Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam132
Toplam Ziyaret1260741
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KAPIKAYA KANYONUNDAN İLK KEZ KORKTUM
08/02/2015
Geçtiğimiz günlerde kısa adı ADRO olan Adana Tursit Rehberleri Odası Başkanı İsa Akdağ ve beraberindeki heyet Karaisalı'ya geldiler. İlk önce Belediye Başkanı Saadettin Aslan'ı ziyaret ederek, turizme yaptığı katkılardan dolayı 19 Şubat'ta ödül vereceklerini duyurdular.
Başkanın işleri çok yoğundu. Konukları ilçenin turizm değerlerini yerinde göstermek görevi bana ve İbrahim Efe'ye düştü. Önce Kapıkaya Kanyonu içerisine girdik. Fazla ilerlemedik. 500 metre kadar yürüdük.
Yıllardır bu kanyona gelir-giderim. Daha çok haberci gözüyle bakardım. Ama ilk kez bu işin  uzmanları ile geldim. Daha önce de hepimizin sezinlediği ama dillendiremediği bir gerçeği gözler önüne serdiler.
Kanyonun sağında ver solunda oluşan dev kayalar, yarıklar muhteşemdi. Bu muhteşemliğinin yanında bizim bugüne kadar göremediğimiz ama hep varlığından gurur duyduğumuz o kayaların, saçtığı tehlikeler de varmış. En ufak bir sarsıntıda, depremde o kayalardan ayrıcalak dev parçaların oluşturacağı tehlikeleri gösterdi bize rehberler odası başkanı ve beraberindeki biri jeoloji mühendisi ve diğer uzman arkadaşlar.
Diyorlar ki , "Eğer böyle bir vakanın yaşanması ve bir can kaybı halinde, bir daha hiç kimse kanyona girmeyeceği gibi, Karaisalı'ya da uğramazlar. Karaisalı'da turizm de başlamadan bitmiş olur."
Ben o ana kadar rahat rahat giriyordum kanyona. Bu olayı bizzat gördükten sonra ilk kez kanyondan korkmaya başladım.
Ama sorun çözümsüz değilmiş.
Olası bir sarsıntıda düşme ihtimali olan bu kaya parçalarının çelikten kafesler içine alınması mümkünmüş. Ve bu konuda yapılan çalışmalar varmış.
Arkasından ve önünden her hafta bombalanan (dinamitlenen) başta Hasan Dağı olmak üzere ve yakınındaki kanyon ve çevresindeki taş ocaklarını da düşündükçe bu korkularım daha da artmaya başladı.
Bu kaygılarımızı, düşüncelerimiz sizlerle paylaşıyoruz ki, yetkililerimiz derhal önlem alsın diye. İleri de "Ben demiştim, ben yazmıştım" diye haklı durmuna düşmek istemem.
Bu konuya derhal Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı el atmalıdır. Yoksa, bu vebal sizi fazla yaşatmaz.


1313 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
KALDIRIMLAR, MEDENİYETİN ÖLÇÜSÜDÜR - 18/08/2020
Necip Fazıl Kısakürek ünlü Kaldırımlar şiirinde ”Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında/Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum” diyordu. Biz ise Adana’
İNCE HAREKET - 13/08/2020
Sokak dilinde bir söz vardır: “Hareket yapma, hareketin Allah’ını görürsün.”
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311