturulan grafiği doğrular nitelikte olmakla birlikte, kırsal alanda eğitim sorununun daha da büyük olduğunun altını çizer yapıdadır.

Saha Çalışması kapsamında görüşülen kişilerin % 14,57'si okuryazar değildir. Bu oran, Karaisalı geneli için geçerli olan % 10,13 oranından oldukça yüksektir. Örgün eğitimin ilk basamağı olan ilkokulu bitirenlerin oranı ilçe genelindeki nüfus için % 30,90 iken, saha çalışması kapsamında görüşülen 398 birey için bu oran % 62,56'ya ulaşmaktadır.

Tüm bu sayısal verilerin ötesinde, saha çalışmasında görev alan 6 uzmanın değerlendirmeleri, sadece temel eğitim alabilmiş birey sayısının çokluğunun yanı sıra bu bireylerin aldığı eğitim kalitesinin de ayrı bir soru işareti olduğu şeklindedir. Her ne kadar, görüşmeler kapsamında bir okuma testi gerçekleştirilmemiş olsa da, görüşülen çok sayıda bireyin okur yazar olduklarını veya ilkokul mezunu olduklarını belirtmiş olsalar dahi, okuma güçlüğü çektiği gözlemlenmiştir.

 

Ekonomik kalkınmanın insani kalkınmadan sonra gerçekleştiği, kalkınma için en önemli girdilerden birisinin de nüfusun eğitim düzeyi olduğu bilinen bir gerçektir. Bu anlamda değerlendirildiğinde gerçekleştirilecek bir kalkınma planlama çalışmasının ilçede yaşayan bireylerin eğitim durumlarını iyi yönde değiştirmeyi sağlayacak çözümler önermesi gerekmektedir.

 

Temel eğitim eksikliğinin ötesinde ilçe kırsalındaki mahallelerde yaşayan halkın gelirlerini artırabilmek için mesleki eğitime tabi tutulması yanında kişisel gelişim ve becerilerini de geliştirmek gerekmektedir. Verilmesi önerilen kursların dağılımı aşağıda gösterilmiştir.

 

Bitkisel Üretimle İlgili Olarak:

* Sebze bitkileri yetiştiriciliği

* Meyve bitkileri yetiştiriciliği

* Aromatik bitkiler yetiştiriciliği

* Mantar yetiştiriciliği

* Toprak işleme teknikleri

* Gübreleme bilgisi

Hayvansal Üretimle İlgili Olarak:

* Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği

* Kümes hayvanları yetiştiriciliği

Kişisel Gelişim ve Beceri Edinme İle İlgili Olarak:

* Bilgisayar kullanımı

* Yabancı dil eğitimi

* Müzik aleti kullanımı

* Biçki dikiş beceri geliştirme

* El sanatları eğitimi (dokumacılık, ahşap işçiliği, model bebek ve oyuncak yapımı)

* Aşçılık

* Kuaförlük

* Kuran-ı kerim öğrenimi.

 

Eğitim ile ilgili yapılan analiz ve değerlendirmeleri üç başlıkta özetlemek gerekirse;

* İlçedeki 6 yaşından büyük okuma yazma bilmeyen veya okuma yazma bilmekle beraber bir okulu bitirmemiş nüfus oranının Adana ve Türkiye ortalamalarının üzerinde oluşu, kalkınma girişimlerinde insan boyutunun önemini hatırlatmakta, insani kalkınma sağlamadan ekonomik kalkınma sağlamanın hemen hemen imkânsız olduğu hipotezinin altını çizmekte ve gelecekte gerçekleştirilecek olan kalkınma çalışmalarında ilçede yaşayan bireylerin eğitim durumlarını iyi yönde değiştirmeyi sağlayacak çözümler üretmeyi zorunlu kılmaktadır.

* Mesleki gelişimi sağlayacak kurslarla;

* Kadınlara yönelik kişisel gelişimi sağlayıcı (bilgisayar gibi) ve çocuklara yönelik (takım sporları) kursların planlanması ve uygulanması önemli ve gereklidir.

 

Tekrar buluşuncaya kadar hoşça kalınız.644 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (3) - 14/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ (2)
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (2) - 11/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE - 06/11/2021
BAŞLARKEN
ÖNCELİĞİMİZ KANAL İSTANBUL DEĞİL KANAL ANADOLU OLMALI - 26/08/2021
Kanal İstanbul’un gereksizliğini tartışmak yerine, - Bu konuda yeterince yayın yapılmıştır,- Kanal Anadolu’nun gerekliliğini tartışmak istiyorum bu yazımda.
BAŞKOMUTANLIK SAKARYA MEYDAN SAVAŞI - 23/08/2021
12 Eylül 1983 Viyana önlerinde bozguna uğradığımız tarih olup o günden sonra hep toprak kaybetmişizdir. 13 Eylül 1921 ise Savaşlar yenilirken Çanakkale gibi pek çok cephe çarpışmalarını kazanmamız göz ardı edilirse, 238 yıl sonra Batılı ülkeler karşı
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356