Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam127
Toplam Ziyaret1262098
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
KARAİSALI’NIN BAZI İLKLERİ
06/10/2015
 
Önceki iki yazımda “Kızıldağ Yaylası’nda İlk Defa Çöp Toplama Hizmetinin Başlatılması” ve  “İmamhatip Lisesi Binasında Yatılı Pansiyon Açılması” konulu anılarımı aktarmıştım. Konuyu hatırlayan pek çok hemşerimiz bu hususlardaki anılarını paylaştı, anıları tazeledik.  
Bu görüşmelerde Karaisalı’da çalıştığım döneme ait başka ilklerden de konuştuğumuz oldu. Bazılarını onlar hatırlattılar. Sonra Karaisalı kaymakamlığım esnasında ilçedeki ilklerden hatırladıklarımı bir kağıda alt alta yazdım. Uzunca bir liste oldu. - “Listenin bu kadar kabarık olmasına ben de şaşırdım” desem, yalan olmaz.
Bu faaliyetlerden bir kısmı Devlet politikası gereği, gerçekleşmesi benim görev zamanıma denk gelen kanuni ve idari düzenlemelerdir. Bir kısmı Devlet’in yapmakta geciktiği,  ilçe yöneticisi olarak özenle takip edilmesi sonunda hayata geçirilen işlerdir. Bir kısmı ise özel gayretle hayata geçirilen projeler ve çalışmalardır.
Bu ilklerden hatırladıklarımı siz okuyucularla paylaşmak istedim.
1.   Karaisalı’da ilk defa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) kurulması,
2.   Karaisalı’da ilk defa polis teşkilatı (Emniyet Müdürlüğü) açılması,
3.   Karaisalı Karsantı (Aladağ) Küp, Kışlak ve Karahan köylerine ilk defa elektrik götürülmesi,
4.   T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü il yolları ağına ilk defa Karsantı-Karaisalı–E5 bağlantı yolunun alınarak, haritaya işaretlenip yol inşaatına başlanması, (Bu bağlantının Aladağ-Karaisalı arası sonradan haritadan ve Karayolları’nın görev ağından çıkartılmış !)
5.   BOTAŞ Karaisalı Pompa İstasyonu’nun ilk defa içme suyuna kavuşturulması,
6.   Halk katılımı ile Karaisalı’da ilk defa köy çocuklarının yatılı kalabileceği bir okul pansiyonu (yurt) yapılması,
7.   Karaisalı’da ilk defa yataklı öğretmenevi açılması,
8.   Halk katılımı ile Karaisalı merkezde günün ve yarının ihtiyacına cevap verecek nitelikte modern bir cami (Merkez Camii) yapımının başlatılması,
9.   Karaisalı’da ilk defa Devlet yardımı olmadan İmam Hatip Lisesi yapılması, eğitim-öğretime başlaması, (İnşaat ben göreve başlamadan önce başlamıştı.)
10. Karaisalı’da ilk defa Belediye’nin taşınmaz mülk satarak yeni binalar inşa etmesi, (Fikir babasıydım, belediye meclis üyelerinin ikna edilmesinde katkım oldu.)
  
11. Fabrikalar caddesindeki belediye dükkanları üzerine Belediye ve İl Özel İdaresi ortaklığında ilçedeki bekar memurların ihtiyaçları için lojman planlanıp 8 adet bekar lojmanı inşa edilmesi,
12. Karaisalı’da ilk defa SYDV bünyesinde Döner Sermaye İşletmesi kurulması; İşletmede (idari olarak Milli Eğitime bağlı) Ağaç ve Metal İşleri Eğitim Merkezi açılması,
13. SYDV İşletmesi’nde okul ders gereçleri (masa, sıra, yazı tahtası) üretilerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü ihalelerine katılınması; bu yolla Vakfa ek gelir kapısı açılması,
14. Karaisalı’da ilk defa KAKSAN Kireç A.Ş. şantiyesinde ticari mıcır üretilip, Adana Belediyesi ve İl Özel İdaresi’ne mıcır satışının başlatılması, (Kaksan’da Köyler Hizmet Birliği hisselerini temsilen Yönetim Kurulu üyesiydim.)
15. Karaisalı’da Köylere Hizmet Götürme Birliği mülkiyetinde inşaatı başlatılan iş merkezi inşaatının tamamlanıp, kiraya verilen iş yerlerinden Birliğe gelir elde edilmesi,
16. Halk katılımı ile Karaisalı Kızıldağ Yaylası’nda ilk defa çöp toplama hizmetinin başlatılması,
17. Halk katılımı ile Karaisalı Kızıldağ Yaylası’nda ilk defa Çinçin Mevkiine içme suyu getirilmesi,
18. Karaisalı Karsantı (Aladağ) Küp, Kışlak ve Karahan köylerine tarihinde ilk defa bir kaymakamın gitmesi,
19. Karaisalı Karsantı (Aladağ) Küp köyü sakinlerinin tarihinde ilk defa soba ile tanıştırılması,
20. Bakımsızlık nedeniyle atıl duran Çakıt Sol Sahil (Hacıaraplar-Kocaveliler) ve Körkün Beydemir Sulama Kanalları işletmeciliğinin Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce üstlenilip bu tesislerin hizmete alınması. 
Karaisalı’da takvim hesabına göre 38 ay çalışmış görünmekteyim. Ama bunun 4 ayı kısa dönem askerlikte, 5 ayı lisan kursunda, 12 ayı yurt dışında geçti. Fiili çalışmam topu topu 17 ay olup bu da parçalanmış on yedi aydır. On yedi aya bu kadar ilk sığdırmak, -öğünmek gibi olmasın ama- başarı olarak değerlendirilmelidir.
Burada şunu da belirtmeden geçmek olmaz. Başarı ancak uyumlu bir ekip çalışmasıyla elde edilir. Hiçbir başarı (bireysel sporlardaki başarı bile) tek kişi ile elde edilemez. 1986-1989 yıllarında Karaisalı’da çalışan yöneticiler, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin hemen hemen tamamı işini ve çalışmayı seven, sorumluluk sahibi insanlardı. Mülki idareye tabi olmayan adliye ve askerlik şubesi çalışanları da gerçekten uyumlu arkadaşlardı. Ben, “çok iyi sanatçılardan oluşan bir orkestraya şeflik yaptım” diyebilirim. O dönemdeki mesai arkadaşlarımın hepsini saygı ve şükranla anıyorum.
Geçen yıl Sayın Belediye Başkanı’nın çağrısı üzerine Karaisalı Belediyesine fahri, başkan özel danışmanı olarak geldiğimde; 1989 yılında ben ilçeden ayrıldıktan sonra Selampınar Mahallesi’ndeki bir sokağa “Yılmaz Aydoğan Sokağı” adı verildiğini yirmi beş yıl sonra ve tesadüfen öğrendim. Zamanın Belediye Meclisi tarafından böyle bir vefa ile onurlandırılmış olmak, gerçekten hoşuma gitti. Ve, böyle vefalı bir Belediye’ye, böyle kadirşinas bir ilçeye hizmet etme misyonumun henüz sona ermediğini düşündüm.
Yukarıdaki ilklerle ilgili anıları ve ayrıntıları zamanla sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. 
Hoşça kalınız.


911 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (2) - 30/11/2021
İsmet İnönü, Atatürk’le görüş ayrılığına düştüğünden, 1 Kasım 1937 tarihinde başbakanlık görevinden alınmış ve yerine, daha önce mason locası üyesi olan Celal Bayar getirilmişti.
ATATÜRK ÖLDÜRÜLDÜ MÜ? (1) - 20/11/2021
Türk milletini, son iki yüz yılda Batılıların gözündeki “Hasta Adam” görüntüsünden kurtararak uygar bir toplum; Türk Devletini dostluğuna heves edilen, düşmanlığından çekinilen saygın bir devlet haline getiren Büyük Dahi Atatürk’ün genç denilebilece
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (5) - 18/11/2021
ÜLKEMDEN ETKİN SİYASETÇİ PORTRELERİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (4) - 16/11/2021
MENDERES DÖNEMİ: KÜÇÜK AMERİKA OLACAĞIZ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (3) - 14/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ (2)
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE (2) - 11/11/2021
İNÖNÜ DÖNEMİ: TAM BAĞIMSIZLIĞIN TERKİ
MİLLİ DEVLETTEN RANTİYE DEVLETE - 06/11/2021
BAŞLARKEN
ÖNCELİĞİMİZ KANAL İSTANBUL DEĞİL KANAL ANADOLU OLMALI - 26/08/2021
Kanal İstanbul’un gereksizliğini tartışmak yerine, - Bu konuda yeterince yayın yapılmıştır,- Kanal Anadolu’nun gerekliliğini tartışmak istiyorum bu yazımda.
BAŞKOMUTANLIK SAKARYA MEYDAN SAVAŞI - 23/08/2021
12 Eylül 1983 Viyana önlerinde bozguna uğradığımız tarih olup o günden sonra hep toprak kaybetmişizdir. 13 Eylül 1921 ise Savaşlar yenilirken Çanakkale gibi pek çok cephe çarpışmalarını kazanmamız göz ardı edilirse, 238 yıl sonra Batılı ülkeler karşı
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356