Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret1260632
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI ISINIYOR
16/07/2018

Karaisalı'da seçim kazanı ısınmaya başladı. Bu kazana ben de bir kaç odun atayım dedim. İşte ilk durum:

AK Parti’nin Karaisalı’da % 56.5 oy oranı ile    7985 oy alarak birinci olması ve MHP’nin % 17.4 oy oranı ile ikinci olup   2465 oy alması ve
  ilk kez katıldığı seçimde üçüncü parti durumuna gelen İYI Parti’nin de % 14.5 oy oranı ile  2045 oy sağlaması Karaisalı yerel seçimlerine nasıl bir etki edecek, şimdi kulislerde bu konuşuyor.

MHP CEPHESİ

Merkezde yani Ankara’da AK Parti ile MHP’nin ittifak yapması yerele olduğu gibi yansır mı, bilinmiyor. Karaisalı’da MHP’ye yakın bir isim, merkezdeki ittifakın yerelde yaşanmadığına dikkat çekti.

MHP’de bugüne kadar, genel başkanın hakim görüşü mevcut başkanlarla seçimlere gidilmesinden yana. Tabi ki Devlet Bahçeli’nin ne yapacağı ise kestirilemiyor. Devlet Bahçeli geleneksel görüşünden çark etmez ise Saadettin Aslan’ın adaylığının devam edeceği yönünde.

Ancak, yine kulislere göre Saadettin Aslan ile MHP İlçe Başkanı A. Sezai Yılmaz’ın aralarının halen açık olduğu da ileri sürülüyor. Bazı toplantılarında “birlik-beraberlik” veya “mutlu aile pozları” verilse de ayrılığın devam ettiği de en çok konuşulanların başında geliyor. Bu da MHP için ayrı bir açmaz.

AK PARTİ CEPHESİNDE DURUM

Diğer yandan AK Parti’nin hem MHP’ye hem de İYİ Parti’ye yüzde yüzün üzerinde fark atması ise bu cephede iştahları kabartıyor. Şuan en az 15 aday adayının olduğu ileri sürülüyor.

Örneğin Esnaf Odası Başkanı Ali Metin, oğlu ve Karaisalıspor Başkanı Kemal Metin. Ziraat Odası Başkanı Mahmut Metin. Bir aileden üç aday olur mu derseniz, olur. Çünkü daha işin başındayız ve aday adayı diyebileceğimiz kişiler.

Sonra Çukur Köyünden müteahhit Mahmut Güngör var.

Mevcut İlçe Başkanı Mustafa Ekici var.

Müteahhit, güreşin babası denilen il genel meclisi eski Başkanlarından Barakdağlı ve halen Adana Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yapan Karaisalı Belediye Meclis Üyesi İlyas Karabulut da en çok konuşulan isimler arasında.

Ayrıca 4 dönem Karaisalı Belediye Başkanlığı yapan Hasan Hüseyin Kuşçu’nun da yine aday adayı olacağı söyleniyor.

Karaisalılılar Derneği eski Başkanlarından AK Parti Çukurova İlçe Belediye Meclis Üyesi Ali Cengiz Taşçı da aday adayı olabileceği ileri sürülüyor.

İl Genel Meclisi eski üyelerinden Mesut Yeşil, Ankara’da örgütlü bulunan AKAP’ın Başkanı Yunus Sakarya’nın da aday adayı olarak ismi zikredilenlerin başında geliyor.

AK Parti Karaisalı eski İlçe Başkanı Ünal Işık’ın da aday adayı olacağını söyleyenler bulunuyor.

Seçimi kılpayı, (10 oyla) kaybeden 2014 seçiminin Belediye Başkan Adayı Yusuf İyi’yi de unutmamak lazım. Yusuf İyi de aday olarak rövanşı almak için mücadele edeceklerin başında geliyor.

Kadınları da sayacak olursak Hacer Ceylan ve halen Karaisalı Belediye Meclis Üyesi olan Durdane Çopuroğlu’nun da aday adayı olabileceği ifade edilenlerin arasında.

ZİYA POLAT FAKTÖRÜ

Karaisalı’da uzun yıllar sağlık Meslek Lisesi Müdürlüğü yapan ve emekliye ayrılan ve halen Karaisalılılar Derneği Başkan Yardımcısı olan Ziya Polat’ın ismi de İYİ Parti’den Karaisalı Belediye Başkan Adayı olacağı da Karaisalı kulislerini en çok meşgul eden isim olarak gündem teşkil ediyor.

CHP CEPHESİ

Karaisalı’da kazandığı 1977 seçimlerinden sonra devamlı gerileyen CHP’nin ise pek bir varlık gösteremeyeceği konuşuluyor. CHP 24 Haziran 2018 tarihin yapılan son seçimde yüzde 9.2 oranla toplam 1296 oy almıştı. CHP çok iyi çalışırsa belki bir meclis üyesi çıkarabilir şeklinde görüşler ileri sürülüyor.

Karaisalı’nın siyasi kulislerinde derleyeceğimiz son bilgileri sunmaya devam edeceğiz.790 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
KALDIRIMLAR, MEDENİYETİN ÖLÇÜSÜDÜR - 18/08/2020
Necip Fazıl Kısakürek ünlü Kaldırımlar şiirinde ”Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında/Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum” diyordu. Biz ise Adana’
İNCE HAREKET - 13/08/2020
Sokak dilinde bir söz vardır: “Hareket yapma, hareketin Allah’ını görürsün.”
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449