Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret890559
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KAPIKAYA KANYONUNDAN İLK KEZ KORKTUM
08/02/2015
Geçtiğimiz günlerde kısa adı ADRO olan Adana Tursit Rehberleri Odası Başkanı İsa Akdağ ve beraberindeki heyet Karaisalı'ya geldiler. İlk önce Belediye Başkanı Saadettin Aslan'ı ziyaret ederek, turizme yaptığı katkılardan dolayı 19 Şubat'ta ödül vereceklerini duyurdular.
Başkanın işleri çok yoğundu. Konukları ilçenin turizm değerlerini yerinde göstermek görevi bana ve İbrahim Efe'ye düştü. Önce Kapıkaya Kanyonu içerisine girdik. Fazla ilerlemedik. 500 metre kadar yürüdük.
Yıllardır bu kanyona gelir-giderim. Daha çok haberci gözüyle bakardım. Ama ilk kez bu işin  uzmanları ile geldim. Daha önce de hepimizin sezinlediği ama dillendiremediği bir gerçeği gözler önüne serdiler.
Kanyonun sağında ver solunda oluşan dev kayalar, yarıklar muhteşemdi. Bu muhteşemliğinin yanında bizim bugüne kadar göremediğimiz ama hep varlığından gurur duyduğumuz o kayaların, saçtığı tehlikeler de varmış. En ufak bir sarsıntıda, depremde o kayalardan ayrıcalak dev parçaların oluşturacağı tehlikeleri gösterdi bize rehberler odası başkanı ve beraberindeki biri jeoloji mühendisi ve diğer uzman arkadaşlar.
Diyorlar ki , "Eğer böyle bir vakanın yaşanması ve bir can kaybı halinde, bir daha hiç kimse kanyona girmeyeceği gibi, Karaisalı'ya da uğramazlar. Karaisalı'da turizm de başlamadan bitmiş olur."
Ben o ana kadar rahat rahat giriyordum kanyona. Bu olayı bizzat gördükten sonra ilk kez kanyondan korkmaya başladım.
Ama sorun çözümsüz değilmiş.
Olası bir sarsıntıda düşme ihtimali olan bu kaya parçalarının çelikten kafesler içine alınması mümkünmüş. Ve bu konuda yapılan çalışmalar varmış.
Arkasından ve önünden her hafta bombalanan (dinamitlenen) başta Hasan Dağı olmak üzere ve yakınındaki kanyon ve çevresindeki taş ocaklarını da düşündükçe bu korkularım daha da artmaya başladı.
Bu kaygılarımızı, düşüncelerimiz sizlerle paylaşıyoruz ki, yetkililerimiz derhal önlem alsın diye. İleri de "Ben demiştim, ben yazmıştım" diye haklı durmuna düşmek istemem.
Bu konuya derhal Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı el atmalıdır. Yoksa, bu vebal sizi fazla yaşatmaz.


1071 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALILILAR DERNEĞİ’NDE KAN DEĞİŞİMİ ŞART OLDU - 27/10/2019
Sanırım 1984 veya 1986 yıllarında kuruldu. İlk Başkanı emekli Albay Ali Gür’dü. Her yıl en az 20 öğrenciye burs veriliyordu.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (28) - 19/04/2019
Karaisalı’da siyaset kazanında aşlar pişti, tam kıvamına geldi, artık kazanımızı indirebiliriz. Ateş de zaten sönmeye başlamıştı. Her an bir rüzgar çıkmaması için üzerine ibrikle biraz su dökerek tam söndürelim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (26) - 12/03/2019
Ben öncelikle sizlere spordan bahsedeceğim. Biliyorsunuz Karaisalısporumuz Adana 1. Amatör Lig B Grubunda şampiyon oldu. 2019-2020 sezonunda Adana Süper Amatör Ligde mücadele edecek.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (25) - 27/02/2019
Bazı ufak-tefek sağlık sorunlarım nedeniyle seri yazımızın 25.sine geç başlayabildim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (24) - 05/02/2019
Benim kutsallarım arasında olan Karaisalı Cumhuriyet Meydanı’nın tam ortasındaki saat kulesini en az bir kez dönmektir. Bana göre Karaisalı’nın merkezi orasıdır. Karaisalı’ya niye kutsal
KARAİSALI'DA SİYASET KAZANI (23) - 01/02/2019
TERS KÖŞE OLANLAR
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (22) - 11/01/2019
Bu yazımda siyasi fıkralara yer vereceğim. Çünkü herkes gibi ben de beklemedeyim. Bu arada 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’mü kutlayan 2 siyasiye teşekkür ederim. Bunlardan biri AK Parti Karaisalı Belediye Başkan A. Adayı Sayın Yusuf İyi ve tek ilçe
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.68565.7084
Euro6.30036.3256