Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam138
Toplam Ziyaret1262109
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ Mİ, KALKIŞMA MI?
16/07/2019

Dün 15 Temmuz Kalkışması’nın yıl dönümüydü. Hiçbir görüş paylaşmak istemedim.  Bir iki paylaşımın yaygınlaşmasına katkı verdim sadece. 

Bilmiyorum ben mi çok farklıyım? 

Toplumun geneli daha iyi düşünüyorsa, bu görüş ayrılığı hayra mı, şerre mi yorulur? Ben daha ilk günden, kalkışmanın ilk saatlerinden itibaren farklı baktım olaylara. Neden? Ben de bilmiyorum. 

15 Temmuz 2016 günü akşamı hanımla birlikte yaylada, köyümüzdeydik. Haber kanallarına İstanbul Boğaziçi Köprüsü’ndeki görüntüler düşmeye başlamıştı ki Tarsus’ta bulunan oğlum aradı. “Baba haber kanallarını izliyor musun? İstanbul Boğaz Köprüsünde bir hareket var. Darbe yapılıyor olmasın?” dedi. 

Kendisine cevaben, “Oğlum sen rahatına bak. Böyle darbe olmaz! Bir darbe girişimi olsa bile sonu gelmez. 1963’teki Talat Aydemir olayına benziyor. Darbe yapacak insan ilk akşamdan Boğaz Köprüsüne çıkmaz. Takma kafana yat, uyu!” dedim. Nitekim ben de, gece yarısı selâlarla uyanmış olsam da yattım. Takip etmedim televizyonları. 

Darbe yapacak kişi ya da ekip ilk akşamdan Boğaz Köprüsü’ne çıkıp yol kesiyorsa, o darbe değil gövde gösterisi (show) yapıyor demektir. Darbeci halkın gözünden ırak şekilde gizlice, önce Devleti yönetenleri Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve İç Güvenlik Güçleri Yöneticilerini enterne eder, emir komuta sistemini etkisizleştirir; sonra da darbeye karşı zorluk çıkarabilecek Türksat Uydu bağlantısını keser. Emniyet ve Jandarma Birliklerini gerekirse çatışma ile baskı ve kontrol altına alır.

 17 Temmuz 2016 günü facebook sayfamda bir değerlendirme yapmış ve herkesten farklı olan bu düşüncelerimi ifade etmiştim. Yazının yayınından üç gün sonra Olağanüstühal ilan edilince, çok saygı duyduğum bir üstadım (adını da verebilirim Sayın Halil Atılgan) beni arayıp, “Sayın hemşerim ben de sizin gibi düşünüyorum ama gün o gün değil! İfade özgürlüğü filan demezler, başını belaya sokarlar. Bence o paylaşımını silsen iyi olur,” diye uyarınca, kaldırdım yazdıklarımı.

 Bence 15 Temmuz’da yapılan bir darbe girişimi değildi. Çünkü darbe yönetenlere karşı yapılır. Bu ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Devletin rejimine, milletin birliğine ve ülkenin bütünlüğüne karşı topyekûn bir kalkışma idi. Üstelik dış destekliydi. Darbe, daha sonra bu kalkışmanın halkta yarattığı şoktan yararlanan iktidar sahiplerince yapılmış; beş bin yıllık tarihi akışımıza ters bir “tek adam yönetimi” olarak karşımıza çıkmıştır.

 Bugün daha da pekişmiş bir inançla aynı kanaatim devam etmektedir.

 MİT Müsteşarı da, Genel Kurmay Başkanı da, Cumhurbaşkanı da, diğerleri de Fetullahçı Çete’nin bir darbe hazırlığında olduklarını biliyorlardı. Cumhurbaşkanı darbe haberini “eniştesinden” almış filan değildir.

 Son iki yıl içerisinde, yani 17-25 Aralık’tan sonra, Emniyet içerisindeki Fetullahçılar bayağı törpülenmiş olduğu halde, (İyi ki öyledir, yoksa Kalkışma bir kaosa yol açabilirdi!) Türk Silahlı Kuvvetleri ve Yargı’daki Fetullahçılara hiç dokunulmuş değildi. O günlerde yargı camiası ile ilgili bir kanun hazırlığı vardı Meclis gündeminde ve ben –biraz da yargıdaki Fetullahçı yapının çapını bilmediğimden- şiddetle karşı çıkıyor, karşı görüş belirtiyordum bu girişimle ilgili olarak. Kimlikleri önceden belirlenmiş olmalı ki, 15 Temmuzu takiben bir hafta içerisinde 4.200 yargıç ve savcının ilişiği kesildi.

 TSK’daki Fetullahçıların da belirlendiği ve Ağustos’taki Askeri Şura’da ilişiklerinin kesilmesine yönelik çalışmalar yapıldığı; bunu öğrenen Fetöcülerin de bir bakıma “hazırlıksız, yalap-şalap, iyi planlanmamış bir kalkışma ile” ortaya atıldıkları bugün daha iyi görülebiliyor.

 Diyeceğim o ki ülkeyi yönetenler bu kalkışma hazırlığından haberdardılar. Onlara bilerek yol verdiler, alan açtılar. Onların karşısına da halkı çıkardılar. Milliyetçi, Atatürkçü subay, astsubay ve polislerin desteğiyle kalkışmayı bastırdılar. Olan 251 şehide, 2.169 gaziye oldu.

 2002 yılından beri aynı yolda birlikte yürüdükleri için yönetenler zaten kimin kim olduğunu bilmekteydiler. Yoksa niye “Darbeler araştırılsın!” önerisine karşı çıkıyorlar? Samimi ve temiz bir yönetim “kendisine karşı yapılan bir darbenin araştırılmasına” karşı çıkar mı? Çıkıyorlar çünkü araştırılırsa Fetö ile olan organik bağları ve işbirlikleri ortaya çıkacak; kirli çamaşırları teşhir edilecektir.

 TBMM’de yapılan, MİT Müsteşarı ve Genel Kurmay Başkanı’nın gelip ifade vermedikleri,  15 Temmuz Darbesi’ni Araştırma Komisyonu Raporu’nun niçin henüz baskıya verilmediğini başka türlü nasıl açıklayacağız?266 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (3) - 14/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ (2)
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (2) - 11/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE - 06/11/2021
BAŞLARKEN
ÖNCELİĞİMİZ KANAL İSTANBUL DEĞİL KANAL ANADOLU OLMALI - 26/08/2021
Kanal İstanbul’un gereksizliğini tartışmak yerine, - Bu konuda yeterince yayın yapılmıştır,- Kanal Anadolu’nun gerekliliğini tartışmak istiyorum bu yazımda.
BAŞKOMUTANLIK SAKARYA MEYDAN SAVAŞI - 23/08/2021
12 Eylül 1983 Viyana önlerinde bozguna uğradığımız tarih olup o günden sonra hep toprak kaybetmişizdir. 13 Eylül 1921 ise Savaşlar yenilirken Çanakkale gibi pek çok cephe çarpışmalarını kazanmamız göz ardı edilirse, 238 yıl sonra Batılı ülkeler karşı
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356