Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret1260623
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA VE KİVREM ADANALIYIM
26/04/2020

Onu ben küçüklüğümde Mustafa Kemal'in Kağnısı şiiri ile tanımıştım. Şiirin ilk iki mısrası şöyle:

Yediyordu Elif kağnısını,
Kara geceden geceden.
Sankim elif elif uzuyordu, inceliyordu,
Uzak cephelerin acısıydı gıcırtılar,
İnliyordu dağın ardı, yasla,
Her bir heceden heceden.

Mustafa Kemal'in kağnısı derdi, kağnısına
Mermi taşırdı öteye, dağ taş aşardı.
Çabuk giderdi, çok götürürdü Elifçik,
Nam salmıştı asker içinde.
Bu kez yine herkesten evvel almıştı yükünü,
Doğrulmuştu yola önceden önceden.

Evet, sanırım pek çoğunuz hatırlamıştır bu şiiri ve yazarı Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı.

28 Temmuz 2017 tarihli “Kirvem Adanalıyım” başlıklı köşe yazımda:

“Artık İzmir´i kıskanmıyorum.
Çünkü Adamızın da artık bir marşı var.
Şairi Adanalı.
Müzikleştireni Adanalı.
Söyleyenleri de Adanalı?
Yotube´ye “Kirvem Adanalıyım” diye yazdığınızda bu müzik karşınıza çıkar. Defalarca dinledim, her gün de dinliyorum.
Tabi her şiirin, şarkının, türkünün, ağıdın bir hikâyesi vardır.
9 Kasım 1918´de İskenderun´dan karaya çıkan düşman, bütün bir Çukurova´yı işgal eder. Birçok kahraman, yurt savunmasında büyük yararlıklar gösterir. Sakarya Savaşı kazanılır. 13 Ekim 1921´de Doğu sınırında Ruslarla anlaşma yapılır. 20 Ekim 1921´de Fransızlarla Ankara Anlaşması imzalanır. Bunun üzerine düşman çekilmek zorunda kalır. 3 Ocak 1922´de Mersin ve Tarsus, 5 Ocak 1922´de de Adana özgürlüğüne kavuşmuş olur.
Adanalı Şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca, Çukurova Koçaklaması adlı eserinde,
“Ben yediden yetmişe
kurtuluş masalıyım
kirvem Adanalıyım”
diye yazar.
Çukurova Koçaklaması adlı eserde değinilen konulardan biri de düşmanın halka yaptığı zulümlerdir. Haçin´de çeteciler tarafından çoluk çocuk öldürülür. Kadınların memeleri kesilir. Anlatılan manzara, tüyler ürperticidir.
İşte Dağlarca´nın “Kirvem Adanalıyım” adlı şiirini Özgür Sarıçam müziğe dönüştürüş Rüya Eylül Seçkin ve diğer vokalistler, marş şeklinde söylüyorlar. Ama yerelde kaldı. Adanalı sanatçı Haluk Levent bu şarkıyı söylese idi belki Torosları aşardı. Başta Haluk Levent, Murat Kekilli, Kıraç ve Rüya Eylül Seçkin Adanalı sanatçılar bir araya gelmeli ve gereğini yapmalıdır diye düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştım.

22 Mart 2020 tarihli yazımda ise, Fazıl Hüsnü Dağlarca Unutuldu mu?” diye başlık atmış ve ”Adana Büyükşehir Belediyesi Adnan Menderes Sahil Yolu Rekreasyon Projesi kapsamında Türkiye'nin en büyüğü olarak gösterilen kitap anıtını kente kazandırdı. Kitap Anıtı’nın açılış töreninde Başkan Sözlü’nün konuşmalarının ardından anıtın açılış kurdelesi kesilerek ve havai fişeklerle görkemli bir gösteri düzenlenmişti.

Adnan Menderes Sahil Yolu üzerinde 13.5 metre yüksekliğinde oluşturulan Kitap Anıtı'nda Kemal Atatürk', '1881' ve 'Nutuk' kavram işaretlerinin yazılı olması son derece önemlidir. Anıtta da sonra sırasıyla şu isimlere yer verilmiştir: 'Mehmet Âkif Ersoy 1873; Remzi Oğuz Arık 1899; Kasım Ener 1902; Arif Nihat Asya 1904; Hüseyin Nihâl Atsız 1905; Taha Toros 1912; Abidin Dino 1913; Orhan Kemal 1914; Hüseyin Kalaba 1921; Recep Bilginer 1922; Yaşar Kemal 1923; Bahtiyar Vahabzâde 1925; Ümit Yaşar Oğuzcan 1926; Cengiz Aytmatov 1928; Turan Oflazoğlu 1932; Muzaffer İzgü 1933; Demirtaş Ceyhun 1934.

Anıtın en altında Atatürk'ün, "Ben çocukken fakirdim, iki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim.Eğer böyle olmasaydım bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım." sözleri de yer almaktadır.

Aralarında her ne kadar Adanalı ve Türkiyeli olmayanlar bulunsa da bu isimlere kimse itiraz edemez. Başta Atatürk olmak üzere Kitap Anıtı’nda adlarına yer verilenler de töreye ve geleneğe ait ortak değerleri 'Türkçe' olarak geleceğe taşımasını bilen; yapılamayanları yapmayı başaran öncü ve marka isimlerdir.

Ama bilerek veya bilmeyerek Adanalı Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ismi yazılmamıştı. Ya unutuldu diyelim ya da düşünülemedi.

Her nedenle olursa olsun, bu eksiklik Yeni Adana Gazetesi dostları tarafından dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye bizzat bildirildi. Sözlü de yapılan yanlışlığın farkına vararak, anıtın en üstüne Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ekleneceğini söylemişti. Belki bu konuda bir hazırlık yapılmış olabilir. Eşimle 2 gün önce bu anıtın yanına gittik. En üstte baktık, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın adı yoktu. Kültür ve sanata çok önem veren Sayın Sözlü’nün belki zamanı da yetmemiştir.

Çok büyük bir maliyet gerektirmeyen, bu eksikliği, yanlışı, hatayı ve ayıbı kaldırmak Sayın Zeydan Karalar’a düşmektedir.

Bekliyoruz…” demiştim.

Ancak bugüne kadar üzerinde bir çalışma yapıldığına dair kulağımıza hiçbir şey gelmedi.

Bu yazıları kaleme alırken bir şeyden bahsetmemiştim. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın “Kirvem Adanalıyım” şiirinin bir mısrası 5 Ocak Anıtı’nın doğusuna bakan kısmında rölyeflerde de yazmaktadır.

Niye bu yazıyı kaleme adlım derseniz; bugünlerde ”Kirvem Adanalıyım” klip sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Adana’nın Marşı olabilecek bu şiiri, bu şarkıyı belli ki yine Özgür Sarıçam ile Rüya Eylül Seçkin hazırlamış. Aralarında gazeteci arkadaşımız Sema Erdoğan’ın da bulunduğu 20 Adanalı seslendirmiş. Ve Adana’nın çeşitli yerlerinden görüntülerinin içinde 5 Ocak Anıtı ve doğusundaki rölyeflerin yanı sıra Menderes Bulvarındaki Kitap Anıtı da yer almaktadır.

İşte bu marş, bu görüntüler, bana yeniden, Kitap Anıtında Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın adının neden yer almadığını anımsattı.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Sayın Başkanı ve yetkilileri acaba daha neyi bekliyorlar, anlamış değilim.

Ama biz, Hüseyin Sözlü döneminde unutulan Fazıl Hüsnü Dağlarca adının Kitap Anıtı’nda yer almasına kadar gündemde tutmaya devam edeceğiz.449 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
KALDIRIMLAR, MEDENİYETİN ÖLÇÜSÜDÜR - 18/08/2020
Necip Fazıl Kısakürek ünlü Kaldırımlar şiirinde ”Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında/Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum” diyordu. Biz ise Adana’
İNCE HAREKET - 13/08/2020
Sokak dilinde bir söz vardır: “Hareket yapma, hareketin Allah’ını görürsün.”
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449