Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam137
Toplam Ziyaret1262108
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
EKOTURİZM
24/11/2015

Bugünkü yazımızda Karaisalı’da uygulamaya başlanan yeni bir Proje ile ilgili bilgiler paylaşacağım.

“Karaisalı’da Yenilebilir Yabani Nebatın ve Ot Yemeklerinin Araştırılması, Ekoturizmin Geliştirilmesi Projesi” 30 Kasım’dan itibaren fiilen uygulamada. .. Proje tanıtım toplantısı 19 Kasım 2015 tarihinde Karaisalı Meslek Yüksekokulu toplantı salonunda yapıldı.

Proje ile:

* Karaisalı ilçesinde başlatılan çalışmalar bütünü içerisinde, Çakıt Havzasında seçilen Kocaveliler, Kapıkaya, Altınova, Murtçukuru, Durak, Bucak, Demirçit, Bolacalı ve Kıralanı kırsal mahallelerde yerleşik halkın bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi yoluyla doğada var olan ve yerel halkın zaman zaman kendi mutfağında değerlendirdiği; yenilebilir, doğada kendiliğinden yetişen otların belirlenmesi;

* Ç.Ü. Karaisalı Meslek Yüksek Okulu Bitkisel Ve Hayvansal Üretim Bölümü, Karaisalı Halk Eğitim Merkezi ve Karaisalı Belediyesi işbirliğinde Karaisalı ilçesinde “Bölgeyi Tanıtacak Tanıtım Elemanı” yetiştirilmesi;

* Karaisalı ve köylerinde yenilebilir yabani otlardan yapılan yemek tariflerinin derlenmesi, ot çeşitleriyle birlikte yeni kuşaklara tanıtılması amacıyla basılı materyal haline getirilmesi ve yayınlanması;

* Karaisalı ve köylerinde yaşayan kadınların yenilebilir yabani otları tanımaya, toplama ve satmaya teşvik edilmesi;

* Adana’daki turizm dernekleri, acentaları ve turizmle ilgili kamu kuruluşları, basın ve yayın araçları aracılığıyla Adana’da yaşayan kadınlara duyurularak, Karaisalı’nın tanıtımı amacıyla seçili bölgeye “Ot Tanıma ve Toplama Turları” düzenlenmesi;

* Proje bölgesinde yaşayan kadınların gelirlerinde:

* Ot toplayıp turla gelenlere (ve zamanla ilçe pazarında) yenilebilir ot ve köy ürünleri satışı ve ot toplamak amacıyla gelenlere “tanıtım hizmeti verilmesi” yoluyla, artış sağlanması amaçlanmıştır.

* Ayrıca, İzmir-Çeşme/Alaçatı’da yapılan Türkiye’nin ilk “Ot Yemekleri Festivali” yerinde incelenerek, benzeri bir festivalin Karaisalı şartlarında uygulanabilirliği tartışmaya açılacaktır.

 

Ekoturizm, vahşi doğada doğal çevreye en az etkide bulunan ve bu arada yerel topluluklara ekonomik fayda sağlayan turizm türüdür. Özellikle uluslararası talebin yapısındaki değişiklikler, artan eğitim seviyeleri ve çevre konularına karşı artan ilgi ve bilinç, ekoturizm seyahatlerine olan talebi artırmaktadır.

 

Projenin iki ana hedef grubu bulunmakta: Birinci grup, Adana’da yaşayan ev hanımları, ikinci grup ise Karaisalı’nın proje bölgesi olarak seçilen kırsal mahallelerinde yaşayan ev hanımları ve MYO mezunlarıdır.

Birinci gruptakilerin tur hizmeti yanında, gezide ot toplamaları veya satın almaları; ikinci gruptakilerin ise yenilebilir yabani otları toplayıp satarak aile bütçelerine katkıda bulunmaları, hedeflenmektedir.

Karaisalı Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğrencileri veya mezunlarının “Bölge Tanıtım Elemanı” olarak yetiştirilmeleri, bu projeye katılarak gelecekte ot toplama turlarında, gelir elde etmeleri de hedefler arasındadır.

Projenin nihai yararlanıcıları, Karaisalı’da ve Adana’da yaşayan kadınlarla, Adana’daki tur acenteleri, ilçede nakliye hizmeti veren minibüsçüler ve Karaisalı esnafıdır.

 

Proje ile sonuç olarak;

* 50 km uzaklıktaki Adana Büyükşehir Belediyesi’nin merkez ilçelerinde yaşayan bayanlara Karaisalı’nın tanıtılacağı, bu yolla ilçede turizm hareketlerinin canlanacağı, ilçede yaşayanların gelirlerinde az da olsa artışlar olacağı, düşünülmektedir.

* Adana’da Karaisalı’nın tanıtımı yanında Karaisalı’nın Çakıt Kanyonu ve Varda Köprüsü gibi diğer turizm değerlerinin tanıtımına da katkıda bulunulacaktır.

Projenin en önemli sosyal kazanımı, kırsalda yaşayan bayanların turizmle tanışması ve turizmden gelir elde etmeyi öğrenmeleri olacaktır.

 

Bu Proje İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın hibesi, Karaisalı Belediyesi’nin eş finansman katkısı, Çukurova Üniversitesi Karaisalı Meslek Yüksekokulu ve Karaisalı Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklığında Karaisalı Kalkınma, Yardımlaşma ve Girişimciliği Destekleme Derneği’nin sahipliğinde uygulanmaktadır.

Hayırlara vesile olması dileğiyle.634 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (3) - 14/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ (2)
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (2) - 11/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE - 06/11/2021
BAŞLARKEN
ÖNCELİĞİMİZ KANAL İSTANBUL DEĞİL KANAL ANADOLU OLMALI - 26/08/2021
Kanal İstanbul’un gereksizliğini tartışmak yerine, - Bu konuda yeterince yayın yapılmıştır,- Kanal Anadolu’nun gerekliliğini tartışmak istiyorum bu yazımda.
BAŞKOMUTANLIK SAKARYA MEYDAN SAVAŞI - 23/08/2021
12 Eylül 1983 Viyana önlerinde bozguna uğradığımız tarih olup o günden sonra hep toprak kaybetmişizdir. 13 Eylül 1921 ise Savaşlar yenilirken Çanakkale gibi pek çok cephe çarpışmalarını kazanmamız göz ardı edilirse, 238 yıl sonra Batılı ülkeler karşı
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356