Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam329
Toplam Ziyaret934609
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI ISINIYOR
16/07/2018

Karaisalı'da seçim kazanı ısınmaya başladı. Bu kazana ben de bir kaç odun atayım dedim. İşte ilk durum:

AK Parti’nin Karaisalı’da % 56.5 oy oranı ile    7985 oy alarak birinci olması ve MHP’nin % 17.4 oy oranı ile ikinci olup   2465 oy alması ve
  ilk kez katıldığı seçimde üçüncü parti durumuna gelen İYI Parti’nin de % 14.5 oy oranı ile  2045 oy sağlaması Karaisalı yerel seçimlerine nasıl bir etki edecek, şimdi kulislerde bu konuşuyor.

MHP CEPHESİ

Merkezde yani Ankara’da AK Parti ile MHP’nin ittifak yapması yerele olduğu gibi yansır mı, bilinmiyor. Karaisalı’da MHP’ye yakın bir isim, merkezdeki ittifakın yerelde yaşanmadığına dikkat çekti.

MHP’de bugüne kadar, genel başkanın hakim görüşü mevcut başkanlarla seçimlere gidilmesinden yana. Tabi ki Devlet Bahçeli’nin ne yapacağı ise kestirilemiyor. Devlet Bahçeli geleneksel görüşünden çark etmez ise Saadettin Aslan’ın adaylığının devam edeceği yönünde.

Ancak, yine kulislere göre Saadettin Aslan ile MHP İlçe Başkanı A. Sezai Yılmaz’ın aralarının halen açık olduğu da ileri sürülüyor. Bazı toplantılarında “birlik-beraberlik” veya “mutlu aile pozları” verilse de ayrılığın devam ettiği de en çok konuşulanların başında geliyor. Bu da MHP için ayrı bir açmaz.

AK PARTİ CEPHESİNDE DURUM

Diğer yandan AK Parti’nin hem MHP’ye hem de İYİ Parti’ye yüzde yüzün üzerinde fark atması ise bu cephede iştahları kabartıyor. Şuan en az 15 aday adayının olduğu ileri sürülüyor.

Örneğin Esnaf Odası Başkanı Ali Metin, oğlu ve Karaisalıspor Başkanı Kemal Metin. Ziraat Odası Başkanı Mahmut Metin. Bir aileden üç aday olur mu derseniz, olur. Çünkü daha işin başındayız ve aday adayı diyebileceğimiz kişiler.

Sonra Çukur Köyünden müteahhit Mahmut Güngör var.

Mevcut İlçe Başkanı Mustafa Ekici var.

Müteahhit, güreşin babası denilen il genel meclisi eski Başkanlarından Barakdağlı ve halen Adana Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yapan Karaisalı Belediye Meclis Üyesi İlyas Karabulut da en çok konuşulan isimler arasında.

Ayrıca 4 dönem Karaisalı Belediye Başkanlığı yapan Hasan Hüseyin Kuşçu’nun da yine aday adayı olacağı söyleniyor.

Karaisalılılar Derneği eski Başkanlarından AK Parti Çukurova İlçe Belediye Meclis Üyesi Ali Cengiz Taşçı da aday adayı olabileceği ileri sürülüyor.

İl Genel Meclisi eski üyelerinden Mesut Yeşil, Ankara’da örgütlü bulunan AKAP’ın Başkanı Yunus Sakarya’nın da aday adayı olarak ismi zikredilenlerin başında geliyor.

AK Parti Karaisalı eski İlçe Başkanı Ünal Işık’ın da aday adayı olacağını söyleyenler bulunuyor.

Seçimi kılpayı, (10 oyla) kaybeden 2014 seçiminin Belediye Başkan Adayı Yusuf İyi’yi de unutmamak lazım. Yusuf İyi de aday olarak rövanşı almak için mücadele edeceklerin başında geliyor.

Kadınları da sayacak olursak Hacer Ceylan ve halen Karaisalı Belediye Meclis Üyesi olan Durdane Çopuroğlu’nun da aday adayı olabileceği ifade edilenlerin arasında.

ZİYA POLAT FAKTÖRÜ

Karaisalı’da uzun yıllar sağlık Meslek Lisesi Müdürlüğü yapan ve emekliye ayrılan ve halen Karaisalılılar Derneği Başkan Yardımcısı olan Ziya Polat’ın ismi de İYİ Parti’den Karaisalı Belediye Başkan Adayı olacağı da Karaisalı kulislerini en çok meşgul eden isim olarak gündem teşkil ediyor.

CHP CEPHESİ

Karaisalı’da kazandığı 1977 seçimlerinden sonra devamlı gerileyen CHP’nin ise pek bir varlık gösteremeyeceği konuşuluyor. CHP 24 Haziran 2018 tarihin yapılan son seçimde yüzde 9.2 oranla toplam 1296 oy almıştı. CHP çok iyi çalışırsa belki bir meclis üyesi çıkarabilir şeklinde görüşler ileri sürülüyor.

Karaisalı’nın siyasi kulislerinde derleyeceğimiz son bilgileri sunmaya devam edeceğiz.645 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

21 b ve TOPAL ÖRDEK - 13/02/2020
Adana Büyükşehir Belediye Meclisini sürekli takip ederim. Her ayın ikinci haftasında başlayan ve 5
DOĞA GEZİSİNİN ÖNEMİ - 03/02/2020
Kısa adı (PRODOSS) olan Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü Başkanı Mehmet Yakut Bey beni aradı ve Karaisalı’nın Etekli Köyüne bir doğa ge
KARAİSALI KONJOKTÜRÜ - 05/01/2020
Değerli yazarımız Sayın Ziya Polat’ın her yazısı güzel ve anlamlı. Ama son yazısı olan “KARAİSALI'NIN MUTEMET BEYİ KİM OLACAK” başlıklı makalesi ise çok ilgi çekti.
KARAİSALILILAR DERNEĞİ’NDE KAN DEĞİŞİMİ ŞART OLDU - 27/10/2019
Sanırım 1984 veya 1986 yıllarında kuruldu. İlk Başkanı emekli Albay Ali Gür’dü. Her yıl en az 20 öğrenciye burs veriliyordu.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (28) - 19/04/2019
Karaisalı’da siyaset kazanında aşlar pişti, tam kıvamına geldi, artık kazanımızı indirebiliriz. Ateş de zaten sönmeye başlamıştı. Her an bir rüzgar çıkmaması için üzerine ibrikle biraz su dökerek tam söndürelim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (26) - 12/03/2019
Ben öncelikle sizlere spordan bahsedeceğim. Biliyorsunuz Karaisalısporumuz Adana 1. Amatör Lig B Grubunda şampiyon oldu. 2019-2020 sezonunda Adana Süper Amatör Ligde mücadele edecek.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (25) - 27/02/2019
Bazı ufak-tefek sağlık sorunlarım nedeniyle seri yazımızın 25.sine geç başlayabildim.
 Devamı
AlışSatış
Dolar6.11756.1420
Euro6.63696.6635