Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam324
Toplam Ziyaret916737
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ÇİMSA’DA BİR GÜN
25/05/2017

 

1972 yılında Mersin’de kurulan ÇİMSA’yı gezme şansımız oldu.

Sabancı Holding iştiraki Çimsa’nın, 2000 yılında Mersin’de kurduğu Ar-Ge Merkezi Formülhane’nin T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmesiyle kendi sektöründe yine bir ilki gerçekleştirilmesini önce medya mensupları ile ve bizlerin aracılığla kamuoyuyla paylaşmak istediler. Önce İstanbul, Adana, Mersin ve Tarsus’taki gazetecilerle bir araya geldik.

Çimsa’nın C kapısı olan ana giriş kapısından araçlarla giriş yaptık.  Bize orada ziyaretçi bilgilendirme broşürü dağıttılar. Broşür fabrikaya her gelen kişiye verilmekteymiş. Güvenliğimiz için broşürdeki talimatları dikkatlice okumamız ve uygulamamız istendi. Daha sonra bir salona alındık. Burada da bir mini güvenlik brifingi verildi. Binalarda, tesisi içinde ve acil durumdan neler yapacağımızı izah ettiler. Burada hepimize üzerinde kendi isimlerimiz ve kan gruplarımız ile çalıştığımız medya kuruluşların isimleri yazılı beyaz bir kask ve şeffaf birer gözlük verdiler. Gerçekten de güvenlik had safhada. Sadece biz değil fabrika içinde çalışanlarda da aynı şekilde giydirilmişti.

Çimsa yetkililerinden Operasyon Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç bizleri fabrikanın önce üretim, sonra da depolama tesislerini gezdirerek bilgi verdi.  Kalite yönünden Dünya’da birinci, üretim yönünden ikinci olduklarını ve Dünya’da ilk üç içinde bulunduklarını açıkladı Sayın Kalınağaç. Hammaddelerin üretime hazırlandığı ön aşamasını gördük. Daha sonra üretim stok alanını gezdik. Beyaz çimentolar 1.5 tonluk çuvallara konulmuş, buradan direkt ihracata gönderdiklerini ve 7 kıtadan toplam 65 ülkeye ürün sattıklarını ifade ettiler.

Buradan da çimento sektöründe ilk olarak T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenen Ar-Ge Merkezi Formülhane’ye vardık. Yaklaşık 1 milyon liralık bir yatırımla açılmış Ar-Ge Merkezi. Binaya girerken de müthiş bir güvenlikten geçiyorsunuz. Çok etkileyici idi.

Toplantı Salonu girişinde bizleri Çimsa Genel Müdürü Sayın Nevra Özhatay, Çimsa Ar-Ge, İnovasyon ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı sayın Önder Kırca, Çimsa Genel Müdür Yardımcısı sayın Ülkü Özcan karşıladı.

Çimsa ve AR-Ge Merkezi hakkında slaytlı, görüntülü bilgiler sundular. Gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Daha sonra ise AR-Ge Merkezi Müdürü Tuğan Delibaş bize kendinin sorumlu olduğu tesisi gezdirdi. Beyaz ve gri çimentolardan yapılan üretimleri uygulamalı örnekler gösterdiler.

Saat 17.00’ye yaklaştığında Çimsa yetkilileri ile hep beraber hatıra fotoğrafı çekildi. Kendilerine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ettik. İstanbul, Adana,Tarsus ve Mersin’den gelen biz basın mensuplarınıi geldiğimiz noktalara transfer ettiler.

Çimsa hakkında özet bilgi verecek olursak, şunları söyleyebiliriz: Sabancı Holding iştiraki olan ve Türkiye’de sanayinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Çimsa, 1972 yılında kurulmuştur. Çimsa bugün, Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası, Ankara’da bulunan bir öğütme tesisi, Marmara terminali ve Malatya Çimento Paketleme tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın ilk iki markasından biri olan Çimsa, Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Alicante (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento üreticisidir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye’de çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

 414 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALI KONJOKTÜRÜ - 05/01/2020
Değerli yazarımız Sayın Ziya Polat’ın her yazısı güzel ve anlamlı. Ama son yazısı olan “KARAİSALI'NIN MUTEMET BEYİ KİM OLACAK” başlıklı makalesi ise çok ilgi çekti.
KARAİSALILILAR DERNEĞİ’NDE KAN DEĞİŞİMİ ŞART OLDU - 27/10/2019
Sanırım 1984 veya 1986 yıllarında kuruldu. İlk Başkanı emekli Albay Ali Gür’dü. Her yıl en az 20 öğrenciye burs veriliyordu.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (28) - 19/04/2019
Karaisalı’da siyaset kazanında aşlar pişti, tam kıvamına geldi, artık kazanımızı indirebiliriz. Ateş de zaten sönmeye başlamıştı. Her an bir rüzgar çıkmaması için üzerine ibrikle biraz su dökerek tam söndürelim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (26) - 12/03/2019
Ben öncelikle sizlere spordan bahsedeceğim. Biliyorsunuz Karaisalısporumuz Adana 1. Amatör Lig B Grubunda şampiyon oldu. 2019-2020 sezonunda Adana Süper Amatör Ligde mücadele edecek.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (25) - 27/02/2019
Bazı ufak-tefek sağlık sorunlarım nedeniyle seri yazımızın 25.sine geç başlayabildim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (24) - 05/02/2019
Benim kutsallarım arasında olan Karaisalı Cumhuriyet Meydanı’nın tam ortasındaki saat kulesini en az bir kez dönmektir. Bana göre Karaisalı’nın merkezi orasıdır. Karaisalı’ya niye kutsal
KARAİSALI'DA SİYASET KAZANI (23) - 01/02/2019
TERS KÖŞE OLANLAR
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387