Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam238
Toplam Ziyaret898650
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’NIN EĞİTİM DURUMU ANALİZİ
03/08/2015

 

2014 yılı itibarıyla, ulusal eğitim istatistikleri veri tabanı esas alındığında, 6 yaşından büyük ilçe sakinlerinin eğitim durumları incelendiğinde, ilçede okuma yazma bilmeyenler ile okur yazar olmakla beraber herhangi bir okulu bitirmeyenlerin oranı ilçe nüfusunun % 29,82'sine ulaşmaktadır. Bu oran Adana için % 26,30 iken, Türkiye için % 24,31'dir.

Sadece okuma yazma bilmeyen nüfus değerlendirildiği durumda Karaisalı'da yaşayan 6 yaşından büyük nüfusun % 10,13'ü okuma yazma bilmezken, bu oran Adana için % 4,39, Türkiye içinse % 3,86 olmaktadır.

Yürütülen saha çalışması kapsamında görüşülen bireylerin eğitim durumları, ulusal eğitim istatistikleri veri tabanından yararlanılarak oluşturulan grafiği doğrular nitelikte olmakla birlikte, kırsal alanda eğitim sorununun daha da büyük olduğunun altını çizer yapıdadır.

Saha Çalışması kapsamında görüşülen kişilerin % 14,57'si okuryazar değildir. Bu oran, Karaisalı geneli için geçerli olan % 10,13 oranından oldukça yüksektir. Örgün eğitimin ilk basamağı olan ilkokulu bitirenlerin oranı ilçe genelindeki nüfus için % 30,90 iken, saha çalışması kapsamında görüşülen 398 birey için bu oran % 62,56'ya ulaşmaktadır.

Tüm bu sayısal verilerin ötesinde, saha çalışmasında görev alan 6 uzmanın değerlendirmeleri, sadece temel eğitim alabilmiş birey sayısının çokluğunun yanı sıra bu bireylerin aldığı eğitim kalitesinin de ayrı bir soru işareti olduğu şeklindedir. Her ne kadar, görüşmeler kapsamında bir okuma testi gerçekleştirilmemiş olsa da, görüşülen çok sayıda bireyin okur yazar olduklarını veya ilkokul mezunu olduklarını belirtmiş olsalar dahi, okuma güçlüğü çektiği gözlemlenmiştir.

 

Ekonomik kalkınmanın insani kalkınmadan sonra gerçekleştiği, kalkınma için en önemli girdilerden birisinin de nüfusun eğitim düzeyi olduğu bilinen bir gerçektir. Bu anlamda değerlendirildiğinde gerçekleştirilecek bir kalkınma planlama çalışmasının ilçede yaşayan bireylerin eğitim durumlarını iyi yönde değiştirmeyi sağlayacak çözümler önermesi gerekmektedir.

 

Temel eğitim eksikliğinin ötesinde ilçe kırsalındaki mahallelerde yaşayan halkın gelirlerini artırabilmek için mesleki eğitime tabi tutulması yanında kişisel gelişim ve becerilerini de geliştirmek gerekmektedir. Verilmesi önerilen kursların dağılımı aşağıda gösterilmiştir.

 

Bitkisel Üretimle İlgili Olarak:

* Sebze bitkileri yetiştiriciliği

* Meyve bitkileri yetiştiriciliği

* Aromatik bitkiler yetiştiriciliği

* Mantar yetiştiriciliği

* Toprak işleme teknikleri

* Gübreleme bilgisi

Hayvansal Üretimle İlgili Olarak:

* Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği

* Kümes hayvanları yetiştiriciliği

Kişisel Gelişim ve Beceri Edinme İle İlgili Olarak:

* Bilgisayar kullanımı

* Yabancı dil eğitimi

* Müzik aleti kullanımı

* Biçki dikiş beceri geliştirme

* El sanatları eğitimi (dokumacılık, ahşap işçiliği, model bebek ve oyuncak yapımı)

* Aşçılık

* Kuaförlük

* Kuran-ı kerim öğrenimi.

 

Eğitim ile ilgili yapılan analiz ve değerlendirmeleri üç başlıkta özetlemek gerekirse;

* İlçedeki 6 yaşından büyük okuma yazma bilmeyen veya okuma yazma bilmekle beraber bir okulu bitirmemiş nüfus oranının Adana ve Türkiye ortalamalarının üzerinde oluşu, kalkınma girişimlerinde insan boyutunun önemini hatırlatmakta, insani kalkınma sağlamadan ekonomik kalkınma sağlamanın hemen hemen imkânsız olduğu hipotezinin altını çizmekte ve gelecekte gerçekleştirilecek olan kalkınma çalışmalarında ilçede yaşayan bireylerin eğitim durumlarını iyi yönde değiştirmeyi sağlayacak çözümler üretmeyi zorunlu kılmaktadır.

* Mesleki gelişimi sağlayacak kurslarla;

* Kadınlara yönelik kişisel gelişimi sağlayıcı (bilgisayar gibi) ve çocuklara yönelik (takım sporları) kursların planlanması ve uygulanması önemli ve gereklidir.

 

Tekrar buluşuncaya kadar hoşça kalınız.475 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
DÜN-BUGÜN-YARIN - 18/08/2019
Son günlerde İyi Parti Başkanlık Divanı üyeleri Sayın Hasan Seğmen ve Sayın Salim Ensarioğlu üzerinden bir psikolojik baskı uygulanıyor İyi Partililere. Bazı arkadaşlarımız ani tepkiler
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.79415.8173
Euro6.42226.4479