Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret1716162
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
ELLİ YIL ÖNCESİNDEN BİR HATIRLAMA
03/12/2023

 Kütüphanemde bir arşiv çalışması yaparken kitaplar arasında bir defter buldum. Askerlikte anılarımı, şiirlerimi ve başkalarına ait beğendiğim şiirleri yazdığım bir özel defter. Sayfaları karıştırırken aşağıdaki yazımı gördüm, okudum ve okudukça elli yıl öncesine gittim ve askerlik günlerim bir kez daha gözümde canlandı.
Yirmili yaşlardaki bir gencin sayfalara yansıyan duygu ve düşüncelerini özgün haline dokunmadan olduğu gibi aktararak çağdaşlarım ve günümüz gençleriyle paylaşmak istedim. Benim yaşımda olanlar, bu paylaşımda mutlaka kendilerine ait bir duygu veya olguyu bulacaklardır diye düşünüyorum.
ÇERİ OCAĞINDAN HAYAT KUCAĞINA...
Gün gelecek çiçeğin daldan ayrılıp rüzgârın önüne düştüğü gibi, bizler de bu asker ocağından birbirimizle hiç tanışmamış, hiç görüşmemişçesine ve belki de bir daha karşılaşmamak üzere ayrılıp gideceğiz.
Anadolu’nun dağında- ovasında, köyünde-kentinde bazen kaderin arkasından, bazen önünden yürüyerek “ömür” adlı siyah-beyaz makarayı saracak ve hayat kavgasını sürdüreceğiz.
Bu yaşantımızda mutlu günler olacağı gibi, bazen öyle bir ıstırapla karşılaşacak, öyle bir çile ve yükü omuzlarımıza alacağız ki, geçmişin tüm acı ve tatlı hatıraları hafızamızdan silinecek…
Ve hatta öyle anlar gelecek ki, adımızı bile güç hatırlayacağız.
İşte o zaman “Gençler, hayalleri ile, ihtiyarlar anıları ile yaşarlar” sözünü hatırlayıp bu defterleri, bu resimleri karıştırdığımızda saçlarımıza yağan karların farkında olmadan askerlik günlerimiz renkli bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçerken, belki de gözpınarlarımızdan süzülen ve iki beyaz martı sürüsünü andıran billur damlaları yanaklarımızı ıslatacaktır.
Yurdun dört bucağından derlenmiş çiçek demetleri gibi, Güneyli yağız delikanlıları, Doğulu dadaşları, Egeli efeleri bağrına basıp özel elbiselerle donatarak bazen safta, bazen yürüyüş kolunda toplayan bu kutsal çeri ocağını bir kez daha hatırlayacağız.
Ve yürüyüş kolunda giderken bir anda kalkan adımlar, aynı paralelde uzanan kollar gözümüzde canlanacak, söylenen marşlar kulaklarımızda çınlayacaktır.
“Ne mutlu, Türküm Diyene!”
Konya, 30 Ağustos 1973


544 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BÜYÜKŞEHİRLERDE MUHTARLIK KALDIRILMALI - 04/04/2024
BÜYÜKŞEHİRLERDE MUHTARLIK KALDIRILMALI
CHP KURULTAYINDA DEMOKRASİ SINAVI.. - 06/11/2023
CHP KURULTAYINDA DEMOKRASİ SINAVI..
TÜRKLÜK BİLİNCİNİ KORUMAK (12 Eylül yıldönümünde) - 13/09/2023
TÜRKLÜK BİLİNCİNİ KORUMAK (12 Eylül yıldönümünde)
ÇECELİ DEĞİL KARAİSALI - 12/08/2023
ÇECELİ DEĞİL KARAİSALI
BUNDAN SONRA NE OLUR? - 01/06/2023
BUNDAN SONRA NE OLUR?
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2 - 07/05/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ - 16/02/2023
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ - 04/01/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ
SAYIN ZEYDAN KARALAR - 24/05/2022
Yanlışta ısrar etme lütfen! Şehrimizin logosuna dokunmaya devam ediyorsun. Bu koca ve kadim kent Adana Merkezde, 1964 yılından bu yana yaşayan ve son yerel seçimde size oy veren bir hemşehriniz olarak rica ediyorum. Mevcut logo, görsel olarak şehrimi
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.208832.3378
Euro34.786334.9257