Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam130
Toplam Ziyaret948770
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
“ULAN KİM YAZDI BU YEMİNİ?”
11/08/2014


Yeni Cumhurbaşkanı vatana, millete hayırlı ve uğurlu olsun. Seve seve kabullendik. Tebrik ederiz.

Şimdi de bir yemin krizi yaşanır mı bilemiyorum ama Anayasasının en sevdiğim şeylerinden birisi de 1982 anayasası 3. Kısım II. Bölümde yer almaktadır. Bu bölüm Cumhurbaşkanı yeminini içermektedir. Yeni Cumhurbaşkanı TBMM’de aşağıdaki metni aynen okumak durumunda kalacaktır. Yemin şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Yeni Cumhurbaşkanı bu yemini ederken mutlaka ayağının birini kaldıracaktır. Çünkü, içinde benimsemediği kelimeler var. Mesela  “Büyük Türk Milleti” gibi.

Şimdi içinden veya yakın çalışma arkadaşlarına diyordur ki, “Ulan kim yazdı bu metni”

Kimin yazdığı önemli değil. Büyük Türk Milleti bu yemini, aynı sizi seçtikleri gibi, hem Cumhurbaşkanını hem de Anayasayı direkt seçmişti.  Balık hafızalı toplum olduğumuz için hatırlatmakta fayda var:7 Kasım 1982 tarihinde 1982 Türkiye Cumhuriyeti Halk Oylaması ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası (1982) yapıldı. Kenan Evren TBMM'de seçilmedi. 2709 sayılı T.C. Anayasasının halkoyu ile kabulü sonucu Anayasanın Geçici 1’inci maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı sıfatını kazandı. Hem de yüzde 91.37 oy oranıyla.

  Bu Cumhurbaşkanlığı seçimini halk direkt olarak ilk kez Kenan Evren’i,  ikinci kez de sizi seçmiş oluyor.

Anayasa değişikliği için zaman ve sayısal çoğunluk yok. Ama ne yapalım, bu nedenle seve seve okumak zorundasınız Sayın Cumhurbaşkanı. BDP’liler de siz de buna tahammül etmek durumundasınız.

  Yemin töreninde televizyonumuzun başında olacağız. Takıyye de olsa ağzınızdan Büyük Türk Milleti kelimesini duymanın zevkini yaşayacağız hep beraber.1203 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KOMPLO TEORİLERİ HAVADA UÇUŞURKEN - 29/03/2020
Korona virüs salgını ortalığı yakıp kavururken, bu salgını kimler çıkardı sorusuna yanıtlar verilmeye devam ediyor. Kimileri ise artık bu komplo teorileri ile zaman geçirmek yerine, korona ile nasıl mücadele dilmesinin daha gerçekçi olduğunu ifade ed
FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA UNUTULDU MU? - 23/03/2020
Şair ve Yazar Oğuz Adem Selçuk “Şöhreti Şairlerini Aşan Şiirler” adlı köşe yazısında bazı şiir, şarkı ve türkülerin sözlerinin yazarının önüne geçtiğini ifade eder.
21 b ve TOPAL ÖRDEK - 13/02/2020
Adana Büyükşehir Belediye Meclisini sürekli takip ederim. Her ayın ikinci haftasında başlayan ve 5
DOĞA GEZİSİNİN ÖNEMİ - 03/02/2020
Kısa adı (PRODOSS) olan Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü Başkanı Mehmet Yakut Bey beni aradı ve Karaisalı’nın Etekli Köyüne bir doğa ge
KARAİSALI KONJOKTÜRÜ - 05/01/2020
Değerli yazarımız Sayın Ziya Polat’ın her yazısı güzel ve anlamlı. Ama son yazısı olan “KARAİSALI'NIN MUTEMET BEYİ KİM OLACAK” başlıklı makalesi ise çok ilgi çekti.
KARAİSALILILAR DERNEĞİ’NDE KAN DEĞİŞİMİ ŞART OLDU - 27/10/2019
Sanırım 1984 veya 1986 yıllarında kuruldu. İlk Başkanı emekli Albay Ali Gür’dü. Her yıl en az 20 öğrenciye burs veriliyordu.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (28) - 19/04/2019
Karaisalı’da siyaset kazanında aşlar pişti, tam kıvamına geldi, artık kazanımızı indirebiliriz. Ateş de zaten sönmeye başlamıştı. Her an bir rüzgar çıkmaması için üzerine ibrikle biraz su dökerek tam söndürelim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.75026.7773
Euro7.29397.3231