Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam277
Toplam Ziyaret899451
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
TÜRK MİLLETİ VE DEVLETİMİZİN BEKA SORUNU -8-
14/03/2018
BENİM YALNIZ VE GÜZEL ÜLKEM TÜRKİYEM

 Aşağıdaki bölüm Emekli Albay Erdal Sarızeybek´in “Menora, Işığın Gölgesindeki Darbe” adlı kitabından alınmıştır. O da ‘Ahmedin Hikayesi´ni Falih Rıfkı Atay´ın Zeytindağı adlı romanından aktarmış. 

**Yıl 1918…

Büyük Harp bitmiş, Mısır kaybedilmiş, Hicaz, Filistin, Kudüs ve Şam, Musul, Kerkük tümü kaybedilmiş, artık savaşın tanıkları trenle İstanbul´a dönmektedir.

Kayıp büyük, gözün gördüğünü yaşayan yüreğin ve aklın acısı ise daha büyüktür.

Falih Rıfkı gördüğünü anlatıyor, görürken ne düşündüğünü işte böyle anlatıyor:

“(…) Tren giderken iki tarafımızda Suriye ve Lübnan´ı sanki safra gibi boşaltıyoruz. Yarın kendimizi Anadolu köylerinin arasında Kudüs´süz, Şam´sız, Lübnan´sız, Beyrut´suz, Halep´siz, öz can ve öz ocak kaygusuna boğulmuş, öyle perişan bulacağız. ..

İstasyonda bir kadın durmuş, gelen geçene: ‘Benim Ahmed´i gördünüz mü?´ diyor.

Hangi Ahmed´i? Yüz bin Ahmed´in hangisini?

Yırtık basmasının altından kolunu çıkararak trenin gideceği yolun, İstanbul yolunun aksini gösteriyor: ‘Bu tarafa gitmişti´ diyor.

O tarafa? Aden´e mi, Medine´ye mi, Kanal´a mı, Sarıkamış´a mı, Bağdat´a mı?

Ahmed´ini buz mu, kum mu, su mu, skorpit yarası mı, tifüs biti mi yedi?

Eğer hepsinden kurtulmuşsa, Ahmed´ini görsen, ona da soracaksın: ‘Ahmed´imi gördün mü?´

Hayır…

Hiçbirimiz Ahmed´ini görmedik. Fakat Ahmed´in her şeyi gördü. Allah´ın Muhammed´e bile anlatamadığı cehennemi gördü. Şimdi Anadolu´ya, Batı´dan, Doğu´dan, Sağ´dan, Sol´dan bütün rüzgarlar bozgun haykırışarak esiyor. Anadolu, demiryoluna, şoseye, han ve çeşme başlarına inip çömelmiş, oğlunu arıyor. Vagonlar, arabalar, kamyonlar, hepsi, ondan, Anadolu´dan utanır gibi, hepsi İstanbul´a doğru, perdelerini kapamış, gizli ve çabuk geçiyor.

Anadolu Ahmed´ini soruyor.

Fakat biz Ahmed´ini kumarda kaybettik!” (Zeytindağı, s. 108) 

Yüzyıl önce Ahmed´i kaybettik ama en azından Anadolu´yu kurtardık, vatan yaptık. 

Şimdi ise (……) bizi hem içimizde hem de dört yüz yıl hükmettiğimiz Ortadoğu´da yeniden bir savaşa sürüklemek istiyorlar. Arap aynı Arap, Yahudi aynı Yahudi, İngiliz aynı İngiliz, coğrafya aynı coğrafya, belki aradaki tek fark; Ahmed´in pahasına can bulmuş olan Türk milleti, Türk yurdu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti´dir. Eğer ki geçmişten tanıdığımız bu küresel güçlerin bu oyununa yine gelirsek, eğer ki onların peşine takılıp sürüklenirsek, her zaman bu vatan uğruna canını feda edecek Ahmed´imiz bulunur ve o Ahmed´ler hiç bitmez ama devir artık o devir değildir; bunu da hep akılda tutmak gerekiyor. Çünkü bu oyun artık içimizde oynanıyor ve düşman içimizde kılık değiştirmiş, kimse olduğu gibi görünmüyor.** (Menora, Işığın Gölgesinde Darbe, s. 358)

……………………………..

“Ahmed´in hikayesi”, 86 yaşındaki anamın nenesinden aktardığı bir anıyı getirdi usuma. (Bizde ‘nine´ denmez; ‘ebe´ ya da ‘nene´ diye söylenir.) 

Aslı Tarsus Yalamık köyünden olan büyük nenem Fadime, -annemin anneannesi-, Beylice (Manaz) köyündeki Bayastlı sülalesinden Ali ile evlenir. Bu evliğinden Elif, Mehmet, Abdullah ve Ayşe adında dört çocuğu olur. Kocası Ali askere alınır ve Yemen cephesinde kalır, şehit olmuştur.  Aile büyükleri onu kayını Veli ile evlendirirler. Hukuken evli de olsalar, uzunca bir süre karı koca olamadıklarını söylemiştir, sonraları yakınlarına. Derken durumu kabullenirler ve Şerife, Cennet,  Zeynep, Fatma, Emine ve Mehmet Ali adında altı çocuk daha doğurur. Zeynep benim anne annemdir. 

O yıllarda, önce Dünya Savaşı (Seferberlik), ardından Kurtuluş Savaşı yaşanmıştır.  Şehit kocasından olan oğulları Mehmet ve Abdullah da bu savaşlarda şehit olurlar. İkinci kocası Veli de Kurtuluş Savaşı´nda askere alınınca, büyük nenem, kucağındaki bebesi ile erkeksiz evinin erkeği olarak yaşar; kocası askerden dönene kadar, çocuklarına tek başına bakar, büyütür. 

1921 yılı Ağustos ayında Tekalifi Milliye Kanunu yayınlanır. Kanun emirleri arasında, “her haneden bir çift çorap, bir kat çamaşır ve çarık alınması” yanında, “halkın elindeki ulaşım araçlarının %40´ına, bedeli daha sonra ödenmek üzere, el konulması” da vardır.  Büyük nenem ahırındaki 2 kısrak ve 3 aygırından gebe olan kısrağını ayırır ve diğerlerini, evinden yüklediği, hanesindeki yiyeceklerin yarısı ile birlikte yedeğine alarak, Beylice´den kalkıp Pozantı Belemedik´e kadar götürür ve orada bedelsiz olarak görevlilere teslim eder. Bir gece Annaşa´daki (Eski Konacık) akrabalarında konaklayıp, döner.

Komşuları ona, “- Bineklerinin hepsini niye götürüyorsun? İkisini versen yeter,” derler.

Onlara: “- Ben bu orduya iki koca, iki oğul vermişim. Dört gölüğün lafı mı olur? Ziyaret tepesine gelen Fransız geavuru savaşı kazanırsa, o zaman bineğimiz değil namusumuz da kalmaz. Bunu görmez misiniz?” diye çıkışır.

……………………………………………………………………

 

Bugün de yine, milletimizin Anadolu´daki varlığı ve geleceği, yani “bekâmız” söz konusudur. Devlet aklını kullanmamız; tarihi gelişmeleri, uzak ve yakın ülkelerin bizimle ilgili/ilgisiz niyet ve hedeflerini bilerek, gerçekçi analizler yapmamız; her şeyden daha önce ülke savunmasını öne almamız, savunma kapasitemizi öz kaynaklarımızla güçlendirmemiz; toplumsal yapımızdaki birlik ve bütünlük duygusunu pekiştirmemiz öne çıkmakta, önem kazanmaktadır. 

Bugünlerde, yüzyıl önceki süreç yeniden yaşanıyor. 15 yıllık bir dönemde, tarihini bilmeyen yöneticiler elinde Türk Milleti ve Devletimiz bekâ sorunu ile karşı karşıya getirilmiştir. Bu Aziz Millet durumun vahametini kavradığı anda, elindeki her şeyini ortaya koyup, canları pahasına varlığını, dirliğini, bekâsını koruyacaktır. Yeter ki işbirlikçiler işbaşında olmasın. Milli hissiyatla, milli politikalar uygulamada olsun!

……………………………………………………………..

Film yönetmeni ve senarist Nuri Bilge Ceylan 2008 yılında,  "Üç Maymun" adlı filmiyle, "En İyi Yönetmen" ödülünü aldığı 61.nci Cannes Film Festivali ödül töreninde; "- Bu ödülü birisine ithaf etmek istiyorum... Yalnız ve güzel ülkem Türkiye´ye!" demişti.

Türkiye´yi ne de güzel anlatmıştı bu cümle.

Yazı serimizi şair Nazım Hikmet´in bir şiiri ile bitirelim: 

“Dörtnala gelip Uzak Asya´dan

Akdeniz´e bir kısrak başı gibi uzanan

                           bu memleket, bizim.

 

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

ve ipek bir halıya benziyen toprak,

                           bu cehennem, bu cennet bizim.

 

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,

yok edin insanın insana kulluğunu,

                           bu dâvet bizim.

 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

ve bir orman gibi kardeşçesine,

                           bu hasret bizim... “
 

Benim yalnız ve güzel ülkem, Türkiye´m,  her türlü tehlike ve tehditten uzak olsun!

 

S O N 


196 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 4: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR (2) - 13/12/2019
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dönemi:
SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716