Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam163
Toplam Ziyaret985601
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ÇECELİ ADI DOĞRU BİR TERCİH
05/08/2015

 

   Karaisalı Belediye Meclisi , Ağustos ayının ilk toplantısında Yenimahalle’nin adının Çeceli olarak değiştirilmesi için Başkanlıktan gelen yazıyı gündemine aldı. Konu şimdi ilgili komisyonlara gönderildi. Orada tartışılıp olgunlaştırıldıktan sonra yeniden meclise gelecek ve büyük ihtimalle de kabul görecek.

  Ama buraya gelmeden önce Sitemizin Köşe Yazarı Mehmet Demirel Babacanoğlu,  konuyu gündeme getirdi. Köşesinde yazdı. Başkan Saadettin Aslan’a bizzat söyledi. Birkaç kez de ben Babacanoğlu’nun önerisini başkana ilettim. Aradan bir süre geçti.

  Son olarak 4 Ağustos tarihli bir dilekçe yazdım. Yenimahalle’nin adının Çeceli olmasına ilişkin dilekçemi Başkanlığa sunmadan önce Belediye Meclis Üyesi Sayın İsa Davarcı’ya okuyunca, “Bu konu bugünkü meclis gündemimizde var” deyince, hem şaşırdım hem sevindim. Aklın yolu birdir. Yazdığım dilekçe ile ofsayta düşmüştüm, ama olsun. Önemli olan konunun meclis gelmesi idi. Duyarlılığından dolayı Sayın Başkana teşekkür ediyorum.

  Ben de dilekçemde şöyle demiştim:

“Sayın Başkanım,

Aşağıda okuyacağınız yazıda da görüleceği üzere, Araştırmacı Tarihçi Yusuf Delikoca’nın “İSA BEY’DEN CECELİ’YE…CECELİ’DEN KARAİSALI’YA” başlıklı makalesinde CECELİ adı devlet kayıtlarında geçmektedir.

Yazının Ceceli ile ilgili bölümü aynen şöyle:

“ İSA BEY’DEN CECELİ’YE… CECELİ’DEN KARAİSALI’YA

Adana’nın tarihi en eski ilçelerinden biri olan Karaisalı, adını Çukurova’nın Türkleşmesinde çok önemli rol oynayan Üç-  Ok beylerinden olan KARA İSA BEY’den alır.

KARAİSALI TARİHİNİN KISA BİR ÖYKÜSÜDÜR CECELİ…

Karaisalı’nın en eski adlarından biri olarak bilinen CECELİ adı ilk olarak 1525 tarihli kayıt defterinde “CEMA’AT-I ÇİÇELÜ” olarak geçmektedir. Bu da bize şunu gösteriyor ki; Ceceli adı bir yer adı olmayıp Karaisalı bölgesine ilk yerleşen Türkmen oymaklarından biridir. 1872, 1881, 1891, 1896 ve 1900 yıllarına ait Adana Valiliği tarafından hazırlanan salnamelerde yani Osmanlı Hükümeti’ne sunulan ve Adana hakkında geniş bilgi veren yıllıklarda Karaisalı’nın merkezi olan Hasan Dağı’nın kurulmuş olduğu yerleşim alanı o tarihlerde Ceceli Köyü olarak geçmiştir. 1872 yılında Adana Valiliği tarafından hazırlanan Salname (Yıllık)’de Karaisalı hakkında geniş bilgiler verilmiştir. Karaisalı, Menemenci, Karaisalı, Yukarı Dündarlı ve Aşağı Dündarlı olmak üzere dört nahiyeden oluşmuştur. Kaymakamlığı’nın merkezi ise Ceceli Köyü olarak belirtilmiştir. Karaisalı’da Ceceli’de 68 hane, bir cami, 1 Sıbyan (İlkokul) Mektebi, 12 dükkan, 1 fırın, 1 boyahane, 1 masare, 5 değirmen, 1 bahçe, 15 bağ, 5 çeşme ve 1 hükümet konağı bulunur. Merkez nüfusu 190’dır.”

(Kaynak: Karaisalı Gazetesi (Belediyenin yayını- Yıl 1 Sayı 2, Yusuf Delikoca)

Bu yazıdan da anlaşılacağı üzere, Kaymakamlığın merkezinin adı Ceceli’dir. Ancak ne acıdır ki, ilçemizin bu eski adına bugüne kadar sahip çıkılmamıştır. Sadece vatandaşlar arasında nostaljik bir kelime olarak zaman zaman kullanılmaktadır.

Hiçbir tarihsel özelliği olmayan, sadece yeni yerleşim alanı olarak belirlenmesinden dolayı bir mahalleye YENİMAHALLE adı verilmiştir. İlçenin eski ismine sahip çıkmak adına, Yeni Mahalle adlı bu mahallenin adının CECELİ olarak değiştirilmesi için, konunun Karaisalı Belediyesi’nde görüşülerek karar alınmasını saygılarımla arz ederim. 4 Ağustos 2015.”

Karaisalı Haber Sitesi

Eki: (Karaisalı Gazetesi Yıl 1 Sayı 2, Sayfa 2, Yusuf Delikoca)”

  Son yıllarda Doğu Anadolu’da özellikle HDP’li Belediyelerin elinde olan yerlerde yeni isimler eskileri ile değiştirilmeye başlandı. Hatta Diyarbakır’ın adının Amed olması bile gündeme gelmişken, Karaisalı’da ilçenin eski adının Çeceli olarak değiştirilmesi talebinden daha doğru ne olabilir ki? Gayet güzel bir düşünce.

  Evet, geçmişimize sahip çıkmak, kültürümüzü yaşatmak ne kadar güzel bir şey.

  Bu olaydan şahsen onur ve gurur duydum.

  Şimdiden Belediye Başkanı Sayın Saadettin Aslan ile tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 669 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
DEVLET BAHÇELİ’DEN AL HABERİ - 26/05/2020
Eskiler "çocuktan al haberi" derler ya, erken seçim haberlerini ise "Devlet Bahçeli'den Al" deniyor artık.
ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BİZİMDİR - 17/05/2020
Basketbol, hentbol ve voleybol federasyonlarını takdir ediyorum. Ligleri mevcut haliyle tescil etti, şampiyon yok, küme düşme yok.
TRUMP: VİRÜSTEN BETER - 10/05/2020
ABD’de Kovid-19 salgınında, son 24 saatte vaka sayısı 1 milyon 317 bin 263’e,hayatını kaybedenlerin sayısı 78 bin 805’e yükseldi. ABD’de halk, sağlık hizmetinin yokluğunda
HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEYECEK - 03/05/2020
Başta siyasilerimiz olmak üzere hemen hemen herkes, Kovid-19 salgının bitmesiyle hiçbir şeyin eskisi olmayacağını söyledi. Ya da herkeste öyle bir algı oluştu.
TEBRİKLER KARAİSALI - 27/04/2020
Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 aydır evden çıkmamıştım. 8 yıl önce geçirdiğim kalp ameliyatım ve diyabet hastası olmam nedeniyle kronik hasta sayıldığımızdan, dolayı, ailemin baskısından kafam
FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA VE KİVREM ADANALIYIM - 26/04/2020
28 Temmuz 2017 tarihli “Kirvem Adanalıyım” başlıklı köşe yazımda:
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.84666.8741
Euro7.72557.7564