Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam220
Toplam Ziyaret835198
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
EKOTURİZM
24/11/2015

Bugünkü yazımızda Karaisalı’da uygulamaya başlanan yeni bir Proje ile ilgili bilgiler paylaşacağım.

“Karaisalı’da Yenilebilir Yabani Nebatın ve Ot Yemeklerinin Araştırılması, Ekoturizmin Geliştirilmesi Projesi” 30 Kasım’dan itibaren fiilen uygulamada. .. Proje tanıtım toplantısı 19 Kasım 2015 tarihinde Karaisalı Meslek Yüksekokulu toplantı salonunda yapıldı.

Proje ile:

* Karaisalı ilçesinde başlatılan çalışmalar bütünü içerisinde, Çakıt Havzasında seçilen Kocaveliler, Kapıkaya, Altınova, Murtçukuru, Durak, Bucak, Demirçit, Bolacalı ve Kıralanı kırsal mahallelerde yerleşik halkın bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi yoluyla doğada var olan ve yerel halkın zaman zaman kendi mutfağında değerlendirdiği; yenilebilir, doğada kendiliğinden yetişen otların belirlenmesi;

* Ç.Ü. Karaisalı Meslek Yüksek Okulu Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Karaisalı Halk Eğitim Merkezi ve Karaisalı Belediyesi işbirliğinde Karaisalı ilçesinde “Bölgeyi Tanıtacak Tanıtım Elemanı” yetiştirilmesi;

* Karaisalı ve köylerinde yenilebilir yabani otlardan yapılan yemek tariflerinin derlenmesi, ot çeşitleriyle birlikte yeni kuşaklara tanıtılması amacıyla basılı materyal haline getirilmesi ve yayınlanması;

* Karaisalı ve köylerinde yaşayan kadınların yenilebilir yabani otları tanımaya, toplama ve satmaya teşvik edilmesi;

* Adana’daki turizm dernekleri, acentaları ve turizmle ilgili kamu kuruluşları, basın ve yayın araçları aracılığıyla Adana’da yaşayan kadınlara duyurularak, Karaisalı’nın tanıtımı amacıyla seçili bölgeye “Ot Tanıma ve Toplama Turları” düzenlenmesi;

* Proje bölgesinde yaşayan kadınların gelirlerinde:

* Ot toplayıp turla gelenlere (ve zamanla ilçe pazarında) yenilebilir ot ve köy ürünleri satışı ve ot toplamak amacıyla gelenlere “tanıtım hizmeti verilmesi” yoluyla, artış sağlanması amaçlanmıştır.

* Ayrıca, İzmir-Çeşme/Alaçatı’da yapılan Türkiye’nin ilk “Ot Yemekleri Festivali” yerinde incelenerek, benzeri bir festivalin Karaisalı şartlarında uygulanabilirliği tartışmaya açılacaktır.

 

Ekoturizm, vahşi doğada doğal çevreye en az etkide bulunan ve bu arada yerel topluluklara ekonomik fayda sağlayan turizm türüdür. Özellikle uluslararası talebin yapısındaki değişiklikler, artan eğitim seviyeleri ve çevre konularına karşı artan ilgi ve bilinç, ekoturizm seyahatlerine olan talebi artırmaktadır.

 

Projenin iki ana hedef grubu bulunmakta: Birinci grup, Adana’da yaşayan ev hanımları, ikinci grup ise Karaisalı’nın proje bölgesi olarak seçilen kırsal mahallelerinde yaşayan ev hanımları ve MYO mezunlarıdır.

Birinci gruptakilerin tur hizmeti yanında, gezide ot toplamaları veya satın almaları; ikinci gruptakilerin ise yenilebilir yabani otları toplayıp satarak aile bütçelerine katkıda bulunmaları, hedeflenmektedir.

Karaisalı Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğrencileri veya mezunlarının “Bölge Tanıtım Elemanı” olarak yetiştirilmeleri, bu projeye katılarak gelecekte ot toplama turlarında, gelir elde etmeleri de hedefler arasındadır.

Projenin nihai yararlanıcıları, Karaisalı’da ve Adana’da yaşayan kadınlarla, Adana’daki tur acenteleri, ilçede nakliye hizmeti veren minibüsçüler ve Karaisalı esnafıdır.

 

Proje ile sonuç olarak;

* 50 km uzaklıktaki Adana Büyükşehir Belediyesi’nin merkez ilçelerinde yaşayan bayanlara Karaisalı’nın tanıtılacağı, bu yolla ilçede turizm hareketlerinin canlanacağı, ilçede yaşayanların gelirlerinde az da olsa artışlar olacağı, düşünülmektedir.

* Adana’da Karaisalı’nın tanıtımı yanında Karaisalı’nın Çakıt Kanyonu ve Varda Köprüsü gibi diğer turizm değerlerinin tanıtımına da katkıda bulunulacaktır.

Projenin en önemli sosyal kazanımı, kırsalda yaşayan bayanların turizmle tanışması ve turizmden gelir elde etmeyi öğrenmeleri olacaktır.

 

Bu Proje İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın hibesi, Karaisalı Belediyesi’nin eş finansman katkısı, Çukurova Üniversitesi Karaisalı Meslek Yüksekokulu ve Karaisalı Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklığında Karaisalı Kalkınma, Yardımlaşma ve Girişimciliği Destekleme Derneği’nin sahipliğinde uygulanmaktadır.

Hayırlara vesile olması dileğiyle.436 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEVR’İN RUHU - 13/08/2019
Aradan 99 yıl geçmiş olsa da Sevr’in ruhu bir hayalet ya da karabasan gibi tepemizde dolaşmaya devam ediyor.
“İYİ PARTİ ÜST KURUL DELEGELERİNE AÇIK MEKTUP” - 01/08/2019
Tarsus, 31 Temmuz 2019
UNUTUN GİTSİN SAKARYAYI, MALAZGİRT VAR NASILSA - 24/07/2019
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanının, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili “densizliği” sebep olmuştur bu yazının kaleme alınmasına.
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ Mİ, KALKIŞMA MI? - 16/07/2019
Dün 15 Temmuz Kalkışması’nın yıl dönümüydü. Hiçbir görüş paylaşmak istemedim. Bir iki paylaşımın yaygınlaşmasına katkı verdim sadece.
NE İÇTİNİZ BE ARKADAŞ? - 26/06/2019
Türkmen, Yörük, Kurmanç, Zaza;
‘AKGELİN’ İDİ YAŞLANINCA ‘AKNENE’ OLDU - 11/06/2019
Asıl adı Rahime’dir. “Irahma” diye söylerler bizim köyde.
19 MAYISIN YÜZÜNCÜ YILI - 21/05/2019
Dün, milli mücadele başlangıcının 100. yıldönümü idi.
YİNE Mİ FETRET DÖNEMİ? - 10/05/2019
Ülke ve millet olarak sanki yeni bir Fetret Dönemi’nden geçiyoruz.
TERÖRİST SUÇLAMASI - 29/03/2019
Son iki buçuk yıldan beri aktif olarak kullandığım “facebook” sayfama baktığımda arkadaşlarım sayısının 750’yi aşmış olduğunu gördüm.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617