Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret1260632
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KUVAYI MİLLİYE ANMA GÜNÜNÜ UNUTTURMAYACAĞIZ
19/04/2014

Kuvayı Milliye Anma Gününü Karaisalı’ya hediye eden başta o dönemin Kaymakamı Sayın Ahmet Narinoğlu olmak üzere emekli öğretmen tarihçi Hasan Şafak ve Karaisalı Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hüseyin Seyirci’dir. Bu üçlü 1 Nisan’ı ortaya çıkarmışlardır. O yıldan sonra her 1 Nisan’da Karaisalı Cumhuriyet Meydanında kutlamalar yapılmaya başlandı. 27 Nisan Pazar Günü kutlanacak olan Kuvayı Milliye Bayramı’na bu üçlünün davet edileceğini öğrenince sevindim.

 X X X

Sinan Tekelioğlu, üç çocuğuna Seyhan, Berdan ve Örcün adını vermiş. Bunlardan kimsenin haberi yok iken Örcün Hanımın hayatta olduğunu, Ankara’da gazi Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesinde profesör olduğunu bize ilk söyleyen yazarımız Sayın Halil Atılgan olmuştur. 27 Nisan’a Sayın Atılgan’ın da davet edildiğini öğrendim, çok mutlu olduk.

 ÖRCÜN BARIŞTA KARAİSALI'YA NASIL GELDİ?

Atılgan’la konuşmamızdan sonra Örcün Hanımın Adana’ya davet edilmesi, Örcün Köyüne götürülmesi, fikri bende oluştu o zaman. Ben o gün Örcün Hanımı telefonla aradım. O kadar mutlu oldu ki, anlatamam. Telefonda ağladı. Karaisalı’dan ilk kez bir kişinin kendisini aradığını söyledi. Ben de sizi Karaisalı’da görmek isteriz hocam dedim. O da “Memnuniyetle gelirim, Karaisalılar ve Örcün Köyü babamı bağrına bastı. Onların ekmeğini yedi. Küçüklüğümde deve sırtında köyüme gelmiştim. Tekrar görmek isterim” dedi.

ADD REDDETTİ

 Konuyu Atatürkçü Düşünce Derneği’nin o dönem başkanına açtım ve bir etkinlik yapalım dediğimde; Sinan Tekelioğlu’nun Cumhuriyetin kurulmasından sonra Atatürk ile ters düştüklerini, bu nedenle davet edemeyeceklerini söylediğinde üzülmüştüm..

ÇUKUROVA AYDINLAR OCAĞI DEVREDE 

 Aynı gün akşamı Çukurova Aydınlar Ocağı Başkanı olan Abim İdris Şahin’e anlattım. Abim hemen Örcün Hanımı aradı ve davet etti. Gün belirlendi. Çatalan Belediye Başkanı Ahmet Özen ve Örcün Köyü Muhtarı Mustafa Akkuş ile de temas kurduk. Karaisalı Belediye Başkanımız o zaman Sayın Babacan Durak ve Karaisalı Kaymakamımız Sayın Nevzat Korkmaz’dı. Onlarla da görüşülerek bir program hazırladık. Ve trenle Adana’ya gelen Örcün hanımı abim İdris Şahin ile İstasyon’da karşıladık. Örcün Köyüne getirdik. Köy süslenmişti. Okulun bahçesine Yörük çadırları kurulmuş, konuklara ayran sıkmalar veriliyordu.

Girişte Örcün Hanıma kurbanlar kesildi. Bütün köy 7’den 70’e sokağa dökülmüştü. Muhteşem bir karşılama töreni yapılmıştı.

Daha sonra Okula geçtik, bir sınıfta Örcün Hanım babasını slaytlar eşliğinde anlattı. Köylüye, “Ekmeğiniz yedik, suyunuzu içtik, hakkınızı helal edin” dediğinde herkes ağlıyordu.

KAYMAKAK NEVZAT KORKMAZ'IN DUYARLILIĞI

Köyden sonra Kaymakamlık Makamına ve Belediye Başkanlığına geçildi. Kaymakam Nevzat Korkmaz, Örcün Hanıma babasının bir rölyeften heykelini yaptırarak Örcün Köyüne dikeceğini söyledi. Bir sonraki 1 Nisan’da da açılışını gerçekleştireceği sözünü verdi. Dediği gibi de yaptı ve bir yıl sonra 1 Nisan’da Örcün hanımın da katıldığı muhteşem bir törenle anıt açıldı. O gündür bugündür Örcün’de 1 Nisan Günü kutlamalar yapılmaktadır. O dönemşn kaymakamı şimdinin MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz'ın da 27 Nisan'da aramızda olması da çok anlamlı olacaktır. 

 X X X

Daha sonra Örcün Çukurova ilçesine bağlanınca,Karaisalılar artık o köye gidip resmi kutlamalara katılmamaya başladı.

 X X X

Karaisalı’daki kutlamalar ise şenliklere dönüştürüldü. Bahar Bayramı oldu. Yörük Türkmen geleneği yaşatılmaya başlandı. 1 Nisan ve Kuvayı Milliye mücadelesi ve ruhu unutuldu. Sulandırıldı. İçi boşaltıldı. Hatice gibi yarı çıplak olmak üzere Kahtalı Mıçı gibi sanatçılarla kutlandı Kuvayı Milliye (!) şenlikleri.

 X X X

1 NİSAN 1 NİSAN’DA KARAİSALI’DA DA KUTLANMALIDIR

Nasıl ki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı ve diğer milli günlerimiz, hatta dini günlerimiz gününde kutlanıyorsa, 1 Nisan Kuvayı Milliyecileri anma günümüz de gününde kutlanmalıdır.

Yine yapılacaksa Yörük Türkmen Şöleni vs. ayrıca yapılmalıdır diye düşünüyorum.

 X X X

Artık yaşı gereği gelebilir mi bilemiyorum ama Örcün Barışta Hanım yeniden davet edilmelidir. Hatta yukarıda ismini saydığım diğer emeği geçenleri de unutmamakta yarar vardır.

 X X X

Zaman zaman siyasete alet edilmeye çalışanlar olduğunu da gördük. Bunlardan da ders çıkartarak, siyasilerin eline mikrofon verilmemelidir. Buna müsaade edilmemelidir.

 x x x

 Bu milli günümüz unutulmamalıdır.

Biz unutmadık, unutturmayacağız.

 1675 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
KALDIRIMLAR, MEDENİYETİN ÖLÇÜSÜDÜR - 18/08/2020
Necip Fazıl Kısakürek ünlü Kaldırımlar şiirinde ”Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında/Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum” diyordu. Biz ise Adana’
İNCE HAREKET - 13/08/2020
Sokak dilinde bir söz vardır: “Hareket yapma, hareketin Allah’ını görürsün.”
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449