Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam220
Toplam Ziyaret835198
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
NASIL YAPSAK, NEREDEN BAŞLASAK ?
08/06/2015

Birkaç gün önce, Karaisalı Haber Sitesi’nin yöneticisi değerli dostum Sayın Vahit Şahin’le Karaisalı’da yapılabilecek “kalkınma amaçlı çalışmalar” üzerinde sohbet ederken:

“- Karaisalı Haber sitemizde yazamaz mısınız? Eğer yazarsanız, bu konuları başta Karaisalılılar olmak üzere daha geniş kitlelerle paylaşmış olursunuz,” dedi.

Ben de:

“- Sohbetimizin geleceğe yönelik hayallerimiz üzerine olduğunu, oysa benim yaşımda birinin hayallerinden çok anıları olduğunu, yazarsam daha çok anılar üzerine yoğunlaşabileceğimi,” söyledim.

Kendisi:

“- Anılardan da çıkartılacak dersler olduğunu ve yazmamın bu anlamda faydalı olacağına inandığını,” ifade etti.

“- Düşüneyim” dedim.

……………………………………..

İşte şimdi –eski deyimle- daktilo başındayım. Daktilo değil tabii, doğrusu PC (personal computer) başındayım. Nereden başlamam gerektiğini tartışıyorum kendi kendimle.

Derler ki, “gençler hayalleriyle ihtiyarlar anılarıyla yaşar”. Ben kendimi değerlendiriyorum da, ülkem ve insanlarım yani milletim üzerine oldukça çok hayalim var.  Hayal kurmadan proje geliştiremezsin. Hayal kurmadan üretemezsin. Hayal kurmadan yazamazsın. Hayal kurmadan aşık bile olamazsın. Hayal kurmadan yaşayamazsın!  O sebeple hayallerimiz olacak gelecek üzerine, güzellik üzerine, barış üzerine, dostluk üzerine; üretmek, gelişmek, kalkınmak ve mutlu olmak üzerine.

Öte yandan geride kalan 57 yılda biriktirdiğim o kadar çok anı var ki dağarcığımda paylaşılacak. Bunlar genelde, “Doğrucu Davut” misali çoğu kimsenin yapmaktan sakındığı, “çalıyı dolandığı” anlarda bile olayların üzerine “bodoslama giden” birinin yaptıkları. … Kurulu düzende “aykırı fiiller”dir pek çoğu. Ve hatta suçtur bazılarının icrası, mevcut sistem içerisinde.  Ama okuyucunun da okuduğunda değerlendireceği pek çok eylem, kendi özel şartları içerisinde yapılması gerekendir. 

Diyeceğim şu ki, 6 yıl ilkokul öğretmenliği ve yöneticiliği, 14 yıl mülki idare amirliği (kaymakamlık, vali yardımcılığı), 7 yıl özel sektör üst yöneticiliği ve 11 yıl özel işletmeci/işveren olarak çalıştım ve hiçbir işte rol yapmadım. “…mış gibi” davranmadım. Her işin hakkını vermeye çalıştım. Günü geldi takdir edildim. Günü geldi, kurulu çarkın dişlilerine uyum sağlama esnekliğini gösteremediğim için kırıldım dönen çarkın dişlileri arasında. Ama en zor şartlarda bile başımı dik tuttum, öne eğmedim.  Bunların okuyucularla paylaşılması her halde ilgi çekici olacaktır.

Haydi hayırlısı. Vira bismillah!638 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEVR’İN RUHU - 13/08/2019
Aradan 99 yıl geçmiş olsa da Sevr’in ruhu bir hayalet ya da karabasan gibi tepemizde dolaşmaya devam ediyor.
“İYİ PARTİ ÜST KURUL DELEGELERİNE AÇIK MEKTUP” - 01/08/2019
Tarsus, 31 Temmuz 2019
UNUTUN GİTSİN SAKARYAYI, MALAZGİRT VAR NASILSA - 24/07/2019
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanının, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili “densizliği” sebep olmuştur bu yazının kaleme alınmasına.
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ Mİ, KALKIŞMA MI? - 16/07/2019
Dün 15 Temmuz Kalkışması’nın yıl dönümüydü. Hiçbir görüş paylaşmak istemedim. Bir iki paylaşımın yaygınlaşmasına katkı verdim sadece.
NE İÇTİNİZ BE ARKADAŞ? - 26/06/2019
Türkmen, Yörük, Kurmanç, Zaza;
‘AKGELİN’ İDİ YAŞLANINCA ‘AKNENE’ OLDU - 11/06/2019
Asıl adı Rahime’dir. “Irahma” diye söylerler bizim köyde.
19 MAYISIN YÜZÜNCÜ YILI - 21/05/2019
Dün, milli mücadele başlangıcının 100. yıldönümü idi.
YİNE Mİ FETRET DÖNEMİ? - 10/05/2019
Ülke ve millet olarak sanki yeni bir Fetret Dönemi’nden geçiyoruz.
TERÖRİST SUÇLAMASI - 29/03/2019
Son iki buçuk yıldan beri aktif olarak kullandığım “facebook” sayfama baktığımda arkadaşlarım sayısının 750’yi aşmış olduğunu gördüm.
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617