Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret1260642
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
NE TEMAYÜLÜ, NE SANDIĞI, NE DEMOKRASİSİ?
24/10/2013

Temayül meyletme, bir tarafa eğilme, ilgi duyma, yönelme demektir. Arapça kökenlidir.

Temayül kelimesi ‘meyil’ kelimesi ile aynı kökten gelir. Bu da meyletme ile aynı anlamlarda kullanıldığını gösterir.

Cumartesi günü AK Parti Adana Büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adaylarını yarışa sokacak. Göstermelik bir seçim olacak.

Bu temayül olayını en acı şekilde yaşayan aileden biri de biziz. 2002 yılında MHP bir temayül yoklaması yaptı. Kardeşim Bilal Şahin de temayül seçimine girdi. Partinin Genel Sekreter Yardımcısı ve Adana Milletvekili seçilemeyecek yer olan 7. sıraya gitti. Karaisalılı bir milletvekilimiz “dördüncü sırada iken 15. sıraya indi. Kardeşim temayülden birinci çıktı. Ama Milletvekili listesine dahi alınmadı.

Aynı olay daha önce DYP’de yaşanmış ve Ali Antepüzümü temayül ya da önseçimde birinci olmuştu ama o da listeye sokulmamıştı.

Son iki yerel seçim öncesi AK Parti de böyle bir temayül yoklaması yaptı. Adana, ilçeler ve Karaisalı teşkilatları ayrı ayrı sandıklarda oylarını kullandılar. Kimin kazandığı açıklanmadı bile. (MHP ve DYP o gün açıklamıştı)

Oylar sandıklardan torbalara konuldu, ağzı mühürlendi ve güya Genel Merkeze gönderildi. Temayüle giren her aday adayı çevresine, seçmenine “Ben kazandım” diye hava bastı. Ama buna ne kendileri inandı ne de seçmenleri.

Sonra aday adayları Ankara’ya çağrıldı. Bir de orada sınava girdiler. Sözlüye tabi tutuldular. 5 dakika bile sürmeyen sorulardan sonra dışarıya alındılar. Zavallılar beklediler saatlerce,

Aday  belliydi zaten. Kimse bir şey söylemiyordu. Ama hepsinde umut vardı. Çıkmadık candan umut kesilmezdi. Sonra, vekile kim yakınsa o aday olarak açıklandı.

Buyrun ileri demokrasiye, demokrasi şölenine. Adında Adalet yazan, “İleri demokrasi”yi savunan bu partinin şimdi neresi demokratik? MHP ve DYP kadar bile olamadılar. Bu iki parti temayül yoklamasını seçim günü anında açıklıyordu. Bunlar ne yapıyor? Oyları sandıklardan çıkarıyorlar, torbalara koyuyorlar, ağzını büzüp, bağlayıp, mühürleyip, nereye gönderdikleri bile bilinmeyen bir şekilde ortadan yok ediyorlar. Kimse itiraz edemiyor. Oylar yeniden sayılsın deme hakları ve şansları dahi yok.

Sevsinler sandığınızı, demokrasinizi, temayülünüzü.

Tarih tekerrürden ibarettir. Cumartesi günü aynı tiyatro oyununu bir daha izleyeceğiz hep beraber.

İnşallah ben yanılırım, tükürdüğüm yalar, tüm AK Partililerden özür dilerim. Ama ben onlara yalatacağım, adım gibi eminim.

Aslında bu konunun çözümü ise çok basit. Partiler Kanununa bir madde eklenecek. Adaylar, hakim huzurunda, gizli oy, açık sayım yöntemi ile belirlenecek ve çıkan sonuca itiraz edilmeyecek. İşte ileri demokrasi budur.1921 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Mehmet Adil GÜLTEKİN     25/10/2013 12:52

AK PARTİ Karaisalı Belediyesi Aday adaylığı temayül yoklaması için adı sıralamada geçen tüm adaylara şimdiden başarılar dilemekle birlikte,Mehmet Adil GÜLTEKİN kardeşime,arkadaşıma,dostuma şimdiden başarılar dilerim.Bu ilçe için yıllardır hep genç birisi olsun denildi,vizyon sahibi olsun denildi,belediyenin tek kuruşuna tenezzül etmesin istenildi,ilçenin yerlisi olsun istenildi,ilçenin tüm sorunlarını bilen ve çözebilecek birisi olsun istenildi,halkın içinden birisi olsun istenildi,ilçeyi sırtlayabilecek ve2023 yılına hazırlayacak birisi olsun istenildi,yeşile hasta birisi olsun istenildi,böylesine bir fırsat bu ilçenin ayağına1000 yılda gelmez o fırsat Mehmet Adil GÜLTEKİN’dir.Karar verirken bir kez değil 1000 kez düşünülmekte fayda var.Bu fırsat bir daha kaçarsa yakalamak için 1000 yıl bekler misiniz?Tşk
abdullah küçükyücel

Yazarın diğer yazıları

BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
KALDIRIMLAR, MEDENİYETİN ÖLÇÜSÜDÜR - 18/08/2020
Necip Fazıl Kısakürek ünlü Kaldırımlar şiirinde ”Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında/Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum” diyordu. Biz ise Adana’
İNCE HAREKET - 13/08/2020
Sokak dilinde bir söz vardır: “Hareket yapma, hareketin Allah’ını görürsün.”
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449