Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam144
Toplam Ziyaret1262115
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’NIN SOSYAL ALTYAPISI DURUM ANALİZİ (2)
12/11/2015


Kültürel Olanaklar ve Hizmetler

“Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü” olarak tanımlanabilecek olan Kültür kavramı, bizi saran, insanlardan öğrendiğimiz şeylere dair toplumsal bir miras olarak ifade edilebilir.

Kültür aynı zamanda bireylerin yargılama, zevk ve eleştirme yeteneklerini öğrenme ve tecrübeler yoluyla geliştirme biçimi olarak da ifade edilmektedir. Kültür yoluyla yayılan toplumsal kurallar ve normların yüzyıllar boyunca rafine hale gelmesi ve toplumsal gelişimin sağlanmasında en önemli araçlar ise önceleri sözlü edebiyat, ardından ise yazın (edebiyat), müzik, sahne sanatları gibi sofistike unsurlar olmuştur. Sözü edilen unsurlar toplumların geçmiş ile olan bağlarını kurmada etken olurken sözlü anlatım ile aktarımın eksikliklerini gidermiş, geçmiş ile günümüz arasında bağlar kurarken sembolik unsurlar kurmuştur. Bireyler, geçmiş ile bugün arasında bağlar kurarken sembolizmden yararlanmayı öğrenmiş, sembolik ifadeler dillerin gelişimine, kelime haznesinin büyümesine en nihayetinde toplumların daha önce yaşayan toplumlardan daha üst seviyede bir iletişim yeteneğine sahip olmasına yol açmıştır.

Bu anlamı ile değerlendirildiklerinde kültür ve kültürel olanaklar, sadece toplumların geçmiş ile bugün arasındaki bağları kurmasına neden olmamakta, dil ve iletişim yeteneğindeki gelişmeyi hızlandırmakta, bireylerin kavrayışlarında ilerleme kaydetmelerine yol açmakta, bilimden teknolojiye her alanda ilerlemeyi tetiklemektedir.

Karaisalı kırsalında kültürel olanakları değerlendirmek için sorulan ilk soru çalışmaktan arta kalan zamanda bireylerin yaptıklarını öğrenmek ile ilgili olmuştur. Bu konu ile ilgili görüşülen kişilerin sadece % 29,14’ü boş vakitlerinde kültürel faaliyet olarak nitelenebilecek etkinlikler olan “televizyon seyretmek” ve “internet ile ilgilenmek” faaliyetlerini yapmaktadır.

Ne var ki televizyon seyretmek ve internetle ilgilenmek ancak, “gündelik kültür” unsurları olarak değerlendirilebilmektedir. Frankfurt okulunun kurucularından T. Adorno, “gündelik kültür unsurlarının beylik nitelikte olduğunu, geniş kitleleri kıskaçlarına aldıklarını ve popüler kültür endüstrisi tarafından kitlelere dayatıldıkları”nın altını çizmektedir. Önemli bir kültür araştırmacı ve sosyolog olan Adorno, popüler kültürün kitleleri “ruhsal huzur satın almaya” sevk ettiğini belirtip, bu tarz kültür unsurlarının kişinin, kendisine yutturulan şeyle özdeşleşmesi sonucu oluşan “pasif bağımlılık”a yol açtığını ortaya koymaktadır. Bu sarmala kapılan bireyler, “en rahat, akıcı” ve tekrarlanan şekerli müzikal çözümlemeler olarak hazırlanan bir nevi “bir çocuk besini”ni (yarışma programları, eğlenceli TV dizileri vb.) tercih etmekte, aşina olmadığı her şeyi ise, kibirli ve cahil bir tutumla reddetmeye başlamaktadırlar.

Özetlemek gerekirse, popüler kültürün dayatması ile karşı karşıya olan birey ve toplumlar ilerleme ve kalkınmanın önünde engel teşkil edecek bir biçimde cehalete kapılabilmektedirler. Karaisalı kırsalı özelinde değerlendirildiğinde ise kitleleri gündelik kültür sarmalından kurtaracak belirgin bir kültürel olanak gözlemlenememiştir. Daha önce ifade edildiği gibi, ekonomik kalkınmanın temelleri insani kalkınmaya dayanmaktadır. İnsani

kalkınma ise eğitim ve kültür yolu ile bireylerin kavrayışlarının geliştirilmesi ile şekillendirilebilmektedir. Bu bölümde kültürel olanaklar ile ilgili yapılan analiz ve değerlendirmeleri üç başlıkta özetlemek gerekirse;

* Ekonomik kalkınmanın temellerinin insani kalkınmaya dayanması, insani kalkınmanın ise eğitim ve kültür yolu ile bireylerin kavrayışlarının geliştirilmesi ile şekillendirilebilmesi,

* Gündelik kültürün kıskacına düşen bireylerin aşina olmadıkları her şeyi, kibirli ve cahil bir tutumla reddetmeye başlamaları ve

* İlçe kırsalında kitleleri gündelik kültür sarmalından kurtaracak belirgin bir kültürel olanağın gözlemlenememiş olması, bildirilebilir.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında Karaisalı’da Beleidye tarafından bir Kültür Merkezi kurulması ve yurt genelindeki güncel kültürel etkinliklerin (yeni sahnelenen tiyatro oyunları, yeni vizyona giren filmler, müzik konserleri ve stand up gösterileri) ilçeye getirilmesinin sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Mutlulukla kalınız.


610 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (3) - 14/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ (2)
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (2) - 11/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE - 06/11/2021
BAŞLARKEN
ÖNCELİĞİMİZ KANAL İSTANBUL DEĞİL KANAL ANADOLU OLMALI - 26/08/2021
Kanal İstanbul’un gereksizliğini tartışmak yerine, - Bu konuda yeterince yayın yapılmıştır,- Kanal Anadolu’nun gerekliliğini tartışmak istiyorum bu yazımda.
BAŞKOMUTANLIK SAKARYA MEYDAN SAVAŞI - 23/08/2021
12 Eylül 1983 Viyana önlerinde bozguna uğradığımız tarih olup o günden sonra hep toprak kaybetmişizdir. 13 Eylül 1921 ise Savaşlar yenilirken Çanakkale gibi pek çok cephe çarpışmalarını kazanmamız göz ardı edilirse, 238 yıl sonra Batılı ülkeler karşı
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356