Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret948776
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ÖNYARGILARI KIRIYORUZ
01/12/2014

“Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur”  demiş ünlü bilim insanı ve düşünür Albert Einstein. 

Ön yargı, sözlük anlamıyla; genel ve özel kullanımlarında bir taraf tutma biçimidir. Karaisalı için de önyargıları olanlar vardır. Örneğin Adanalı duayen gazetecilerden Erol Karataş’ın sevgili kızı İpek gibi. Önceki Pazar günü Çukurova Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve de üye olmayan gazetecileri Karaisalı’da Belediye Başkanı Sayın Saadettin Aslan ağırladı. Son bir aydır Karaisalı o kadar çok ilgi odağı oldu ki, bunda en büyük etken Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’ın tanıtıma ağırlık vermesi geliyor. Vali beyin ziyaretinden sonra, ulusal basın mensupları, daha sonra 90 kişilik gazeteci ordusu ve bu pazarda 110 işiden oluşan doğa gezginleri grubu, ilçemizi ziyaret ettiler.

Turizm Öğrencisi İpek Karataş diyor ki, “Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nden babamın telefonuna "Pazar günüKaraisalı'ya gezi düzenliyoruz. Katılmak ister misiniz?" mesajı geldiğinden sonraki 3 gün benim için kabus gibi geçti.”

Ekliyor İpek:

“Düşündüm ki, Karaisalı, Adana'nın küçük bir ilçesidir. Orada gezilecek nere var ki? Nereyi gezeceğiz" dedim kendi kendime...”

Bu küçümseme yerini itirafa bırakıyor daha sonra:

“Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, babamın baskısıyla götürüldüğüm bu gezide, yıllarca yanıbaşında yaşadığımız halde, Karaisalı'nın doğal ve tarihi değerlerinden habersiz olduğumuzu gördüm ve bir Turizm Öğrencisi olarak utandım... Karaisalı’da bizi Belediye Başkanı Saadettin Aslan karşıladı. Çok güzel bir manzara "Röportaj yapsana" dedi. Ve ilk TV röportajımı Kapıkaya Konvoyunun ortasında gerçekleştirdim. “

İtiraflar devam ediyor:

“Popüler kültürün yarattığı robotluk ruhum dağların arasında yok olmuştu. İçimden geziyi düzenleyen Gazeteciler Cemiyetine defalarca teşekkür ettim. Umarım benimle aynı yaşta olan genç arkadaşlarım da bir kaç saatliğine de olsa insanı yıpratmakta birebir olan kent ortamından uzak biryerlere kaçıp, önyargısız doğal yaşamla buluşma imkanı yakalar! Bir daha ki sefere, Aladağ'a gidecekmişiz. Şimdiden hazırlanıyorum ve Karaisalı gezisi gibi nazlanarak değil, en önde gideceğim. “

Karaisalı ve Karaisalılılar üzerinde oluşan olumsuz önyargılar kırılmaya başlandı.Bunda Saadettin Aslan ve ekibinin başarılı çalışması yatıyor.

Karaisalı 1 yıl sonra özellikle de insanların kaynadığı bir yer olacaktır.

Karaisalı turimzde bir patlama yaşayacaktır. Bu büyük patlamaya (Bing Bang) başta esnaflarımız olmak üzere herkes hazırlıklı olmalıdır. Bu olayı fırsata dönüştürmenin yollarını bulmalıyız. El işleri, savanlar, yazmalar vs. gibi ürünler ve akla gelebilecek başka şeyler satmak için halkımız harekete geçmelidir. Yerli turistler ilçeye geldiğinde buraları hatırlatacak eşyalar neden satılmasın ki? Örneğin taştan ve ahşaptan Alman Köprüsü maketleri yapılamaz mı? Bu ve buna benzer ürünler üretilemez mi? Halk Eğitim Merkezi bu konuda kurslar veremez mi?

Neler yapılmaz ki? Yeter ki istensin.

Önemli olan önyargıları kırmaktı.

Bunu da yerel yöneticilerimiz yapmaya başladı.

Teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.

 1166 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KOMPLO TEORİLERİ HAVADA UÇUŞURKEN - 29/03/2020
Korona virüs salgını ortalığı yakıp kavururken, bu salgını kimler çıkardı sorusuna yanıtlar verilmeye devam ediyor. Kimileri ise artık bu komplo teorileri ile zaman geçirmek yerine, korona ile nasıl mücadele dilmesinin daha gerçekçi olduğunu ifade ed
FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA UNUTULDU MU? - 23/03/2020
Şair ve Yazar Oğuz Adem Selçuk “Şöhreti Şairlerini Aşan Şiirler” adlı köşe yazısında bazı şiir, şarkı ve türkülerin sözlerinin yazarının önüne geçtiğini ifade eder.
21 b ve TOPAL ÖRDEK - 13/02/2020
Adana Büyükşehir Belediye Meclisini sürekli takip ederim. Her ayın ikinci haftasında başlayan ve 5
DOĞA GEZİSİNİN ÖNEMİ - 03/02/2020
Kısa adı (PRODOSS) olan Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü Başkanı Mehmet Yakut Bey beni aradı ve Karaisalı’nın Etekli Köyüne bir doğa ge
KARAİSALI KONJOKTÜRÜ - 05/01/2020
Değerli yazarımız Sayın Ziya Polat’ın her yazısı güzel ve anlamlı. Ama son yazısı olan “KARAİSALI'NIN MUTEMET BEYİ KİM OLACAK” başlıklı makalesi ise çok ilgi çekti.
KARAİSALILILAR DERNEĞİ’NDE KAN DEĞİŞİMİ ŞART OLDU - 27/10/2019
Sanırım 1984 veya 1986 yıllarında kuruldu. İlk Başkanı emekli Albay Ali Gür’dü. Her yıl en az 20 öğrenciye burs veriliyordu.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (28) - 19/04/2019
Karaisalı’da siyaset kazanında aşlar pişti, tam kıvamına geldi, artık kazanımızı indirebiliriz. Ateş de zaten sönmeye başlamıştı. Her an bir rüzgar çıkmaması için üzerine ibrikle biraz su dökerek tam söndürelim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.75026.7773
Euro7.29397.3231