Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret1260638
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
BELEDİYE MECLİSİ NASIL OLMALIDIR
15/02/2014

"Kilit Parke Ölü Yatırım” başlıklı yazımın son günlerde neden değiştirilmediğine dair eleştiriler aldım. Uzun süredir yazmayı düşündüğüm ve bugünlerde üzerinde fırtınaların koparıldığı belediye meclisi üyeliklerine temas etmek istedim.

 

  Karaisalı’da başkan adayları belirlendi, tartışmalar azaldı. Esas fırtına, tufan, meclis üyelikleri üzerinde kopmaya başladı. 3 gün sonra yani 18 Şubat’ta sonra olanlar olacak. Meclis üyeliğinin seçilebilecek yerde kendini göremeyen tutarsız ve ilkesiz kişiler ya da kişiliksizler partisini terk edecek rakip partiye çalışacaklar. 80’ler Dizisindeki 46’lık gibi, “Aha şuraya yazıyorum.”

Bu yazı çok uzun olacak ama ne yapalım, balık hafızalı olduğumuz için tekrarlamakta yarar görüyorum. 8 Kasım 2013 tarihindeki köşe yazımı aynen kopyalıyorum. Daha sonra kaldığım yerden devam edeceğim.

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ NASIL OLMALIDIR?
08/11/2013

Karaisalı 2006 yılında büyükşehir belediyesine meclis kararı ile bağlanan ilk belediye olma unvanını elinde bulunduran bir ilçe.

Bugüne kadar 9 Meclis üyesi seçimle işbaşına geliyordu. Biri başkan diğeri de kontenjandan seçilen olmak üzere 2 meclis üyesi Büyükşehir Belediyesinde ilçeyi temsil ediyordu. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel yönetimler seçiminde ise ilçeye baplı 9 mahalle ve 51 köy oy kullanacak. Daha önce 7 bin nüfuslu ilçe merkezi oy kullanırken şimdi 23 bin nüfuslu ve 16 bin civarın da seçmen oy kullanacak. Ve 15 meclis üyesi seçilecek. Bunlardan biri başkan olmak üzere 4 kişi Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olacakmış.

Seçilen meclis üyeleri genelde ilkokul mezunudurlar. Bazıları ortadan ayrılmışlardır. İmar planı nedir? Şuyuulandırma nedir? Belediye kanunu ne emreder, meclis üyeliği nedir bilmezler bile. Bugüne kadar ilçe belediye meclislerinde görev alanlar, yani seçilenler yaptıkları görevler ile sadece başkana hizmet ettiler. Başkanı rahatlatan kararlara imza attılar, el kaldırdılar ve başlarını emme basma tulumba gibi salladılar. Her ay toplanması gereken meclis toplanamazken, sanki toplantılar yapılmış gibi karar defterleri elden dolaştırılarak kararları imza altına aldılar. Bazen karşı çıkan meclis üyeleri, belediye merdivenlerinde başkanın adamları tarafından tartaklandıkları da olmuştur. 5 yıl hizmet süresi dolmuştur, meclis üyesi olmanın onuru ve şerefini dahi yaşamamışlardır. Belediye Başkanı haksız kararlar aldıklarında dahi anlayamamışlardır. Anladıklarında ise sessiz kalarak dilsiz şeytan olmuşlardır.

Muhalefet meclis üyesi olanlar da ilçe belediye başkanı ile birlikte hareket etmişlerdir. Meclis toplantılarında bazı kararlara karşı gelenler de olmuşsa da bunu bir kendisi bilmekte bir de mecliste olanlar. Kamuoyunun haberi olmamıştır.

Belediye meclisi suskunlar kapısı olmuştur.  Mezarlarda yatanlar belki daha hareketlidirler.

Rüşvet almışlardır. Rüşvet sadece para almak değildir. İş, ihale almaktır yakınlarına. Öncelikle kendi çocukları başta olmak üzere yakınlarına belediyeye işçi veya memur olarak girdirmektir. Çocuğu Belediyede işe giren bir meclis üyesi başkanın hangi kararına karşı çıkabilir? Bunun adı rüşvet değil midir? Karşı çıktığı an çocuğu veya diğer yakını kapı dışarı edilecek korkusu ile susarlar. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

İsim vermedim. Kimseyi itham etmedim. Üstüne alınan varsa alınabilir, yarası olan gocunabilir. Ben, bir gazeteci olarak üzerime düşeni yapmak, aydınlatmak, bilgilendirmek ve uyarmakla kendimi görevli hissediyorum.

Arzu ettiğimiz meclis üyeleri öncelikle yüksek eğitimli olmalıdır. Bir titri ve fikri olmalıdır. Başkana destek olmaktan ziyade ilçeye katkılar sunacak fikir, öneri ve projeler ortaya atabilmelidir. Başkan olmadığı zamanlar, belediyeyi temsil yeteneğine haiz kişiler olmalıdır v.s.

Yerle yönetimlerle ilgili düşüncelerimi bundan sonra da sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.”

  X x x

Aradan 4 ay geçti. Geldik bugüne.

Belediye,  Belde sakinlerinin mahallî müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idarî ve malî özerkliğe sahip kamu tüzel kişisidir. Belediyenin organları ise Belediye Meclisi, belediye encümeni ve belediye başkanından oluşur.

  Başkanlık divanı gibi konulara ayrıca değineceğim. Üzerinde durmak istediğim konu Belediye Meclisi’dir.

Kanun, “Meclis toplantıları açıktır. Meclis başkanının veya üyelerden herhangi birinin gerekçeli önerisi üzerine, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kapalı oturum yapılmasına karar verilebilir“ diyor.

  Karaisalı’da gördüğüm manzara ise, meclis toplantıları halka açık olmadı hiçbir zaman. Başkanın makam odasında yapılır toplantılar. Başkan başkanlık makamının yüksek koltuğundan bakar, meclis üyelerinin oturduğu yerler ise başkan koltuğuna göre daha aşağıda olmaktadır. Bu da bir yönetim tekniği olsa gerek. Başkan oturuş düzeni açısından her zaman üstte ve galip ve mağrurdur. Meclis üyeleri ise deplasmana çıkmış bir takıma benziyor, saha ve seyirci avantajı yoktur. Eziktir. Meclis baştan hükmen mağluptur. İçeriye seyirci alınmaz. Ama kanun, meclis toplantıları açıktır diyor. Ama kanunun takan yok. Sadece ben taktım ilk kez.

Şimdi, önerimiz.

Başkanlık makamında yapılacak toplantılara artık son verilmelidir.

Belediye Meclis Üyelerinin, halkın ve basının da içeri girip, toplantıları özgürce izleyebileceği bir meclis salonuna ihtiyaç vardır.

Meclis üyeleri değil,  başkan kendisini deplasmana çıkacak gibi hissetmelidir.

Meclis üyeleri el kaldır, el indir makinesi olmamalıdır.

Özellikle meclis üyelerine gündem dışı konuşmalar yapmasına fırsat verilmelidir.

Gündem maddeleri üzerinde lehte ve aleyhte konuşmalar yapılabilmelidir.

Meclis böyle olursa demokratik bir meclis olur.

x x x

Eleştirilerimiz ve önerilerimiz devam edecektir. Amaç yerel demokrasimizi sağlıklı şekilde işletmektir.

 
1960 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
KALDIRIMLAR, MEDENİYETİN ÖLÇÜSÜDÜR - 18/08/2020
Necip Fazıl Kısakürek ünlü Kaldırımlar şiirinde ”Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında/Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum” diyordu. Biz ise Adana’
İNCE HAREKET - 13/08/2020
Sokak dilinde bir söz vardır: “Hareket yapma, hareketin Allah’ını görürsün.”
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449