Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret890552
HABER VİDEOLARI
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (15)
08/11/2018

Karaisalı’da Yeşillim, Adana’da Üç Ayak ve Ankara’da “Fidayda” oynamayı bazı okurlarımız yazıldığı gibi düz anlarken bir kesim ise mecazi anlamını bulmuş bile.

Bu kez kazanımızın altına odunu Ankara’da Fidayda ya da Hüdayda ayak oyununu çok iyi bilen bir attı. Uzun uzun sohbet ettik.

Karaisalı’da siyaset yapmak isteyenler öncelikle ilçedeki siyasetin inceliklerini (puştluklarını) çok iyi bilmeleri gerekir. Aynen Yeşillim de olduğu gibi. İki elin parmakları havada, birbirinin içine geçirip parmaklardan şakkada, şukkada ses çıkarırken, göbek ve kalçaları bir sağa bir sola kıvırmak ve hemen akabinde karşısındaki kişiyle de kalçaları tokuşturmak maharet ister. Ben şahsen yapamam. Ama bizim Karaisalı’da siyasetçilerimiz bunu pekala becerebiliyorlar. Zeka meselesi. Yılan gibi kıvrak olmak lazım. Eski bir belediye başkanımız ise o da benim gibiydi, zavallım. Bırakın ilçede oynamayı Ankara’ya 1 kg. salça bile götüremezdi.

-“Ankara’daki Karaisalılılar olarak bir de bizim gözümüzle bakın olaya” diyor. “Ankara’dan Karaisalı nasıl görünüyor, onu da yazın” diyor. Sordum tabi ki:

-Ankara’dan Karaisalı nasıl görünüyor?

-“Ankara’dan, Karaisalı bizim için çok önemlidir.”

- “Siyaset vazgeçilmez bir değerdir.”

-“Ankara’da siyaset yapmadan hizmet alamazsın.”

İlk, orta ve liseyi (imam hatip) Karaisalı’da okumuş. Üniversiteyi Karaisalı’da olmadığı için dışarıda okumuş tabi ki. Gerek okurken, gerek iş yaşamı sırasında sık sık ilçeye gelmiş, köyüne gitmiş. Şalvarı ayağına geçirmiş, babasının tarlasına gitmiş, ter dökmüş. Anasının pişirdiği peynirli sıkmaları yemiş. Vakit bulunca köyünün kahvehanesine geçmiş, büyüklerinin ellerinden, küçüklerinin gözlerinde öpmüş, arkadaşları ile çayını yudumlamış. Ankara’da olması hasebiyle de TBMM ile de yakın olmuş, danışmanlıklar vs. ve devlette görev almalar hep birikim olmuş kendisine. İşte bu birikimlerini ilçeye harcamak için kendisini hazır hissediyor. İlçeye vefa borcunu ödemek istiyor. Kısacası aday adayı olmak istiyor. Aday olup, seçimi kazanmak istiyor. Bana göre ehliyet ve liyakat sahibidir.

Amma velakin…

Karaisalı seçmeni,  bu arkadaşımız gibi kendini geliştirmiş, Ankara’da tuttuğunu koparacak bir başkan ister mi? Bütün mesele burada. Böylesine donanımlı arkadaşlarımıza “ithal” gözüyle bakarlar mı? İlçede oturmayanlara, Ankara’da yaşayanlara seçmenimiz ne derece sıcak olurlar bilemeyiz. Ankara’da Hüdayda oynamak da yetmiyor. Mutlaka ilçede Yeşillim ayak oyununu da bilmek gerekiyor.

Hatta Adana Üç Ayağı denilen ayak oyunlarını da bilmek lazım. Aday olacağın partinin il başkanına, milletvekillerine de yakın olmak, onlara en seri şekilde nasıl ulaşılacağını bilmek de bu işin içerisinde. İlgili komisyonlarda sorguya çekilmeye hazır olmak da var işin içinde.

En önemlisi de partiye yapacağın bağış da önemli. Belki de en önemlisi. Yaptığın bu bağışı “çıkarmak” için de “çalmak” gerekir değil mi? Onu da nasıl yapılacağını da bilmek gerekli.

“Yedirmem” dersen aday olur musun?

“Yemedim, yedirmedim” dersen bir dönemlik başkansın. Yersen, adama tek başına yedirmezler, yedirirsin de. Bu böyle gelmiş, böyle gider Karaisalı’da.

Ankara’daki bu değerli arkadaşımızın da son söz olarak söylediği gibi:

-          “Allah hayırlısını versin.”638 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALILILAR DERNEĞİ’NDE KAN DEĞİŞİMİ ŞART OLDU - 27/10/2019
Sanırım 1984 veya 1986 yıllarında kuruldu. İlk Başkanı emekli Albay Ali Gür’dü. Her yıl en az 20 öğrenciye burs veriliyordu.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (28) - 19/04/2019
Karaisalı’da siyaset kazanında aşlar pişti, tam kıvamına geldi, artık kazanımızı indirebiliriz. Ateş de zaten sönmeye başlamıştı. Her an bir rüzgar çıkmaması için üzerine ibrikle biraz su dökerek tam söndürelim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (27) - 31/03/2019
Yerel demokrasimizi güçlendirdik.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (26) - 12/03/2019
Ben öncelikle sizlere spordan bahsedeceğim. Biliyorsunuz Karaisalısporumuz Adana 1. Amatör Lig B Grubunda şampiyon oldu. 2019-2020 sezonunda Adana Süper Amatör Ligde mücadele edecek.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (25) - 27/02/2019
Bazı ufak-tefek sağlık sorunlarım nedeniyle seri yazımızın 25.sine geç başlayabildim.
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (24) - 05/02/2019
Benim kutsallarım arasında olan Karaisalı Cumhuriyet Meydanı’nın tam ortasındaki saat kulesini en az bir kez dönmektir. Bana göre Karaisalı’nın merkezi orasıdır. Karaisalı’ya niye kutsal
KARAİSALI'DA SİYASET KAZANI (23) - 01/02/2019
TERS KÖŞE OLANLAR
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (22) - 11/01/2019
Bu yazımda siyasi fıkralara yer vereceğim. Çünkü herkes gibi ben de beklemedeyim. Bu arada 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’mü kutlayan 2 siyasiye teşekkür ederim. Bunlardan biri AK Parti Karaisalı Belediye Başkan A. Adayı Sayın Yusuf İyi ve tek ilçe
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.68565.7084
Euro6.30036.3256