Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret899236
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’NIN ULAŞIM DURUMU ANALİZİ
20/08/2015

 

 

Bir Bir bölgenin ekonomik kaynaklarının değerlendirilmesinde, diğer bölgelerle ticari, kültürel İlişkilerinin kurulabilmesinde ulaşımın önemi büyüktür.

Ulaşım; ekonomik faaliyetlerle yakından ilişkili olup bölgeler arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynar. Özellikle malların işlenmek üzere yer değiştirmesinde ve işlendikten sonra tüketim merkezlerine taşınmasında ulaşım büyük önem taşır. Ulaşım, farklı fiziki ve beşerî özelliklere sahip bölgeler arasındaki bağlantıyı sağlar. Böylece bölge içerisinde bulunmayan mallar gelişmiş ulaşım ağları sayesinde başka bölgeden temin edilebilmektedir. Bu nedenle ulaşım, günümüzde olduğu gibi gelecekte de ekonomik yapının gelişmesi, dolayısıyla kalkınma için temel unsurlardan birisi olacaktır.

Mahallelerde yürütülen saha çalışması kapsamında mahalle sakinlerinin Karaisalı, Adana ve/veya diğer merkezlere ulaşımlarını hangi sıklıkta ve nasıl sağladıkları da sorulmuştur.

Mahalle sakinlerinin vermiş oldukları yanıtlar incelendiğinde saha çalışması kapsamında görüşme yapılan 398 kişinin:

% 66,33'ünin başka illere gitmediği,

% 26,88'sinin ise yılda bir ya da daha az sıklıkta diğer illere gittikleri;.

% 78,1'inin Adana'nın diğer ilçelerine gitmedikleri,

% 1'inin ise yılda bir ya da daha az sıklıkta diğer ilçelere gittikleri;

% 50,5'inin Karaisalı'ya ayda bir ya da daha az sıklıkta gittikleri, anlaşılmıştır.

 

Karaisalı'ya gitme sıklığına "ayda bir ya da daha az" şeklinde verilen yanıtların % 27,86'sının erkekler, % 72,14'ünün kadınlar tarafından verildiği gözlemlenmiştir.

Bu verinin ışığında ilçe kırsalındaki mahalle sakinlerinin seyahat sıklıklarının oldukça düşük olduğu yorumu yapılabilmektedir.

Çalışma kapsamında ziyaret edilen mahallelerin önemli bir bölümü belediye otobüslerinin güzergâhında yer almamaktadır. Buna karşın mahalle sakinlerinin çok büyük bir çoğunluğu ulaşımı büyük bir sorun olarak görmekte ve özellikle belediye otobüs seferlerini ulaşım sorununun çözümünde uygun araç olarak değerlendirmektedir.

Bu bölümde yapılan analiz ve değerlendirmeleri üç başlıkta özetleyebiliriz;

·      Kırsal kesimdeki mahalle sakinleri ikamet ettikleri yerlerden diğer merkezlere çok az seyahat etmektedirler. Ekonomik ve sosyal yaşama canlılık katmak için malların ve kişilerin hareketliliklerinin artırılması gereklidir.

·      Belediye otobüs seferlerinin güzergâhlarının yaygınlaştırılması, sefer sayılarının artırılması veya kırsal yerleşimlere yönelik özel bir ulaşım stratejisi geliştirilerek uygulanması önerilir.

·      Belediyeye ait otobüs duraklarının her türlü iklim koşulunda bekleyen yolcuları koruyacak şekilde (üstü kapalı vb.) tesis edilmesi önem arzetmektedir.

 

Saygı ve muhabbetle, 554 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
DÜN-BUGÜN-YARIN - 18/08/2019
Son günlerde İyi Parti Başkanlık Divanı üyeleri Sayın Hasan Seğmen ve Sayın Salim Ensarioğlu üzerinden bir psikolojik baskı uygulanıyor İyi Partililere. Bazı arkadaşlarımız ani tepkiler
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.78355.8067
Euro6.43886.4646