Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret1404547
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
ADEM ÇETİN
03/06/2019
Üç dönemdir (2004-2019) Fatih Mahallesi Muhtarlığına seçilen Adem Çetin adaşım Hakka yürüdü.
Çocukluğunun en güzel günlerini geçirerek büyüdüğü, gençliğinin en delişmen çağını yaşadığı, olgunluğunda hizmette bulunduğu mahallesini bırakıp gitti.
Selam verdiği, selam aldığı insanları, “Günaydın! Hayırlı İşler!” dileyerek selamladığı esnafları, adım adım yürüdüğü, gördüğü eksiklikleri anında Belediye yetkililerine bildirdiği sokakları bırakıp gitti.
Başını şefkatle okşadığı öğrencileri, öğütlerde bulunduğu gençleri,”abla” dediği ev kadınlarını, “bacım” dediği genç kızları, “amca-dayı” dediği mahalle büyüklerini bir tebessüm bulutu gölgesinde, bir samimiyet rüzgarı serinliğinde bırakıp gitti.
Adem Çetin! Senin gibi bir güleryüzlü genç adama buraları bırakıp gitmek hiç yakışmadı.
Ölüm sana yakışmadı Adem Çetin!
Belki bir dönem Muhtarlığa ara verecektin ama inanıyorum en yakın seçimde yine halkınla buluşacak, kucaklaşacaktın. Çünkü sen, Muhtarlık görevini aşkla, şevkle ve heyecan ile sürdürüyordun.
Daha yapacak çok hizmetin vardı. Bu yaşta ve bu zaman diliminde mahalleni ve biz sevenlerini bırakıp gitmemeliydin Adem Çetin!
2004 yılında iki Adem olarak iki komşu mahalleye muhtar seçilmiştik.
Ben, Tellidere’ye, Adem Çetin de Fatih’e…
Beş yılımızı dayanışma içinde geçirdiğimizi gururla söylemek isterim. Bana karşı saygısında hiç kusur etmedi. Hep “Adem Abi” diye hitap ederdi.
 Ben, Devlet Memurluğundan emekli olduğum için bende Devlet tecrübesi vardı. Devletin yazışma dili vardı. Ama ayrıca da Devlet memurluğundan gelen bir ağırlık anlayışı da vardı. Ne kadar üzerimden atmak, bunu aşmak istesem de…
Mahallemiz sakinleriyle ilişkilerimizde bunu hissediyordum. İstemesem de daha diplomatik bir tavır içinde oluyordum. Bu durumun Adem Çetin’in halkla ilişkilerindeki sıcaklığını gördükçe farkına varıyordum.
Oysa Adem Çetin de mükemmel bir esnaf anlayışı vardı. Hep güleryüzlüydü, Hayata güneşin aydınlığından bakan bir iyimser tarafı vardı. Her şeye olumlu yaklaşırdı.
Mahalle sakinleriyle ilişkilerinde, konuşmalarında söze mutlaka “Abi, Amca, Abla, Kardeş” sözcükleriyle başlardı. Böylesine bir sıcak dialog veya fikir alışverişi, karşısındaki insanı mutlu etmeye yeterdi.
 İnsanlarımızın da zaten yetkililerden ve seçilmişlerden beklentisi öncelikle içtenlikti. Talepler, en kısa zamanda yerine getirilmese bile güleryüzün hatırına kimse kırgınlığa prim vermezdi.
Bu sıcak karşılama, mahalle sakinlerinde olumlu karşılık bulur, sorunların daha içten konuşulmasını, tartışılmasını sağlardı. Esnaflıktan gelen “müşteri-satıcı” ilişkisini Muhtarlığa da taşımıştı ve bu anlayış, halkıyla çok çabuk içli-dışlı olmasına vesile oluyordu.
Planlı-programlı çalışan bir hizmet adamıydı. Mahallesinde gerçekleştirmeyi hedeflediği hizmetleri bir liste halinde kağıda döker, levha olarak duvara asar, gerçekleşenlerin üzerini çizerdi. Bekleyen talepleri de gündeminde tutar, takibini yapardı.
Belediyelerle ve Kaymakamlıkla da ilişkileri hep sıcacıktı. Toplantılara katılır, varsa beklenti veya önerisini söz alarak saygılı bir dil ile ifade ederdi. Bazen övgü, bazen talep bağlamında mutlaka söz alır, kendini göstermeyi çok severdi. Ben de  “Ademciğim yine gündemdesin” diyerek tebrik ve teşvik ederdim.
İşte Adem Çetin kardeşim böyle bir insan olarak iz bırakarak aramızdan ayrılıp sonsuzluğa yürüdü. Vakitsiz ölümü sevenlerinde derin bir üzüntü bıraktı.
Adem Çetin’i bu duygu yoğunluğu içerisinde kelimelerin kifayet ettiği kadar anlatmaya çalıştım. Elbette hakkında daha çok güzel şeyler söylemek mümkündür.
Yüce Tanrı, son durağını Cennet eylesin.


700 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ - 04/01/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ
SAYIN ZEYDAN KARALAR - 24/05/2022
Yanlışta ısrar etme lütfen! Şehrimizin logosuna dokunmaya devam ediyorsun. Bu koca ve kadim kent Adana Merkezde, 1964 yılından bu yana yaşayan ve son yerel seçimde size oy veren bir hemşehriniz olarak rica ediyorum. Mevcut logo, görsel olarak şehrimi
“İTİRAZIM VAR” HER TÜRLÜ YANLIŞA… - 10/05/2022
Çok değerli hemşehrilerim
“ ŞEHRİMİZİN LOGOSUNA DOKUNMA!” - 09/04/2022
Bayraklar, devletlerin varlığını ve bağımsızlığını söz ile değil resim ile gösteren simgelerdir.
YİNE TARİH, TEKERRÜR EDECEK Mİ? - 23/03/2022
ım 2002 tarihinde Genel Seçimlere giderken Fazilet Partisinden ayrılan bir grup Milletvekili AKP Grubu oluşturup seçimlere katılmıştı.
AYTAÇ DURAK’IN YENİ KİTABI - 11/03/2022
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına beş dönem seçilen ancak seçildiği beşinci dönemde tam dört yıl, iki aylık sürelerle “inceleme” gerekçesiyle görevden alınarak başkanlık yapması engellenen Aytaç Durak, siyasetten ve hizmetten uzak kalıyor ama bo
MİLLET İTTİFAKININ ADAYI KİM OLMALI? - 25/02/2022
İlkbaharın gelişini müjdeleyen cemrenin havaya, suya ve toprağa düşmesi gibi Türkiye’nin gündemine de seçim (erken veya zamanında) düştü. Bu gündem, artık değişmez ve tartışma ancak seçimle son bulur.
YETMİŞSEKİZ KUŞAĞININ HİKAYESİ - 11/09/2021
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bugüne kadar toplumu etkileyen ve toplumda derin izler bırakan birçok olay veya olgu yaşanmıştır: Devrimler, darbeler, depremler, isyanlar, suikastlar ve gençlik hareketleri gibi.
BU DAĞLAR SİZDE KALSIN ŞİİRİME DAİR DÜŞÜNCELERİM - 19/05/2021
1970 yıllarında ve 80 li yıllarda Karaisalı köylerinden Adana şehrine doğru bir içgöç başlamıştı. Bu göçün başlıca Sebepleri olarak şunları kayda geçebilirim:
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076