Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam771
Toplam Ziyaret1595466
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
ÇECELİ DEĞİL KARAİSALI
12/08/2023
  İlçemizde yaşayan ya da Karaisalılı olup başka kent ve kasabalarda hayatını devam ettiren bazı hemşerilerimiz, memleketlerini ifade ederken “Çecelidenim veya Çeceliliyim” söylemini kullanıyorlar.
Bu ifade şekli yanlıştır. Çeceli, bugünkü Karaisalı İlçe Merkezinin bulunduğu yerdeki ve binyediyüzlü yıllarda adı geçen eski bir köyün adıdır. 
 Binsekizyüzaltmışlı yıllarda kaleme alınan ve Menemenci Derebeyliğinin Karaisalı coğrafyasındaki yaşantılarını anlatan ve çok özgün bir kitap olan “Menemencioğulları Tarihi” adlı kitapta Çeceli şöyle anlatılmaktadır: 
“ Biz Çeceli karyesine (köyüne) geldiğimizde dört-beş ev vardı. İlk Beyimiz Kör Boybeyi, burada vefat etti ve mezarı Çeceli Camisinin kıble penceresi önüne kazıldı.”
 Bu hatırattan anlıyoruz ki, o tarihlerde Çeceli bir köydür. Öte yandan 1572 Tarihli Osmanlı Sicil kaydında Adana Vilayetinin dokuz livası bulunduğunu ve bu livalardan birinin adının da Hacılı yerleşkesi olduğunu görüyoruz. ( Liva, Osmanlı  yönetim sisteminde bugünkü ilçe diyebileceğimiz anlamında vilayet ile kasaba arasında bir yerleşim yeridir.)
 Binbeşyüzlü yıllarda kayıtlarda Hacılı adı geçerken Çeceli adına hiç rastlanmıyor. O tarihlerde çok küçük bir köydür. Hacılı ise, bir yönetim merkezidir ve devlet birimleri Hacılı’da bulunmaktadır. 
      Beydemir Köyünden Hacılı’ya doğru giderken ulaşım yolu eskiden akarsuya yakın yerlerden geçerdi ve yolun iki yakasında çok sayıda mezarlar vardı ve halen o mezarlar oradadır. Günümüzde bu mezarlığa ölü defnedilmemektedir. Çünkü bugünkü Hacılı köylülerinin orada hısım akraba ve yakınları bulunmamaktadır. 
       Bu bilgiden sonra Çeceli adına dönecek olursak; Çeceli, Menemencioğullarının buraya yerleşip, önce bir Bey Konağı yapmaları ve etrafına da diğer aşiret mensuplarının evler yapmaları ile bugünkü konumuna gelmiştir. 
 Menemencioğulları. Bu yöreye geldikten sonra sadece Çeceli değil, Bucak, Çakallı, Eskiköy (Çömelek civarı), Urunguşlu, Sehilyağıbasanı, Sarımehmetli gibi köylere de yerleşmişlerdir. Ama Yörük Türkmen geleneği çerçevesinde sürekli hareket halinde bulunmuşlar, kışın köylerde ilkyazdan itibaren de yaylalara göçerek yaşamlarını sürdürmüşler ve giderek çoğalıp yeni köyler kurmuşlardır.
 Bu yayla- kışlak hareketliliği, Osmanlının aşiretleri Çukurova’da yerleşik düzene geçirmek üzere kurup gönderdiği Islah Ordusunun baskılarıyla son bulmuştur. 
 Bu bağlamda, Osmanlı Devletinin, Menemencioğullarının beylik ailesini buradan alıp İstanbul’a götürmesi, bir anlamda sürgün etmesi ile Karaisalı coğrafyasında yaşayan aşiretler, beysiz kalınca yayla- kışlak hareketliliği bitmiş ve insanlar, olduğu köylerde ikamete mecbur edilmişlerdir.
 “Çeceli Değil, Karaisalı” başlığımıza dönecek olursak, Karaisalılı hemşehrilerimiz, kendilerini ifade ederken Çeceli yerine Karaisalı adını kullanmalarının doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü yukarıdaki bilgiler, bize kendimizi böyle ifade etmemiz gerektiğini söylemektedir.
 Ben, sosyal medyada halen bazı hemşehrilerimizin Karaisalı yerine – belki nostaljik bir hatıra olarak – Çeceli adını kullandıklarını görüyorum. Bu ifade yanlıştır. Biz, Karaisalılıyız.


494 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

CHP KURULTAYINDA DEMOKRASİ SINAVI.. - 06/11/2023
CHP KURULTAYINDA DEMOKRASİ SINAVI..
TÜRKLÜK BİLİNCİNİ KORUMAK (12 Eylül yıldönümünde) - 13/09/2023
TÜRKLÜK BİLİNCİNİ KORUMAK (12 Eylül yıldönümünde)
BUNDAN SONRA NE OLUR? - 01/06/2023
BUNDAN SONRA NE OLUR?
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2 - 07/05/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ - 16/02/2023
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ - 04/01/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ
SAYIN ZEYDAN KARALAR - 24/05/2022
Yanlışta ısrar etme lütfen! Şehrimizin logosuna dokunmaya devam ediyorsun. Bu koca ve kadim kent Adana Merkezde, 1964 yılından bu yana yaşayan ve son yerel seçimde size oy veren bir hemşehriniz olarak rica ediyorum. Mevcut logo, görsel olarak şehrimi
“İTİRAZIM VAR” HER TÜRLÜ YANLIŞA… - 10/05/2022
Çok değerli hemşehrilerim
“ ŞEHRİMİZİN LOGOSUNA DOKUNMA!” - 09/04/2022
Bayraklar, devletlerin varlığını ve bağımsızlığını söz ile değil resim ile gösteren simgelerdir.
 Devamı
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195