Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret1260644
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
SİNEMA MÜZESİ
15/09/2011

İlki 1969 yılında başlayan ve 41 yıllık tarihi olan ancak bu süre içerisinde 18 kez gerçekleştirilen Altın Koza Şenlikleri zengin programı ile faaliyetine başlarken, bir gazetede ‘’Sinema Müzesi nihayet’’ başlıklı bir haber okuduğumda 45 yıl öncesine kadar gittim.

 

Çocukluğumda ilk sinema ile tanışmam Yılmaz Güney’in Adana’da çevrdiği ‘’Pire Nuri’’ filmi ile olmuştur. Henüz ilkokula bile gitmiyordum. Köyden Adana’ya yakınlarımızı ziyarete gelmiştik. Akşam olunca  büyüklerimiz sinemaya gideceğimizi söylediler. Daha sinemanın ne demek olduğunu bile bilmiyordum. Yazlık sinemada izledim ilk filmi. Siyah-beyaz film oynuyordu perdede. Kıvırcık saçlı,esmer,uzun boylu bir adam vardı. Filmin sanırım Seyhan Nehri kenarında da sahneleri vardı. Sazlık alanda çekilmişt. Hayal gibi hatırlıyorum. Filmin konusunu  hatırlamıyurum şuan. Aradan yıllar geçti. Bir arkadaşım ile sohbet ederken, Pire Nuri filminde kendisinin de oynadığını söyledi. Sahne berberde çekilmiş. Kendisi de hem gerçekte berber çırağı, hem de filmde de. Ustası, traş ettiği Yılmaz Güney’e çay ısmarlıyor ve çırağına ‘’Hadi oğlum bize iki çay kap gel’’ diyormuş..O da koşarak berber dükkanından çıkıyor, bir kaç dakika sonra elinde iki çay ile kapıdan giriyordu. Filmdeki rolü bu kadarmış.

İkinci kez filmle tanışmam da Aladağ ilçesine bağlı Başpınar Yaylasında oldu. Yine aynı yıllardı. Cüneyt Arkın’ın başrol oynadığı bir filmdi. Filmin adını ve konusunu hatırlamamakla birlikte aklımda kalan sahne; asayiş haberlerini seven bir gazete patronunun  muhabir Cüneyt Arkın’dan  ‘’Kan istiyorum, kan’’ dediği bölümdü.

Artık sinema bana yabancı değildi. Yaşımız küçük olması nedeniyle film izlemek için sinemdan içeriye ücretsiz girbiliyordum. Hemen hemen her akşam mezarlık içerisinden korkarak geçmeyi göze alarak sinemaya gidiyordum. Sinemaya olan tutkum daha sonra artarak devam ett. İmamoğlu ilçesindeki  kışlık Çamlıca ve yazlık sinemanın müdavimi olmuştum. 

Aslında sinema bir eğitim aracı imiş. Orada gördüğüm sahneler, yapılan konuşmalar bizleri farkında olmadan eğitiyormuş. Zaman zaman kendimi başrol oyuncuların yerine kor, vurdulu-kırdılı filmleri sanal olarak oynardım. Bazan da arkadaşlarım ile kendi kendimize film çevirir, ağzımız ile yumruk sesi ile çıkartırdık.

Bunları anlatmamım nedeni Altın Koza AŞ. Genel Müdürü Sayın Bekir Sıtkı Özer Beyin bu kurumun başında olarak başarılı kararlara imza atmasıdır. İşte Sinema Müzesi de bunlardan biri.. Henüz ilkokul çağında bile olmadan izlediğm Yılmaz Güney’in  ‘’Pire Nuri’’ filmi gibi, diğer filmlerinin de varsa birer kopyalarının elde edilmesine sevinirim. Bunları yeniden izlemek en büyük arzularımdan biridir. Sinema Müzesi’nin açılacağına ilişkin haberi okuduğumda çok mutlu oldum.

Sinema Müzesi 23 Eylül'de açılacaktır. Başta Sayın Bekir Sıtkı Özer olmak üzere tüm Altın Koza AŞ. Yöneticilerini şahsım adına bir kez daha kutluyorum. Sinema Müzesi’nin Adanamıza ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum.

 

 1101 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
KALDIRIMLAR, MEDENİYETİN ÖLÇÜSÜDÜR - 18/08/2020
Necip Fazıl Kısakürek ünlü Kaldırımlar şiirinde ”Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında/Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum” diyordu. Biz ise Adana’
İNCE HAREKET - 13/08/2020
Sokak dilinde bir söz vardır: “Hareket yapma, hareketin Allah’ını görürsün.”
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449