Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret1262091
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
ÖNCESİYLE, SONRASIYLA ‘15 TEMMUZ 2016 KALKIŞMASI’ - 1
27/08/2018

 

1. 15 TEMMUZU ANLAMAK - 1

 

BAKARKEN DURDUĞUN YER GÖRDÜĞÜNÜ DEĞİŞTİRİR

 

15 Temmuz 2016 Kalkışması” gerçekte, iktidardaki siyasi parti yöneticilerinin ve yandaş basının söylediğinden daha vahim ama farklı, başka bir şeydir. Egemenler olayın bir kısmını saklamakla; anlaşılmasını, açığa çıkmasını arzu etmemekteler.

15 Temmuz’u o gece, İstanbul Boğaz Köprüsü’ndeki tankların bulunduğu şeridin karşı şeridinden bakarak; ya da Ankara Anıttepe’deki kamu lojmanlarından Genelkurmay Başkanlığı’nı gözetleyerek anlayamayız. Dikmen sırtlarındaki bir apartman dairesinin salonundan ya da balkonundan bütün bir Ankara’yı akvaryum gibi seyrederken, şehrin üzerinden alçak uçuş yapan jetleri, Etimesgut’taki Kara Havcılık Okulu’ndan kalkıp inen helikopterleri, şehrin değişik bölgelerinden gelen patlama seslerini ve patlama yansımalarını görebilir ama olup bitene anlamlı bir ad koyamayız.

Bunun için daha uzak bir noktaya çekilmemiz, baktığımız yeri, bakış açımızı değiştirmemiz; sadece bir şehri ve Türkiye’yi değil, bütün Dünya’yı seyredebilecek bir konumdan ve belki de bir uydudan bakabilmemiz gerekir yeryüzüne.

Sağlıklı değerlendirme yapmamız için, bu da yetmez! Dağarcığımızda yeterince tarih, biraz ekonomi, biraz sosyoloji, biraz siyaset bilimi ile “siyasal rejimler ve devlet sistemleri” hakkında bilgi kırıntıları bulunması; sermayenin dünyayı nasıl yönettiğini bilmemiz; ayrıca “sorgulama ve analiz yeteneğimiz” olması gerekir.

Benim gözümde “15 Temmuz Kalkışması, Büyük Ortadoğu Projesi’nde bir yol ayrımıdır”. Önceden planlanmış bir “chapter”, nihai amaca ulaştıracak bir “proje paragrafı” ve o paragrafta yazılanların tatbikatıdır.

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ

20. yüzyılda İngiliz sömürgeciliğinin arkasında duran kim ya da kimler ise; 21. yüzyılda Amerikan sömürgeciliğinin arkasındaki güçler de aynı ‘kimse’lerdir. Aslında sömürgeciler aynı olup, uyruğu oldukları Devletin adı değişmiştir.

Amerikan Devleti tarafından hazırlanan ve "Greater Middle East Project” olarak adlandırılan BOP Planı; güya “Pakistan’dan Fas’a kadar uzanan bölgedeki ülkeleri federal sisteme -ve özgürlüğe-(!) kavuşturmayı amaçlamıştır”. Projenin operasyon kısmı Afganistan ve Irak Askeri Harekatları ile başlar. Teoride Amerika tüm bu bölgeyi eyaletlere ayırdıktan sonra –demokratik-(!) bir şekilde Amerika’ya bağımlı kantonlar haline getirip, terör olaylarını kaynağında yok etmeyi(!) planlamıştır. Aralarında Türkiye’nin de olduğu bu ülkelerin “harita üzerinde ve resmen” değil, ama Irak gibi “fikren ve fiilen” bölünüp; siyasi, ekonomik ve kültürel yönden ABD’nin güdümüne sokulması amaçlanmıştır.

1998 yılında ABD Başkanı Clinton döneminde geliştirilen “21. Yüzyılı Şekillendirme Düşüncesi” adındaki bu stratejik yaklaşım, dünyayı ABD’nin ulusal çıkarları, gerçekte Amerika’yı yöneten para babalarının çıkarları doğrultusunda şekillendirmeyi amaçlamaktadır.

11 Eylül 2001 sonrası Afganistan ve 2003‘teki Irak işgali bu stratejinin ilk adımlarıdır. ABD yönetimini elinde bulunduran Küresel Güç Odakları (buna Finansal ya da Emperyal Güç Odakları da denilebilir); Kuzey Afrika, Ortadoğu, Orta Asya ve Hazar Bölgesi’nde kalıcı bir egemenlik tesisini, kendi varlığını sürdürmek ve bütün Dünyadaki tartışmasız egemenliğini gerçekleştirmekle eşdeğer görmektedir.

Tarihsel bir süreçte bu bölgeye hükmetmiş; kan ve din bağı ile bölgenin tüm ülke halklarıyla bir şekilde bağlantılı olan Türkiye, ABD’nin hedefleri karşısında “diklenebilecek” tek Devlet ve onun halkı da tek millettir.

Antiemperyalist bir savaşla kurulan bu Devlet’in ordusu, yargısı ve  diğer kurumları ABD amaçları karşısında “diklenme potansiyeli” barındırmaktaydılar ve bu durum ABD politikaları karşısında bir engel olarak görülmekteydi.

 

İşin püf noktası işte bu, pirenin saklandığı kıvrım işte burasıdır.

Tek tek inceleyelim, istiyorum.

 

DEVAM EDECEK.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 405 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (3) - 14/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ (2)
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (2) - 11/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE - 06/11/2021
BAŞLARKEN
ÖNCELİĞİMİZ KANAL İSTANBUL DEĞİL KANAL ANADOLU OLMALI - 26/08/2021
Kanal İstanbul’un gereksizliğini tartışmak yerine, - Bu konuda yeterince yayın yapılmıştır,- Kanal Anadolu’nun gerekliliğini tartışmak istiyorum bu yazımda.
BAŞKOMUTANLIK SAKARYA MEYDAN SAVAŞI - 23/08/2021
12 Eylül 1983 Viyana önlerinde bozguna uğradığımız tarih olup o günden sonra hep toprak kaybetmişizdir. 13 Eylül 1921 ise Savaşlar yenilirken Çanakkale gibi pek çok cephe çarpışmalarını kazanmamız göz ardı edilirse, 238 yıl sonra Batılı ülkeler karşı
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356