Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam365
Toplam Ziyaret1472346
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
TÜRK KADINININ SEÇME VE SEÇİLME HAKKI….
05/12/2016

 
5 Aralık 1934… Türk kadınlarına Milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilişinin tarihidir. Seçim Kanununda ve Anayasada yapılan değişiklerle eşit yurttaş olma mücadelesinde hedefe ulaşılmıştır.

Bu tarihten önce 1930 yılında çıkarılan yasalar ile Belediye seçimlerine katılma; daha sonra Muhtar ve İhtiyar Meclisine seçilme haklarını da elde etmişlerdi.

Ancak Milletvekili seçme ve seçilme haklarını, dünyanın pek çok ülkesinde olmayan haklarını alarak onlara örnek olmuşladır. Yapılan ilk seçimde TBMM de 18 kadın Milletvekili yer almıştır. O günden bugüne yapılan tüm seçimlerde kadınlarımız, bir anlamda bir tür çeşni olarak parti genel başkanlarının lütfüyle Mecliste bulunabilmişlerdir. Bu gün de durum, mevcut Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu çerçevesinde aynı minval üzere devam etmektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde halen kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığı gibi bizim geçmişimizde de kadınlar, yurttaş sayılmamıştır. 1831 yılında yapılan nüfus sayımında sadece erkekler sayılmış, kadınlar ve gayrimüslimler sayılmamıştır. 

Oysa dünya nüfusunun yarısını kadınlar teşkil etmektedir. Ama bütün inanç sistemlerinde kadın göz ardı edilmiştir. Erkek egemen bir din anlayışı sürüp gelmektedir. 

Buradan sözü Karaisalı’mıza getirmek istersek, şu gerçeği görmek mümkündür: Karaisalı’da da nüfusun yarısı kadındır. 2009 yılında Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı nüfus sayısına göre Karaisalı’da 23102 kişi yaşamakta olup, bunun 11717 kişisi kadın, 11385 kişisi ise erkektir. Yani o tarihte kadın nüfus, erkeklerden fazladır.

Peki bu fazlalık, sosyal ve siyasal yaşantımızda bir fonksiyon icra edebilmekte midir? Kadından seçilmiş kooperatif başkanı veya üyesi, Ziraat Odası başkanı veya üyesi var mıdır? Muhtar ve İhtiyar Meclisi üyesi var mıdır? Belediye Meclisinde kadınlarımız temsil edilmekte midir? Belki Siyasi Partiler yasası gereğince partilerin kadın kollarında görevli hemşehrilerimiz bulunmaktadırlar ama kendi varlıklarını ve güçlerini ispat anlamında değil, atanarak ve listeyi doldurmak amacıyla bu görevlere getirilmişlerdir.

Ve en çarpıcı soruyu soruyorum: 

Kadınlarımız, kendilerine seçme ve seçilme hakkını uygarlaşmak adına, eşitlik adına, insanca yaşamak adına ve bütün karşı çıkmalara rağmen bu hakkı veren Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzü ne kadar tanımaktadır?

 Kadınlarımızın birçoğunun cep telefonu kullandığını ve internetten yararlandıklarını düşünüyorum da acaba gazete okuyorlar mı?

Bu yazıyı okuyan kaç kadınımız olacaktır acaba?  Hatta okuyan olacak mı?
Başka sorum yoktur.
 
 


618 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BUNDAN SONRA NE OLUR? - 01/06/2023
BUNDAN SONRA NE OLUR?
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2 - 07/05/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ - 16/02/2023
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ - 04/01/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ
SAYIN ZEYDAN KARALAR - 24/05/2022
Yanlışta ısrar etme lütfen! Şehrimizin logosuna dokunmaya devam ediyorsun. Bu koca ve kadim kent Adana Merkezde, 1964 yılından bu yana yaşayan ve son yerel seçimde size oy veren bir hemşehriniz olarak rica ediyorum. Mevcut logo, görsel olarak şehrimi
“İTİRAZIM VAR” HER TÜRLÜ YANLIŞA… - 10/05/2022
Çok değerli hemşehrilerim
“ ŞEHRİMİZİN LOGOSUNA DOKUNMA!” - 09/04/2022
Bayraklar, devletlerin varlığını ve bağımsızlığını söz ile değil resim ile gösteren simgelerdir.
YİNE TARİH, TEKERRÜR EDECEK Mİ? - 23/03/2022
ım 2002 tarihinde Genel Seçimlere giderken Fazilet Partisinden ayrılan bir grup Milletvekili AKP Grubu oluşturup seçimlere katılmıştı.
AYTAÇ DURAK’IN YENİ KİTABI - 11/03/2022
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına beş dönem seçilen ancak seçildiği beşinci dönemde tam dört yıl, iki aylık sürelerle “inceleme” gerekçesiyle görevden alınarak başkanlık yapması engellenen Aytaç Durak, siyasetten ve hizmetten uzak kalıyor ama bo
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665