Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam238
Toplam Ziyaret898650
HABER VİDEOLARI
Yılmaz Aydoğan
yaydogan33@gmail.com
ERKEKLER SEKSTEN BAŞKA NE DÜŞÜNÜR?
20/07/2015

* * *

Sheridan Simove.

Oxford mezunu.

Deneysel psikoloji okudu.

Ve, bir kitap yazdı: “Erkekler seksten başka ne düşünür?”

Kitabın ismi buydu.

İnternetten satışa sundu.

Fiyatı 4.7 pound’du.

Kapış kapış gitti. Rekor kırdı.

Satış hızında Harry Potter serilerini geçti, Da Vinci Şifresi’ni bile solladı, best seller oldu.

Kitabını piyasaya çıkartırken “araştırma sonuçlarımı kamuoyuyla paylaşmak istedim” demişti. Çok satanlar listesinde zirveye oturunca “araştırma sonuçlarım kanıtlandı” dedi.

Çünkü, kitap 200 sayfaydı ama… Bomboştu!

Evet bomboş. İçinde tek satır yoktu. Harf bile yoktu. Bildiğin çizgisiz defter gibiydi.

İnternetten satılıyordu, içeriği görülmeden, sırf kapağındaki ismini görmek yetiyor, balıklama üstüne atlanıyordu.

Bu deneysel kitap, insan psikolojisinin sadece “anahtar kelime”lerle bile nasıl gıdıklanabildiğini kanıtlıyordu.

** * 

Yukarıdaki yazı 14 Temmuz 2015 tarihli SÖZCÜ Gazetesi’nde Yılmaz Özdil’in köşe yazısından alıntıdır.

Yazıyı okuyunca rahmetli vali Recep Yazıcıoğlu’nun kendi ağzından dinlediğim bir anısını hatırladım.

1980 öncesi, Yazıcıoğlu Çorum-Alaca kaymakamıdır. Bir gün İstanbul’daki tiyatro topluluklarından birini temsilen ziyaretine gelirler. Topluluk, Anadolu turnesi hazırlığındadır. Sergilenecek oyunla ilgili bilgi sunarlar. İlçede gösteri yapabilmek için bir sponsor ve gösteri mekanı ayarlanması konusunda yardım isterler.

Yazıcıoğlu sponsorluk hususunda Lise Okul Aile Birliği Başkanı’nı ikna eder. Lisenin spor salonu da oyunun sahneleneceği yer olarak tahsis edilir. Ekip elemanları  Anadolu kasabalarında halkın tiyatroya olan ilgisizliğinden yakınır, böyle bir salonun nasıl doldurulacağına dair tereddütlerini belirtirler.

Yazocıoğlu gelenlere: “-Seyirci konusunu merak etmeyin. Alacalılar tiyatroya meraklıdırlar. Geldiğinizde hiçbir ilçede, kasabada görmediğiniz kadar seyirci bulacaksınız salonda,” der.

Oyunun sergileneceği gün belirlenir. Temsil gününde buluşmak üzere gelenler yolcu edilir. 

………………………………………………….

Ve nihayet belirlenen tarihte, oyunun sergileneceği akşamın kuşluk vakti tiyatro ekibi ilçededir. Bir otele yerleşirler. O esnada sokaktan geçen bir pikaba monte edilmiş hoparlörlerden, hareketli bir arap müziği ezgileri eşliğinde bangır bangır bağıran bir duyuruya tanık olur ve ürperirler: “-Ey ahali kaymakamlıktan duyurulmuştur. Bu gün akşam, Alaca Lisesi Spor Salonu’nda lise yararına dansöz oynatılacaktır. Biletler …………. Kırtasiyede ve Lise Müdürlüğü’nde satışa sunulmuştur, ……….. TL’dir. 12 yaşından küçükler giremez. Duyduk duymadık demeyin. Tüm halkımız davetlidir. …….”

Acaba kaymakam kendilerini dansözle mi karıştırmıştır? Yoksa kendilerinden habersiz, salon daha iyi para verecek bir dansöz ekibine mi tahsis edilmiştir?

Soluğu kaymakamlıkta alırlar. Kaymakam onları olanca sevecenliğiyle karşılar. Hoş beşten sonra,  olayın iç yüzünü anlatılır, anlaşılır.

Akşam, lise spor salonu hınca hınç doludur. O kadar teveccüh vardır ki izdiham olmaması için jandarma görevlendirilir girişlere. Bazı seyirciler dışarıda kalmıştır. Gösteri başlamadan kaymakam söz alır ve ilçe jandarma komutanına dönerek (o tarihte ilçede polis teşkilatı yoktur): “Kapıları tutun, güvenlik gerekçesiyle gösteri tamamlanıncaya kadar kimsenin salon dışına çıkmasına izin verilmeyecek!” der.

Oyun başlar.  …

Sonuçta, hani bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Bayburt’ta bir konser verir de ertesi gün Bayburtlunun biri; “-Bayburt Bayburt olalı böyle işkence görmedi,” der ya. İşte öyle. 

……………………………………

Asıl mevzuumuza dönersek. Karaisalı Haber Sitesi’ni günde yaklaşık 400, haftada 2.800 kişi ziyaret ediyor. Emek verip bir konuda fikir beyan eden sitenin değerli yazarlarını ise günde 20-40, haftada en fazla 100 kişi okuyor.

Meselenin özü: “Biz millet olarak biraz okuma özürlüyüzdür.” Gazetelerin bile “okumak” için değil, “bakmak” için satın alındığı bu ülkede, Karaisalı Haber Sitesi’ndeki yazarların fazla okunmamasına şaşırmamak gerekir.

Bu yazının başlığı, yukarıdaki Sheridan Simove’un araştırma sonuçlarının Karaisalı Haber Sitesi bakımından test edilmesi amacıyla seçilmiştir. Bakalım sonuç nasıl olacak?

 

Sevgi ve muhabbetle, hoşça kalkınız.640 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ AYAK 3: TÜRK DEVLETİNE KARŞI KALKIŞMALAR - 09/12/2019
15 Temmuz’u farklı adlarla tanımlayanlar var. Kimi onu bir “Darbe teşebbüsü”, kimi “Hükümete yönelik bir darbe”, kimi “Devlete karşı bir kalkışma/isyan”, kimi de “Türk Milleti’nin birliği ve bütünlüğüne yönelik iç savaş çıkartmayı amaçlayan saldırı”
SİYASİ AYAK 2: YANLIŞ ALGI, YANILGI - 06/12/2019
Toplumumuzdaki genel beklenti, eğer “siyasi ayak ortaya çıkarsa tüm karanlık noktaların aydınlanacağı ve FETÖ tehdidinin yok edilebileceği” yönündedir. Sistemli biçimde, “siyasi ayak ortaya çıkartılırsa bu hesabın artık kapanacağı” algısı yayılıyor.
SİYASİ AYAK - 28/11/2019
Son aylarda toplumumuzda ve özellikle siyasi çevrelerde bir tartışmanın süre gitmekte olduğuna tanıklık etmekteyiz.
SONUMUZ ‘KUVEYTİN İŞGALİ’NE BENZEMESİN - 10/10/2019
Yakın Tarihten Bir Kesit:
ALGILAR OLGULAR - 06/10/2019
Geçen hafta Haber Türk TV’de Fatih Altaylı’nın programına çıkan İyi Parti Genel Başkanı Sa
ÇÜRÜMÜŞLÜK -2- - 03/10/2019
(BİR ÖNCEKİ YAZIMIZIN DEVAMIDIR)
ÇÜRÜMÜŞLÜK - 29/09/2019
Diyarbakır’a 4 Haziran 1991 Salı günü mesai bitiminde ulaştık. Yerlerine atandığımız arkadaşlar henüz görevden ayrılmadıkları için vali yardımcısı konutları boşaltılmış değildi.
MAFYA BABASINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI - 15/09/2019
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi diğer Vali Yardımcısı arkadaşım Osman Acar Sayın Vali’den bir haftalık izin alarak ayrılınca, yokluğunda onun görevleri de benim üzerime kaldı.
DÜN-BUGÜN-YARIN - 18/08/2019
Son günlerde İyi Parti Başkanlık Divanı üyeleri Sayın Hasan Seğmen ve Sayın Salim Ensarioğlu üzerinden bir psikolojik baskı uygulanıyor İyi Partililere. Bazı arkadaşlarımız ani tepkiler
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.79415.8173
Euro6.42226.4479