Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam176
Toplam Ziyaret899882
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
ÖNCESİYLE, SONRASIYLA ‘15 TEMMUZ 2016 KALKIŞMASI’ - 1
27/08/2018

 

1. 15 TEMMUZU ANLAMAK - 1

 

BAKARKEN DURDUĞUN YER GÖRDÜĞÜNÜ DEĞİŞTİRİR

 

15 Temmuz 2016 Kalkışması” gerçekte, iktidardaki siyasi parti yöneticilerinin ve yandaş basının söylediğinden daha vahim ama farklı, başka bir şeydir. Egemenler olayın bir kısmını saklamakla; anlaşılmasını, açığa çıkmasını arzu etmemekteler.

15 Temmuz’u o gece, İstanbul Boğaz Köprüsü’ndeki tankların bulunduğu şeridin karşı şeridinden bakarak; ya da Ankara Anıttepe’deki kamu lojmanlarından Genelkurmay Başkanlığı’nı gözetleyerek anlayamayız. Dikmen sırtlarındaki bir apartman dairesinin salonundan ya da balkonundan bütün bir Ankara’yı akvaryum gibi seyrederken, şehrin üzerinden alçak uçuş yapan jetleri, Etimesgut’taki Kara Havcılık Okulu’ndan kalkıp inen helikopterleri, şehrin değişik bölgelerinden gelen patlama seslerini ve patlama yansımalarını görebilir ama olup bitene anlamlı bir ad koyamayız.

Bunun için daha uzak bir noktaya çekilmemiz, baktığımız yeri, bakış açımızı değiştirmemiz; sadece bir şehri ve Türkiye’yi değil, bütün Dünya’yı seyredebilecek bir konumdan ve belki de bir uydudan bakabilmemiz gerekir yeryüzüne.

Sağlıklı değerlendirme yapmamız için, bu da yetmez! Dağarcığımızda yeterince tarih, biraz ekonomi, biraz sosyoloji, biraz siyaset bilimi ile “siyasal rejimler ve devlet sistemleri” hakkında bilgi kırıntıları bulunması; sermayenin dünyayı nasıl yönettiğini bilmemiz; ayrıca “sorgulama ve analiz yeteneğimiz” olması gerekir.

Benim gözümde “15 Temmuz Kalkışması, Büyük Ortadoğu Projesi’nde bir yol ayrımıdır”. Önceden planlanmış bir “chapter”, nihai amaca ulaştıracak bir “proje paragrafı” ve o paragrafta yazılanların tatbikatıdır.

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ

20. yüzyılda İngiliz sömürgeciliğinin arkasında duran kim ya da kimler ise; 21. yüzyılda Amerikan sömürgeciliğinin arkasındaki güçler de aynı ‘kimse’lerdir. Aslında sömürgeciler aynı olup, uyruğu oldukları Devletin adı değişmiştir.

Amerikan Devleti tarafından hazırlanan ve "Greater Middle East Project” olarak adlandırılan BOP Planı; güya “Pakistan’dan Fas’a kadar uzanan bölgedeki ülkeleri federal sisteme -ve özgürlüğe-(!) kavuşturmayı amaçlamıştır”. Projenin operasyon kısmı Afganistan ve Irak Askeri Harekatları ile başlar. Teoride Amerika tüm bu bölgeyi eyaletlere ayırdıktan sonra –demokratik-(!) bir şekilde Amerika’ya bağımlı kantonlar haline getirip, terör olaylarını kaynağında yok etmeyi(!) planlamıştır. Aralarında Türkiye’nin de olduğu bu ülkelerin “harita üzerinde ve resmen” değil, ama Irak gibi “fikren ve fiilen” bölünüp; siyasi, ekonomik ve kültürel yönden ABD’nin güdümüne sokulması amaçlanmıştır.

1998 yılında ABD Başkanı Clinton döneminde geliştirilen “21. Yüzyılı Şekillendirme Düşüncesi” adındaki bu stratejik yaklaşım, dünyayı ABD’nin ulusal çıkarları, gerçekte Amerika’yı yöneten para babalarının çıkarları doğrultusunda şekillendirmeyi amaçlamaktadır.

11 Eylül 2001 sonrası Afganistan ve 2003‘teki Irak işgali bu stratejinin ilk adımlarıdır. ABD yönetimini elinde bulunduran Küresel Güç Odakları (buna Finansal ya da Emperyal Güç Odakları da denilebilir); Kuzey Afrika, Ortadoğu, Orta Asya ve Hazar Bölgesi’nde kalıcı bir egemenlik tesisini, kendi varlığını sürdürmek ve bütün Dünyadaki tartışmasız egemenliğini gerçekleştirmekle eşdeğer görmektedir.

Tarihsel bir süreçte bu bölgeye hükmetmiş; kan ve din bağı ile bölgenin tüm ülke halklarıyla bir şekilde bağlantılı olan Türkiye, ABD’nin hedefleri karşısında “diklenebilecek” tek Devlet ve onun halkı da tek millettir.

Antiemperyalist bir savaşla kurulan bu Devlet’in ordusu, yargısı ve  diğer kurumları ABD amaçları karşısında “diklenme potansiyeli” barındırmaktaydılar ve bu durum ABD politikaları karşısında bir engel olarak görülmekteydi.

 

İşin püf noktası işte bu, pirenin saklandığı kıvrım işte burasıdır.

Tek tek inceleyelim, istiyorum.

 

DEVAM EDECEK.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 230 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 4: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR (2) - 13/12/2019
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dönemi:
SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716