Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret999058
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ANKARA-ADANA-KARAİSALI ÜÇGENİ
01/06/2014

Eskiler bilir, bir zamanlar:

“Ankara Ankara, güzel Ankara!
Seni görmek ister her bahtı kara,
Senden yardım umar her düşen dara.
Yetersin onlara güzel Ankara.”

Dörtlüğü ile başlayan bir marşımız vardı. En son zaman dinlediniz bilmiyorum ama dillerde söylenmese de, unutulmaya yüz tutmuş ise de halen geçerliliği olan bir marş.

Ankara’da Hüdayda oynayan şahıs, Adana merkezde üçayak oynayanlar ile Karaisalı’da Yeşillim’i oynamak isteyenleri bir araya getirecek. Ankara-Adana-Karaisalı üçgeni bir elden idare edilecek. Biat edenler yol arkadaşı olacak, biat etmeyenler tasfiye edilecek.

Burada herkesin bir hesabı var. Ankara’dakinin hesabı başta Karaisalı Platformunun dağıtılması, Karaisalılılar Derneği’nin yok edilmesi, Ramazan Ayında verilen iftar yemeklerinin rakiplerce yapılmasının engellenmesi ve kendileri tarafından iftar yemeklerinin verilerek propaganda yapılması, yaklaşan Kızıldağ Güreşlerinin kurulacak yeni oluşum ile gerçekleştirilmesi ve ağalık düşüncesi, güreş şenliklerinin yine kendilerince yapılması v.s. olabilir. Tabi bu hizmetlerin yapılabilmesi için sayıları 5’i geçmeyecek olan iş adamları “sağmal” olarak kullanılması da düşünülmüş olabilir.

Adana’dakilerin bazılarının hesabı, Ankara ile bozulan ilişkilerin düzeltilmesi, diğerlerinin hesabı ise yeni kariyer olanaklarının sağlanması olabilir.

Karaisalı’dakilerin hesabı ise Ankara’ya tam bağlılıklarının sunulması, kendilerine verilecek rolleri tam layıkıyla oynamak olabilir. Bu varsayımlara başka şeyler de eklenebilir.

Peki tüm bunlar nasıl sağlanacak? Adana ve Karaisalı’daki uzantılar ile gerçekleştirilecek. Bu işler için kimler değerlendirilecek? Herkes. Muhtemel muhalefet olabilecek kişiler anında susturulacak. Destekçilere uzun konuşma imkanı sağlanacak.

Ankara’dakinin kafasında oluşturduğu bu kurguları hayata geçirmek için, “Birlik, beraberlik” vurgusu yapılacak. Bir Gaziantep, bir Kadirli, Kozan örnekleri verilecek ve Karaisalı’nın nasıl kalkınacağın fikirleri ortaya atılacak. Bir ceza evi yapımı ile ilçenin kalkındıracağını anlatılacak. (Askerlik şubesini elinde tutamayan, jandarma karakolların kapatılmasını engellemeyenler ilçede nasıl askeri birlikler getirecek, nasıl yeni cezaevi yaptıracaklar acaba?)

Ortaya atılan fikirlerin hayata geçirilmesi için mutlaka ekonomik güç ve siyasi destek lazım olacak. Siyasi destek olmadan da bu iş yürütülemeyeceğine göre Ankara’ya biat edilecek.

Bir tepsi tel kadayıfın altı ve üstü kızartılacak. Üzerine şerbet dökülecek ve Ankaralı davet edilerek ikram edilecek.

Ankara şimdi, Adana ve Karaisalı’ya muhtaç. Şuan dara düşen Ankara’dır. İki kez yerel seçim kaybedilmiştir. Önce Ankaralının kaybettiği itibarı ve eli güçlenecek ki, sonra da Ankara Karaisalıları güçlendirsin.

Tabi bunlar benim ortaya attığım varsayımlar. Ama güçlü varsayımlar.

Ankara Ankara, güzel Ankara!
Seni görmek ister her bahtı kara,
Senden yardım umar her düşen dara.

Yetersin onlara güzel Ankara. 

 2531 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
DEVLET BAHÇELİ’DEN AL HABERİ - 26/05/2020
Eskiler "çocuktan al haberi" derler ya, erken seçim haberlerini ise "Devlet Bahçeli'den Al" deniyor artık.
ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BİZİMDİR - 17/05/2020
Basketbol, hentbol ve voleybol federasyonlarını takdir ediyorum. Ligleri mevcut haliyle tescil etti, şampiyon yok, küme düşme yok.
TRUMP: VİRÜSTEN BETER - 10/05/2020
ABD’de Kovid-19 salgınında, son 24 saatte vaka sayısı 1 milyon 317 bin 263’e,hayatını kaybedenlerin sayısı 78 bin 805’e yükseldi. ABD’de halk, sağlık hizmetinin yokluğunda
HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEYECEK - 03/05/2020
Başta siyasilerimiz olmak üzere hemen hemen herkes, Kovid-19 salgının bitmesiyle hiçbir şeyin eskisi olmayacağını söyledi. Ya da herkeste öyle bir algı oluştu.
TEBRİKLER KARAİSALI - 27/04/2020
Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 aydır evden çıkmamıştım. 8 yıl önce geçirdiğim kalp ameliyatım ve diyabet hastası olmam nedeniyle kronik hasta sayıldığımızdan, dolayı, ailemin baskısından kafam
FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA VE KİVREM ADANALIYIM - 26/04/2020
28 Temmuz 2017 tarihli “Kirvem Adanalıyım” başlıklı köşe yazımda:
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223