Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam187
Toplam Ziyaret899893
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’NIN SOSYAL ALTYAPISI DURUM ANALİZİ (2)
12/11/2015


Kültürel Olanaklar ve Hizmetler

“Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü” olarak tanımlanabilecek olan Kültür kavramı, bizi saran, insanlardan öğrendiğimiz şeylere dair toplumsal bir miras olarak ifade edilebilir.

Kültür aynı zamanda bireylerin yargılama, zevk ve eleştirme yeteneklerini öğrenme ve tecrübeler yoluyla geliştirme biçimi olarak da ifade edilmektedir. Kültür yoluyla yayılan toplumsal kurallar ve normların yüzyıllar boyunca rafine hale gelmesi ve toplumsal gelişimin sağlanmasında en önemli araçlar ise önceleri sözlü edebiyat, ardından ise yazın (edebiyat), müzik, sahne sanatları gibi sofistike unsurlar olmuştur. Sözü edilen unsurlar toplumların geçmiş ile olan bağlarını kurmada etken olurken sözlü anlatım ile aktarımın eksikliklerini gidermiş, geçmiş ile günümüz arasında bağlar kurarken sembolik unsurlar kurmuştur. Bireyler, geçmiş ile bugün arasında bağlar kurarken sembolizmden yararlanmayı öğrenmiş, sembolik ifadeler dillerin gelişimine, kelime haznesinin büyümesine en nihayetinde toplumların daha önce yaşayan toplumlardan daha üst seviyede bir iletişim yeteneğine sahip olmasına yol açmıştır.

Bu anlamı ile değerlendirildiklerinde kültür ve kültürel olanaklar, sadece toplumların geçmiş ile bugün arasındaki bağları kurmasına neden olmamakta, dil ve iletişim yeteneğindeki gelişmeyi hızlandırmakta, bireylerin kavrayışlarında ilerleme kaydetmelerine yol açmakta, bilimden teknolojiye her alanda ilerlemeyi tetiklemektedir.

Karaisalı kırsalında kültürel olanakları değerlendirmek için sorulan ilk soru çalışmaktan arta kalan zamanda bireylerin yaptıklarını öğrenmek ile ilgili olmuştur. Bu konu ile ilgili görüşülen kişilerin sadece % 29,14’ü boş vakitlerinde kültürel faaliyet olarak nitelenebilecek etkinlikler olan “televizyon seyretmek” ve “internet ile ilgilenmek” faaliyetlerini yapmaktadır.

Ne var ki televizyon seyretmek ve internetle ilgilenmek ancak, “gündelik kültür” unsurları olarak değerlendirilebilmektedir. Frankfurt okulunun kurucularından T. Adorno, “gündelik kültür unsurlarının beylik nitelikte olduğunu, geniş kitleleri kıskaçlarına aldıklarını ve popüler kültür endüstrisi tarafından kitlelere dayatıldıkları”nın altını çizmektedir. Önemli bir kültür araştırmacı ve sosyolog olan Adorno, popüler kültürün kitleleri “ruhsal huzur satın almaya” sevk ettiğini belirtip, bu tarz kültür unsurlarının kişinin, kendisine yutturulan şeyle özdeşleşmesi sonucu oluşan “pasif bağımlılık”a yol açtığını ortaya koymaktadır. Bu sarmala kapılan bireyler, “en rahat, akıcı” ve tekrarlanan şekerli müzikal çözümlemeler olarak hazırlanan bir nevi “bir çocuk besini”ni (yarışma programları, eğlenceli TV dizileri vb.) tercih etmekte, aşina olmadığı her şeyi ise, kibirli ve cahil bir tutumla reddetmeye başlamaktadırlar.

Özetlemek gerekirse, popüler kültürün dayatması ile karşı karşıya olan birey ve toplumlar ilerleme ve kalkınmanın önünde engel teşkil edecek bir biçimde cehalete kapılabilmektedirler. Karaisalı kırsalı özelinde değerlendirildiğinde ise kitleleri gündelik kültür sarmalından kurtaracak belirgin bir kültürel olanak gözlemlenememiştir. Daha önce ifade edildiği gibi, ekonomik kalkınmanın temelleri insani kalkınmaya dayanmaktadır. İnsani

kalkınma ise eğitim ve kültür yolu ile bireylerin kavrayışlarının geliştirilmesi ile şekillendirilebilmektedir. Bu bölümde kültürel olanaklar ile ilgili yapılan analiz ve değerlendirmeleri üç başlıkta özetlemek gerekirse;

* Ekonomik kalkınmanın temellerinin insani kalkınmaya dayanması, insani kalkınmanın ise eğitim ve kültür yolu ile bireylerin kavrayışlarının geliştirilmesi ile şekillendirilebilmesi,

* Gündelik kültürün kıskacına düşen bireylerin aşina olmadıkları her şeyi, kibirli ve cahil bir tutumla reddetmeye başlamaları ve

* İlçe kırsalında kitleleri gündelik kültür sarmalından kurtaracak belirgin bir kültürel olanağın gözlemlenememiş olması, bildirilebilir.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında Karaisalı’da Beleidye tarafından bir Kültür Merkezi kurulması ve yurt genelindeki güncel kültürel etkinliklerin (yeni sahnelenen tiyatro oyunları, yeni vizyona giren filmler, müzik konserleri ve stand up gösterileri) ilçeye getirilmesinin sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Mutlulukla kalınız.


485 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 4: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR (2) - 13/12/2019
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dönemi:
SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716