Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret1260645
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ALADAĞ YANGINI
04/08/2017

Geçen yıl 29 Kasım 2016 tarihinde tüm insanları derinden acılara sürükleyen Aladağ ilçemizde çıkan özel yurt yangınında 11’i öğrenci bir öğretmen olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirmiş ve 22 öğrenci yaralanmıştı. Olaydan sonra 13 kişi gözaltına alındı, 7’si tutuklandı, mahkemesi Kozan’da sürüyor.

Yangın sonrası herkes birbirini suçladı. İtfaiye aracını yeterli olmadığını söyleyenler, sepetli itfaiye aracının bulunmamasını söyleyenler, yangına bahçe sulama hortumu ile müdahale edenler, siyasiler, siyasi olmayanlar, barolar, diğer STK’lar Aladağ’a gittiler, iddialar havada uçuştu. Ortalık toz duman, göz gözü görmez oldu.

Bu hengame içerisinde TBMM olaya müdahil oldu ve AK Parti Grubu adına Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, CHP Grubu adına Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay, HDP Grubu adına Grup Başkanvekili Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ve MHP Grubu adına Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Erkan Akçay önergesi ile TBMM’de “Adana'nın Aladağ İlçesinde Kız Öğrenci Yurdunda Meydana Gelen Elim Yangın Vakasının Araştırılması ve Benzer Acıların Bir Kez Daha Yaşanmaması ve Kamusal Eğitim ve Barınma Haklarının Tüm Öğrencilerimiz İçin Güvence Altına Alınıp Yaygınlaştırılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” kuruldu.

Komisyon 4 aylık çalışması sonunda raporunu tamamlayarak, TBMM Başkanı’na büyük bir zevk içerisinde ve fotoğraf makinelerine gülümseyerek poz verip, teslim ettiler.

Ancak bu rapora itiraz vardı tabi. CHP yine “her zamanki gibi” muhalefet şerhini koydu. 15 sayfadan oluşan bu şerh, CHP’nin resmi internet sitesinde yayınlandı. Alıp, inceledik ve internet sitemizde haber olarak geniş şekilde yer aldı.

Araştırma Komisyonun raporuna ulaşmak istedik. TBMM’nin internet sitesinde göremedik. Henüz yayınlanmamış.

Fakat, CHP’nin bu konudaki iddiaları yutulur cinsten değil. CHP diyor ki, “Aladağ Meselesinin Üstü Apar Topar Örtülmüştür.”

CHP Heyeti,  “Aladağ Yangını konusunda toplanan komisyonunun kurulma amacı suçluların yargılanması ve gerekli önlemlerin alınarak bir daha Aladağ benzeri korkunç bir olayın yaşanmaması iken, komisyonun fiili işleyişi sonucu bu amaçlara dair somut katkı yapılamamıştır” iddiasında.

“BİRİLERİ KORUNDU, GÖZ YUMULDU”

CHP şerhinde , “Aladağ´daki yangında da dikkatle denetlendiği iddia edilen yurdun zemininin yanıcı bir madde ile kaplı olması kabul edilebilir gibi değildir ki komisyon başkanı AKP Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Aladağ´da yapılan incelemede yerdeki halıları görüp, “Şunları tutup fırlatasım var” diyerek durumun korkunçluğunu hissetmiştir. Bu hissiyata rağmen birilerinin korunmasına göz yumulması bizi derin bir vahamete sürüklemiştir. 11 Mayıs günü, olaydan 6 ay sonra yerinde inceleme yapan komisyon üyeleri derneğin erkek öğrenci yurdunda da aynı ihmaller ve denetimsizliğin söz konusu olduğunu görmüştür” ifadelerine yer verildi.

“KOMİSYONA GELEN KURUMLAR KENDİ REKLAMINI YAPTI”

 “Komisyona katkı sunmak için farklı kurumlardan gelen uzmanlar, tabir yerinde ise yalnızca kendi kurumlarının reklamını yaparak komisyondan ayrılmışlardır” denilen şerhte, “Konunun asıl müdahilleri ise komisyona dâhil bile edilmemiş bu sayede meselenin üstü apar topar örtülmüştür. Komisyonumuzun çalışmaları sırasında bakanlıklara bağlı kurumların yapmış oldukları sunumlarda “Her kurum her işi mükemmel yapıyor” gibi bir yaklaşım sergilenmiş, ancak Aladağ yangınında 11 öğrencimizin ve bir belletmenin hayatını kaybetmesine neden olay ile ilgili hiçbir kurum sorumluluk almamıştır” denildi.

CHP, daha önce Karaman’da yaşanan benzer yurt yangını gibi bundan sonra da diğer özel yurtlarda da yaşanmaması için yaptıkları çabalarından bir netice alamadıkları gibi “birilerinin korunduğunu” ileri sürmüşler ve bu olayın apar topar üstünün örtülmeye çalışıldığına dikkat çekmişlerdir.

Şimdi iktidar kanadı diyecektir ki “CHP bildiğiniz CHP. Her şeye muhalifler. Buna da muhalif oldular. Muhalefet etmek için muhalefet ediyorlar.”

Bu görüşe katılmıyoruz tabi ki. Bozuk saat bile günde 2 kez doğruyu gösterir.

Şeffaf olmak lazım. CHP bu olayda şeffaflığını göstermiştir.

Biz de bu konudaki gelişmelerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.457 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR YOL HİKAYESİ - 18/04/2021
1990 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na iat olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu.
ANDIZIN BAŞKENTİ - 26/12/2020
Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda zor konuşuyordu ve kuru bir öksürük vardı. Eşim de ara
MHP, KARAİSALI’NIN ÜZERİNİ ÇİZDİ - 27/09/2020
MHP Adana İl Kongresi 2 adaylı seçimle gerçekleştirildi. Mevcut başkan Bünyamin Avcı seçildi. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANANLAR - 11/09/2020
10 Eylül 2020 Perşembe günü toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşananlar hiç şık olmadı.
KALDIRIMLAR, MEDENİYETİN ÖLÇÜSÜDÜR - 18/08/2020
Necip Fazıl Kısakürek ünlü Kaldırımlar şiirinde ”Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında/Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum” diyordu. Biz ise Adana’
İNCE HAREKET - 13/08/2020
Sokak dilinde bir söz vardır: “Hareket yapma, hareketin Allah’ını görürsün.”
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL? - 30/06/2020
Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı.
SAYIN ELBAN, ADANAMIZA HOŞGELDİNİZ - 20/06/2020
Ağrı Valisi olarak görev yaparken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından onaylanan ve 10 Haziran 2020’d
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR - 31/05/2020
Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449