Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam220
Toplam Ziyaret835198
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’NIN EĞİTİM DURUMU ANALİZİ
03/08/2015

 

2014 yılı itibarıyla, ulusal eğitim istatistikleri veri tabanı esas alındığında, 6 yaşından büyük ilçe sakinlerinin eğitim durumları incelendiğinde, ilçede okuma yazma bilmeyenler ile okur yazar olmakla beraber herhangi bir okulu bitirmeyenlerin oranı ilçe nüfusunun % 29,82'sine ulaşmaktadır. Bu oran Adana için % 26,30 iken, Türkiye için % 24,31'dir.

Sadece okuma yazma bilmeyen nüfus değerlendirildiği durumda Karaisalı'da yaşayan 6 yaşından büyük nüfusun % 10,13'ü okuma yazma bilmezken, bu oran Adana için % 4,39, Türkiye içinse % 3,86 olmaktadır.

Yürütülen saha çalışması kapsamında görüşülen bireylerin eğitim durumları, ulusal eğitim istatistikleri veri tabanından yararlanılarak oluşturulan grafiği doğrular nitelikte olmakla birlikte, kırsal alanda eğitim sorununun daha da büyük olduğunun altını çizer yapıdadır.

Saha Çalışması kapsamında görüşülen kişilerin % 14,57'si okuryazar değildir. Bu oran, Karaisalı geneli için geçerli olan % 10,13 oranından oldukça yüksektir. Örgün eğitimin ilk basamağı olan ilkokulu bitirenlerin oranı ilçe genelindeki nüfus için % 30,90 iken, saha çalışması kapsamında görüşülen 398 birey için bu oran % 62,56'ya ulaşmaktadır.

Tüm bu sayısal verilerin ötesinde, saha çalışmasında görev alan 6 uzmanın değerlendirmeleri, sadece temel eğitim alabilmiş birey sayısının çokluğunun yanı sıra bu bireylerin aldığı eğitim kalitesinin de ayrı bir soru işareti olduğu şeklindedir. Her ne kadar, görüşmeler kapsamında bir okuma testi gerçekleştirilmemiş olsa da, görüşülen çok sayıda bireyin okur yazar olduklarını veya ilkokul mezunu olduklarını belirtmiş olsalar dahi, okuma güçlüğü çektiği gözlemlenmiştir.

 

Ekonomik kalkınmanın insani kalkınmadan sonra gerçekleştiği, kalkınma için en önemli girdilerden birisinin de nüfusun eğitim düzeyi olduğu bilinen bir gerçektir. Bu anlamda değerlendirildiğinde gerçekleştirilecek bir kalkınma planlama çalışmasının ilçede yaşayan bireylerin eğitim durumlarını iyi yönde değiştirmeyi sağlayacak çözümler önermesi gerekmektedir.

 

Temel eğitim eksikliğinin ötesinde ilçe kırsalındaki mahallelerde yaşayan halkın gelirlerini artırabilmek için mesleki eğitime tabi tutulması yanında kişisel gelişim ve becerilerini de geliştirmek gerekmektedir. Verilmesi önerilen kursların dağılımı aşağıda gösterilmiştir.

 

Bitkisel Üretimle İlgili Olarak:

* Sebze bitkileri yetiştiriciliği

* Meyve bitkileri yetiştiriciliği

* Aromatik bitkiler yetiştiriciliği

* Mantar yetiştiriciliği

* Toprak işleme teknikleri

* Gübreleme bilgisi

Hayvansal Üretimle İlgili Olarak:

* Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği

* Kümes hayvanları yetiştiriciliği

Kişisel Gelişim ve Beceri Edinme İle İlgili Olarak:

* Bilgisayar kullanımı

* Yabancı dil eğitimi

* Müzik aleti kullanımı

* Biçki dikiş beceri geliştirme

* El sanatları eğitimi (dokumacılık, ahşap işçiliği, model bebek ve oyuncak yapımı)

* Aşçılık

* Kuaförlük

* Kuran-ı kerim öğrenimi.

 

Eğitim ile ilgili yapılan analiz ve değerlendirmeleri üç başlıkta özetlemek gerekirse;

* İlçedeki 6 yaşından büyük okuma yazma bilmeyen veya okuma yazma bilmekle beraber bir okulu bitirmemiş nüfus oranının Adana ve Türkiye ortalamalarının üzerinde oluşu, kalkınma girişimlerinde insan boyutunun önemini hatırlatmakta, insani kalkınma sağlamadan ekonomik kalkınma sağlamanın hemen hemen imkânsız olduğu hipotezinin altını çizmekte ve gelecekte gerçekleştirilecek olan kalkınma çalışmalarında ilçede yaşayan bireylerin eğitim durumlarını iyi yönde değiştirmeyi sağlayacak çözümler üretmeyi zorunlu kılmaktadır.

* Mesleki gelişimi sağlayacak kurslarla;

* Kadınlara yönelik kişisel gelişimi sağlayıcı (bilgisayar gibi) ve çocuklara yönelik (takım sporları) kursların planlanması ve uygulanması önemli ve gereklidir.

 

Tekrar buluşuncaya kadar hoşça kalınız.454 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEVR’İN RUHU - 13/08/2019
Aradan 99 yıl geçmiş olsa da Sevr’in ruhu bir hayalet ya da karabasan gibi tepemizde dolaşmaya devam ediyor.
“İYİ PARTİ ÜST KURUL DELEGELERİNE AÇIK MEKTUP” - 01/08/2019
Tarsus, 31 Temmuz 2019
UNUTUN GİTSİN SAKARYAYI, MALAZGİRT VAR NASILSA - 24/07/2019
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanının, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili “densizliği” sebep olmuştur bu yazının kaleme alınmasına.
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ Mİ, KALKIŞMA MI? - 16/07/2019
Dün 15 Temmuz Kalkışması’nın yıl dönümüydü. Hiçbir görüş paylaşmak istemedim. Bir iki paylaşımın yaygınlaşmasına katkı verdim sadece.
NE İÇTİNİZ BE ARKADAŞ? - 26/06/2019
Türkmen, Yörük, Kurmanç, Zaza;
‘AKGELİN’ İDİ YAŞLANINCA ‘AKNENE’ OLDU - 11/06/2019
Asıl adı Rahime’dir. “Irahma” diye söylerler bizim köyde.
19 MAYISIN YÜZÜNCÜ YILI - 21/05/2019
Dün, milli mücadele başlangıcının 100. yıldönümü idi.
YİNE Mİ FETRET DÖNEMİ? - 10/05/2019
Ülke ve millet olarak sanki yeni bir Fetret Dönemi’nden geçiyoruz.
TERÖRİST SUÇLAMASI - 29/03/2019
Son iki buçuk yıldan beri aktif olarak kullandığım “facebook” sayfama baktığımda arkadaşlarım sayısının 750’yi aşmış olduğunu gördüm.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617