Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam128
Toplam Ziyaret1262099
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’NIN ULAŞIM DURUMU ANALİZİ
20/08/2015

 

 

Bir Bir bölgenin ekonomik kaynaklarının değerlendirilmesinde, diğer bölgelerle ticari, kültürel İlişkilerinin kurulabilmesinde ulaşımın önemi büyüktür.

Ulaşım; ekonomik faaliyetlerle yakından ilişkili olup bölgeler arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynar. Özellikle malların işlenmek üzere yer değiştirmesinde ve işlendikten sonra tüketim merkezlerine taşınmasında ulaşım büyük önem taşır. Ulaşım, farklı fiziki ve beşerî özelliklere sahip bölgeler arasındaki bağlantıyı sağlar. Böylece bölge içerisinde bulunmayan mallar gelişmiş ulaşım ağları sayesinde başka bölgeden temin edilebilmektedir. Bu nedenle ulaşım, günümüzde olduğu gibi gelecekte de ekonomik yapının gelişmesi, dolayısıyla kalkınma için temel unsurlardan birisi olacaktır.

Mahallelerde yürütülen saha çalışması kapsamında mahalle sakinlerinin Karaisalı, Adana ve/veya diğer merkezlere ulaşımlarını hangi sıklıkta ve nasıl sağladıkları da sorulmuştur.

Mahalle sakinlerinin vermiş oldukları yanıtlar incelendiğinde saha çalışması kapsamında görüşme yapılan 398 kişinin:

% 66,33'ünin başka illere gitmediği,

% 26,88'sinin ise yılda bir ya da daha az sıklıkta diğer illere gittikleri;.

% 78,1'inin Adana'nın diğer ilçelerine gitmedikleri,

% 1'inin ise yılda bir ya da daha az sıklıkta diğer ilçelere gittikleri;

% 50,5'inin Karaisalı'ya ayda bir ya da daha az sıklıkta gittikleri, anlaşılmıştır.

 

Karaisalı'ya gitme sıklığına "ayda bir ya da daha az" şeklinde verilen yanıtların % 27,86'sının erkekler, % 72,14'ünün kadınlar tarafından verildiği gözlemlenmiştir.

Bu verinin ışığında ilçe kırsalındaki mahalle sakinlerinin seyahat sıklıklarının oldukça düşük olduğu yorumu yapılabilmektedir.

Çalışma kapsamında ziyaret edilen mahallelerin önemli bir bölümü belediye otobüslerinin güzergâhında yer almamaktadır. Buna karşın mahalle sakinlerinin çok büyük bir çoğunluğu ulaşımı büyük bir sorun olarak görmekte ve özellikle belediye otobüs seferlerini ulaşım sorununun çözümünde uygun araç olarak değerlendirmektedir.

Bu bölümde yapılan analiz ve değerlendirmeleri üç başlıkta özetleyebiliriz;

·      Kırsal kesimdeki mahalle sakinleri ikamet ettikleri yerlerden diğer merkezlere çok az seyahat etmektedirler. Ekonomik ve sosyal yaşama canlılık katmak için malların ve kişilerin hareketliliklerinin artırılması gereklidir.

·      Belediye otobüs seferlerinin güzergâhlarının yaygınlaştırılması, sefer sayılarının artırılması veya kırsal yerleşimlere yönelik özel bir ulaşım stratejisi geliştirilerek uygulanması önerilir.

·      Belediyeye ait otobüs duraklarının her türlü iklim koşulunda bekleyen yolcuları koruyacak şekilde (üstü kapalı vb.) tesis edilmesi önem arzetmektedir.

 

Saygı ve muhabbetle, 681 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (3) - 14/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ (2)
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (2) - 11/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE - 06/11/2021
BAŞLARKEN
ÖNCELİĞİMİZ KANAL İSTANBUL DEĞİL KANAL ANADOLU OLMALI - 26/08/2021
Kanal İstanbul’un gereksizliğini tartışmak yerine, - Bu konuda yeterince yayın yapılmıştır,- Kanal Anadolu’nun gerekliliğini tartışmak istiyorum bu yazımda.
BAŞKOMUTANLIK SAKARYA MEYDAN SAVAŞI - 23/08/2021
12 Eylül 1983 Viyana önlerinde bozguna uğradığımız tarih olup o günden sonra hep toprak kaybetmişizdir. 13 Eylül 1921 ise Savaşlar yenilirken Çanakkale gibi pek çok cephe çarpışmalarını kazanmamız göz ardı edilirse, 238 yıl sonra Batılı ülkeler karşı
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356