Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam176
Toplam Ziyaret899882
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
EKOTURİZM
24/11/2015

Bugünkü yazımızda Karaisalı’da uygulamaya başlanan yeni bir Proje ile ilgili bilgiler paylaşacağım.

“Karaisalı’da Yenilebilir Yabani Nebatın ve Ot Yemeklerinin Araştırılması, Ekoturizmin Geliştirilmesi Projesi” 30 Kasım’dan itibaren fiilen uygulamada. .. Proje tanıtım toplantısı 19 Kasım 2015 tarihinde Karaisalı Meslek Yüksekokulu toplantı salonunda yapıldı.

Proje ile:

* Karaisalı ilçesinde başlatılan çalışmalar bütünü içerisinde, Çakıt Havzasında seçilen Kocaveliler, Kapıkaya, Altınova, Murtçukuru, Durak, Bucak, Demirçit, Bolacalı ve Kıralanı kırsal mahallelerde yerleşik halkın bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi yoluyla doğada var olan ve yerel halkın zaman zaman kendi mutfağında değerlendirdiği; yenilebilir, doğada kendiliğinden yetişen otların belirlenmesi;

* Ç.Ü. Karaisalı Meslek Yüksek Okulu Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Karaisalı Halk Eğitim Merkezi ve Karaisalı Belediyesi işbirliğinde Karaisalı ilçesinde “Bölgeyi Tanıtacak Tanıtım Elemanı” yetiştirilmesi;

* Karaisalı ve köylerinde yenilebilir yabani otlardan yapılan yemek tariflerinin derlenmesi, ot çeşitleriyle birlikte yeni kuşaklara tanıtılması amacıyla basılı materyal haline getirilmesi ve yayınlanması;

* Karaisalı ve köylerinde yaşayan kadınların yenilebilir yabani otları tanımaya, toplama ve satmaya teşvik edilmesi;

* Adana’daki turizm dernekleri, acentaları ve turizmle ilgili kamu kuruluşları, basın ve yayın araçları aracılığıyla Adana’da yaşayan kadınlara duyurularak, Karaisalı’nın tanıtımı amacıyla seçili bölgeye “Ot Tanıma ve Toplama Turları” düzenlenmesi;

* Proje bölgesinde yaşayan kadınların gelirlerinde:

* Ot toplayıp turla gelenlere (ve zamanla ilçe pazarında) yenilebilir ot ve köy ürünleri satışı ve ot toplamak amacıyla gelenlere “tanıtım hizmeti verilmesi” yoluyla, artış sağlanması amaçlanmıştır.

* Ayrıca, İzmir-Çeşme/Alaçatı’da yapılan Türkiye’nin ilk “Ot Yemekleri Festivali” yerinde incelenerek, benzeri bir festivalin Karaisalı şartlarında uygulanabilirliği tartışmaya açılacaktır.

 

Ekoturizm, vahşi doğada doğal çevreye en az etkide bulunan ve bu arada yerel topluluklara ekonomik fayda sağlayan turizm türüdür. Özellikle uluslararası talebin yapısındaki değişiklikler, artan eğitim seviyeleri ve çevre konularına karşı artan ilgi ve bilinç, ekoturizm seyahatlerine olan talebi artırmaktadır.

 

Projenin iki ana hedef grubu bulunmakta: Birinci grup, Adana’da yaşayan ev hanımları, ikinci grup ise Karaisalı’nın proje bölgesi olarak seçilen kırsal mahallelerinde yaşayan ev hanımları ve MYO mezunlarıdır.

Birinci gruptakilerin tur hizmeti yanında, gezide ot toplamaları veya satın almaları; ikinci gruptakilerin ise yenilebilir yabani otları toplayıp satarak aile bütçelerine katkıda bulunmaları, hedeflenmektedir.

Karaisalı Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğrencileri veya mezunlarının “Bölge Tanıtım Elemanı” olarak yetiştirilmeleri, bu projeye katılarak gelecekte ot toplama turlarında, gelir elde etmeleri de hedefler arasındadır.

Projenin nihai yararlanıcıları, Karaisalı’da ve Adana’da yaşayan kadınlarla, Adana’daki tur acenteleri, ilçede nakliye hizmeti veren minibüsçüler ve Karaisalı esnafıdır.

 

Proje ile sonuç olarak;

* 50 km uzaklıktaki Adana Büyükşehir Belediyesi’nin merkez ilçelerinde yaşayan bayanlara Karaisalı’nın tanıtılacağı, bu yolla ilçede turizm hareketlerinin canlanacağı, ilçede yaşayanların gelirlerinde az da olsa artışlar olacağı, düşünülmektedir.

* Adana’da Karaisalı’nın tanıtımı yanında Karaisalı’nın Çakıt Kanyonu ve Varda Köprüsü gibi diğer turizm değerlerinin tanıtımına da katkıda bulunulacaktır.

Projenin en önemli sosyal kazanımı, kırsalda yaşayan bayanların turizmle tanışması ve turizmden gelir elde etmeyi öğrenmeleri olacaktır.

 

Bu Proje İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın hibesi, Karaisalı Belediyesi’nin eş finansman katkısı, Çukurova Üniversitesi Karaisalı Meslek Yüksekokulu ve Karaisalı Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklığında Karaisalı Kalkınma, Yardımlaşma ve Girişimciliği Destekleme Derneği’nin sahipliğinde uygulanmaktadır.

Hayırlara vesile olması dileğiyle.463 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 4: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR (2) - 13/12/2019
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dönemi:
SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716