Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam414
Toplam Ziyaret1719352
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
NE DÜŞÜNÜYORUM?...
24/11/2019
23 Haziran 2019 İstanbul Seçimlerinin ardından yazdığım Değerlendirme yazımı bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.

Nedeni şudur: İstanbul seçimleri, Türk halkının haksızlığa büyük ve önlenemez karşı duruşuydu. Bunu demokrasi yolumuzda atılan en büyük toplumsal cesaret olarak görmek ve bunu korumak gerekirdi.

Ne yazık ki, hem İstanbul'da ve hem de İzmir ve Adana'da bu anlayışın sürdürülmediğini görmek beni ve Millet İttifakına omuz veren Cumhuriyetçi ve Milliyetçi seçmenleri gerçekten üzmektedir.

Bu anlayışı, dikkatli ve özverili bir şekilde sürdürmekte olan Ankara Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş'ı sıradan bir Türk yurttaşı olarak saygıyla selamlıyorum.

Özellikle Büyükşehirleri AKP den alan bütün Başkanlar, bu durumu çok iyi irdeleyip değerlendirmeli, herkesi kucaklayan bir anlayışla hizmete devam etmelidir.

Bütün Büyükşehirlerde ve hatta İllerde seçimi kazanan Başkanlar, bu başarıda kerametin kendilerinden menkul olduğunu sanmayıp, toplumun her kesimine aynı sevecenlik ve teşekkürle yaklaşmalıdırlar.

Örneğin Kırşehir belediye Başkanlığı... Yıllar sonra CHP, Orta Anadolu'da belediye başkanlığı kazanmıştır. Bu başarıda mutlaka Belediye Başkanı seçilen şahsiyetin halk nezdindeki duruşu önemlidir ama öte yandan iktidarın haksız-hukuksuz uygulamalarına da halkın sandıktaki tepkisi çok önemlidir.

Bütün anket şirketleri, İç Anadoluyu masaya yatırdığında muhafazakar oy bağlamında AKP ve MHP yi birkaç adım öne koyarak değerlendirme yapmaktaydılar. İlk kez, bu yerel seçimlerde bu konuda yanıldılar.

Demekki, halkın feraseti şirketleri ve partileri yanıltabiliyor.

Büyükşehirlerde ve illerde seçimi kazanan CHPli Belediye Başkanlarını buradan kamuoyunun huzurunda uyarıyorum. Merdivenden çıkarken selamladığınız ve alkışını aldığınız insanlar, birgün sizin merdivenden inişinize de tanık olurlar.

Merdivenden çıkarken sizi alkışlayanların, inerken de alkışlayacağını düşünüyorsanız çok büyük bir yanılgı içindesiniz, bilesiniz! Çünkü halkın ferasati, sizi bir yere kadar götürür ama umudunu keserse, umduğunu bulamazsa sizi ortalıkta" medine fakiri" gibi bırakır.

Dünyada ve Türkiye'de herşey, çok hızlı bir değişime gebedir. Belediye başkanları, 12 Eylül öncesi düşüncelerini beraberlerinde taşıyıp ona göre hizmetlerini dizayn edeceklerse bugünden haber veriyorum sizlere. Dikkate alırsınız almazsınız ama sonunuz hüsran olacaktır.

Bu benim sıradan bir Türk yurttaşı ama bilinçli bir seçmen olarak sizlere samimi uyarımdır.
Oğuz Adem SELÇUK
 

SEVGİ KAZANDI”
27/06/2019

Türk Milleti olarak Birinci Meşrutiyetten (1876) beri yürüdüğümüz demokrasi yolunda bir eşiği daha İstanbul Seçimleriyle birlikte geride bıraktık.

Her seçimde demokrasi kültürümüz, demokrasi bilincimiz biraz daha ilerledi, her seçim halkımızın tecrübe hafızasına yeni değerler kattı.

Son İstanbul seçimi, bunun en bariz örneği oldu.

2003 den bu yana iktidarın sürdürdüğü siyaset anlayışının, siyaset dilinin benimsenmediği görüldü.

Azarlayan, hiddete dayalı söylemde bulunan, tehdit eden, korku salan, orantısız güç ve maddi imkan kullanan, devleti iktidarın emrine veren anlayışa insanlar prim vermedi.

İstanbul’da seçimi sevgi kazandı.

İstanbul, 81 vilayeti içinde barındıran bir Türkiye minyatürü veya bir Türkiye laboratuvarıdır.

Burası her etnisiteyi, her mezhep ve meşrebi, her inanç ve düşünceyi bağrında barındıran; sosyolojik ve ekonomik farklılıklara rağmen birlikte yaşama iradesini ortaya koyan yurttaşların kentidir.

Bu şehrin insanlarına beden diliyle, samimi hitabetiyle, sempatikliğiyle, güleryüzüyle, kararlılığı ve çalışkanlığıyla güven veren Ekrem İmamoğlu Başkanlığa seçilmiştir ama seçimin tek belirleyiciliği bu değildir.

Burada İmamoğlu, bir semboldür. Esas seçimi, halkın sağduyusu, sarsılan adalet anlayışına karşı yürekli duruşu ve vicdan sahiplerinin vicdanlarının sesini duyması, haksızlığa ve iktidarın orantısız gücüne karşı koyması kazanmıştır.

Özet olarak söylemek gerekirse seçimi, halkımızın feraseti ve adayın sevgi dili kazanmıştır.

Bundan sonraki günlerde ve yıllarda da halkın bu anlayışı, siyaset adamlarımızca da sürdürülmelidir. Kaynaklarımız ve enerjilerimiz seçimlere değil, ülkemizin kalkınmasına, halkımızın refahına harcanmalıdır.

Son 17 yıldır, sayısını sayamayacağımız kadar seçim yaşadık, sandıklara koştuk, koşarken de ister istemez insani ilişkilerimiz zedelendi, siyaset kurumu, aramıza kırgınlıklar soktu. Sandık yorgunu olduk bir anlamda ya da sandık küskünü…

Başkanlık sisteminin bünyemize uymadığı, demokrasi anlayışımızda arızalar meydana getirdiği anlaşıldı, görüldü.

Şimdi zaman, bir kez daha yeniden sandığa gitmeden, bir erken seçimi gündeme taşımadan bu arızaların TBMM de partilerin ortak çalışmasıyla giderilmesi zamanıdır.

Parlamenter sistem yerine inşa edilen adına Cumhurbaşkanlığı Sistemi denilen ama Erdoğan’a göre “Başkanlık” olan bu sistemden, Mecliste yapılacak Anayasa değişikliği ile yeniden parlamenter sisteme dönülmelidir.

Çünkü ileri ve çağdaş demokrasilerde uygulanan sistem, parlamenter sistemdir. Güçler ayrılığı vardır. Yargı, Yasama ve Yürütme birbirinden bağımsız yürümektedir. Bir tek kişinin bütün bu yetkileri üzerinde toplaması evrensel yönetişim değerlerine aykırıdır.

1876 dan beri yürüdüğümüz bu yoldan dönmek, verilen mücadeleleri yok saymak, bizim milli duruşumuza ve milli kültürümüze uymayan Ortadoğu rejimlerine doğru yol almak demektir. Bilirsiniz ki saatler, hep ileriye doğru ilerler.

23 Haziran İstanbul Seçimi lokaldir ama bu fotoğrafta Türkiye’nin tamamını görmemezlik edemeyiz.

Halkın beklentisi, parlamenter sisteme yeniden dönülmesidir. Bu seçimlerin neticesini böyle okumak gerekir.


579 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SİYASİ PARTİLERİN KURULMASI VE KAPATILMASINA DAİR DÜŞÜNCELERİM - 17/06/2024
SİYASİ PARTİLERİN KURULMASI VE KAPATILMASINA DAİR DÜŞÜNCELERİM
BÜYÜKŞEHİRLERDE MUHTARLIK KALDIRILMALI - 04/04/2024
BÜYÜKŞEHİRLERDE MUHTARLIK KALDIRILMALI
ELLİ YIL ÖNCESİNDEN BİR HATIRLAMA - 03/12/2023
ELLİ YIL ÖNCESİNDEN BİR HATIRLAMA
CHP KURULTAYINDA DEMOKRASİ SINAVI.. - 06/11/2023
CHP KURULTAYINDA DEMOKRASİ SINAVI..
TÜRKLÜK BİLİNCİNİ KORUMAK (12 Eylül yıldönümünde) - 13/09/2023
TÜRKLÜK BİLİNCİNİ KORUMAK (12 Eylül yıldönümünde)
ÇECELİ DEĞİL KARAİSALI - 12/08/2023
ÇECELİ DEĞİL KARAİSALI
BUNDAN SONRA NE OLUR? - 01/06/2023
BUNDAN SONRA NE OLUR?
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2 - 07/05/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ - 16/02/2023
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466