Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret1262107
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
DÜN-BUGÜN-YARIN
18/08/2019


Son günlerde İyi Parti Başkanlık Divanı üyeleri Sayın Hasan Seğmen ve Sayın Salim Ensarioğlu üzerinden bir psikolojik baskı uygulanıyor İyi Partililere. Bazı arkadaşlarımız ani tepkiler veriyor; bazıları, kendi iç dünyalarında rahatsız olsalar da, susuyor; değerlendirmeyi zamana bırakıyor ve gelişmeleri izliyorlar.

Ben de ikinci kesimde yer alanlardanım. İzliyorum.

Benim yaşıma yaklaşmış olanlardan öyle ani tepkiler beklenmemeli. Hayatın cevr-i cefasını çekmiş, defalarca sillesini yemiş bizler, duygusal değil, aklımızla tepki koymayı öğrenmiş yaşlardayız. Bu anlamda genç arkadaşların tepkilerini haklı bulmasam da anlayışla karşılıyorum.

Adı geçen parti yöneticilerinin basın açıklamaları sonrası, konuyla ilgili duygu, düşünce ve değerlendirmelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Sayın Hasan Seğmen’i yakından tanıma fırsatım olmadı.

Sayın Salim Ensarioğlu’nu Diyarbakır Milletvekili ve Devlet Bakanı olduğu dönemde Diyarbakır Vali Yardımcısı olmam sebebiyle tanımıştım. Kendisi ve ailesi Doğruyol Partili, bir kardeşi İl Genel Meclisi Üyesi idi. Ben de İl Özel İdaresi hizmetlerini de yürüten görevde olmam sebebiyle sık sık görüşme, konuşma, konular üzerinde tartışma imkânım olmuştur. O dönemde siyasi görüş olarak çok yakın olmasam da kendilerine, Dünya görüşlerini ve yaklaşımlarını bilirim.

Değerlendirme yaparken, Kasım 2017’de Sayın Genel Başkanın Ahlat ziyareti esnasında Gazeteci İpek Özbey’le yaptığı söyleşide paylaştığı bir uyarısını hatırlatmak isterim. Diyordu ki Genel Başkan özetle, “Kimse üzerindeki gömleği çıkarmasın. Kimseden dün giydiği gömleğini değiştirmesini istemiyor, beklemiyoruz. Herkes İyi Parti gömleğini giyecek ve geleceğe el ele birlikte yürüyeceğiz. İyi Parti kimliği ve gömleği bizim yeni duruşumuzdur. Geçmişte kimin nerede durduğu değil, bugün yanımızda durup durmadığıdır, önemli olan!”

Aynı gazetecinin, “Kürt meselesinde tavrınız ne olacak?” sorusuna verdiği cevabı da sizlerle paylaşmak isterim:

“Biz ona ‘Kürt meselesi’ değil, ‘Güneydoğu meselesi’ dedik. Çünkü Kürt meselesi dediğiniz zaman şöyle bir şey oluyor: Şuurun altına şöyle bir mesaj iletiyorsunuz. Kürtler problem! Evet bizim burada problemlerimiz var. Ekonomik, sosyal, siyasi, açılımların getirdiği çıta yüksekliğinin yarattığı bir hayal kırıklığı ve bir de eli silahlı terör var. Bugün iri yarı laflar ederek bir dakikada çözemezsiniz. Dokunarak, birbirimizi anlayarak, açık seçik konuşarak üzerine gitmeliyiz. 

‘Sen Türksün, ben Kürdüm’ diye bir şey yok. Herkes kendinin ne olduğunu bilir. Babamın ailesi Yunanistan’a Diyarbakır’dan gönderilmiş. Ailemin geldiği yer Diyarbakır. Bir de etnik aidiyetin günümüzde psikolojik olduğuna ve buna da saygı duyulması gerektiğine inanıyorum. Aidiyetiniz sizinle alakalı ve çok kıymetli. Karşılıklı saygı göstermeliyiz.”

Sayın Genel Başkanın daha yola çıkarken, bu gün yapılan tartışmaları gördüğü anlaşılıyor. İyi Partililerin hepsi MHP’den ayrılıp ta gelmiyor. Biz yeni bir partiyiz. İçimizde dün MHP’de olanlar olduğu kadar başka partilerde siyaset yapmış; ama geleceği İyi Parti’nin belirleyeceğini görerek İyi Partili olmuş binlerce arkadaşımız var. Onlar MHP’den gelenlere, “Dün niye MHP’liydiniz?” diye soramayacakları gibi MHP’den gelenlerin de onlara, “Dün niye oradaydınız?” diye sormaya hakları yok! Aslolan İYİ PARTİ Tüzüğü ve Programına bugün inanıyor olmaktır.

Nitekim Sayın Salim Ensarioğlu yaptığı açıklamada, Güneydoğu’da yıllardır süregelen sorunlar hakkında, “Akan kanın durmasını istediğini, konu üzerinde şiddet ve ülkenin bütünlüğü dışında her şeyin tartışılabileceğini söylediğini, bugün de bu sözüne inandığını,” belirtmiştir. Ensarioğlu’nun yaklaşımı ortada. PKK ve HDP çizgisinde olsaydı, bugün İyi Parti’de olur muydu?

Sayın Hasan Seğmen, geçmişte yaptığı çalışmaları ve içinde bulunduğu sivil toplum kuruluşlarını yalanlamıyor ki. “Tartışma konusu olan görüşlerin o gün iktidarda bulunan siyasi iktidar sahipleri ve Devlet tarafından istendiğini, hazırlanan raporların da TBMM Başkanlığı ile birlikte mevcut tüm siyasi partilere gönderildiğini; basınla paylaşıldığını,” söylüyor.

Ayrıca bir şey daha var bu açıklamada üzerinde durulması gereken. “Bünyesinde 54 ayrı  derneğin bulunduğu Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun kendi önerisi üzerine Denge ve Denetleme Ağı adlı platformdan ayrıldığını,” açıklıyor Hasan Seğmen. Demek ki bu platformun “milli nitelikte olmadığı ve ülkemiz aleyhine çalışmaları fonladığı,” bir şekilde görülmüş, değerlendirilmiş ve gereği yapılmıştır. Sayın Seğmen’in basın açıklamasından aşağıya alınan paragraflardaki düşünceye katılmamak mümkün müdür?

“Her milletin bir adı olduğu gibi, milletimizin adı TÜRK MİLLETİ’dir. Bu ad, Çerkesler de dahil bu topraklarda yaşayan insanlara, tarihe, talihe ve isimlere hükmeden Hakimlerin Hakimi Kudret tarafından verilmiştir. Birilerinin tanımladığı gibi en ufak müdahale ile birbirinden hemen ayrılabilecek bir mozaik değiliz. Biz bütün yapı, vasıf ve özellikleri ile birbirinden ayrılmaz olan, birbiri olan ve bir olan ebruyuz. Çerkesler de bu ebrunun solmaması gereken bir rengidir. Türk Milleti demek, Türk ırkının milleti demek değildir. Geniş kültür coğrafyamızda tarihi, siyasi ve sosyokültürel beraberliğin, bir düşünce ve duygunun binlerce yıl içerisinde bir şuur ve mensubiyete dönüşmesinin adıdır. İşte bu millete, Türk Milleti’ne mensubiyet duymak, bu milleti sevmek, korumak ve yüceltmek istemek de milliyetçiliktir. Biz hepimiz birlikte Türk Milletiyiz.”

Bir husus daha var ki değinmeden geçersem bu yazı eksik kalır. Bazı vatandaşlarımız, özellikle de gençler bizim tarihi kültürel mirasımızı, ırki ve dini hususiyetlerimizi tam olarak kavramaktan uzaktadırlar. “Milliyetçilik” kavramını Avrupa’da anlaşılan “ırkçı, şöven nasyonalist” anlayışla karıştırmaktadırlar. Batı asimilasyoncudur, ırkçıdır. Farklı yapılara, dillere, kavimlere tahammül edemez. Biz ise insanlara, Kendisini ne hissediyorsa odur,” bakışı ile yaklaşırız. Bizim medeniyetimizde asimilasyon yoktur. Bu durum, “iyidir-kötüdür” tartışılabilir. Amerikalı Kızılderilileri yok ederken, Fransız ve İngiliz elli yılda tüm sömürgelerine dillerini öğretirken, bizim İmparatorluk coğrafyasındaki yönetimimiz altında yaşamış etnisitelerin durumuna bakarak bunu anlamak mümkündür. Bu bizim milletimizin asaletini gösterir.

Milletimizin anadili Türkçe olmayan unsurlarının, yeni nesillerine ana dillerini öğretmeleri, Çerkes’in Çerkes, Boşnak’ın Boşnak ve Kürt’ün Kürt (aslen Kurmanç’tır) olarak varlığını sürdürebilmesi bir insanlık hakkıdır. Kişinin kendisini “Laz, Zaza ya da Arap” diye adlandırması onun Türk Milletinden olmadığı anlamına gelmez. Bu durum, bölünmek de bölücülük de değildir. Sadece içinde bir risk barındırır. Ama güçlü iseniz millet çanağında karışır, kaynaşır, birlikte yaşamaya devam edersiniz.

Bu anlamda gençlerimize gerçek anlamda Türk Milliyetçiliğini öğretmemiz; Batı taklidi yaklaşımlardan onları uzak tutabilmemiz gerekmektedir.

Her şey gönlünüzce olsun dilerim.

 316 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (3) - 14/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ (2)
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (2) - 11/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE - 06/11/2021
BAŞLARKEN
ÖNCELİĞİMİZ KANAL İSTANBUL DEĞİL KANAL ANADOLU OLMALI - 26/08/2021
Kanal İstanbul’un gereksizliğini tartışmak yerine, - Bu konuda yeterince yayın yapılmıştır,- Kanal Anadolu’nun gerekliliğini tartışmak istiyorum bu yazımda.
BAŞKOMUTANLIK SAKARYA MEYDAN SAVAŞI - 23/08/2021
12 Eylül 1983 Viyana önlerinde bozguna uğradığımız tarih olup o günden sonra hep toprak kaybetmişizdir. 13 Eylül 1921 ise Savaşlar yenilirken Çanakkale gibi pek çok cephe çarpışmalarını kazanmamız göz ardı edilirse, 238 yıl sonra Batılı ülkeler karşı
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356