Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam167
Toplam Ziyaret1473887
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
BU DAĞLAR SİZDE KALSIN ŞİİRİME DAİR DÜŞÜNCELERİM
19/05/2021

1970 yıllarında ve 80 li yıllarda Karaisalı köylerinden Adana şehrine doğru bir içgöç başlamıştı. Bu göçün başlıca Sebepleri olarak şunları kayda geçebilirim:
Köylerimizde bir nüfus patlaması yaşanmaktaydı. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülerimizin ekilir-biçilir arazileri yetersiz gelmeye; küçük baş hayvan sayısının artması nedeniyle de mera ve ormanlarda hayvan beslemeye uygun mekânlar azalmaya başlamıştı. Birçok köyümüzde ilkokul mevcut değilken, yeni okullar eğitime geçmiş ve ilkokul mezunu gençler (belkide öğretmenlerin teşviki ve yönlendirmesiyle) okumak veya meslek sahibi olmak için köylerinden ayrılıp şehirlerde yaşamaya başlamışlardı.
Onların yaşantılarındaki olumlu değişiklik, köylerde kalanların dikkatini çekmiş olmalı ki, eğitimsiz olan gençler ve orta yaş insanlar da şehire göç etmeye ve şehrin etrafında oluşan gecekondularda susuz ve elektriksiz olan evlerde kiracı veya ev sahibi olarak yaşantılarına devam ediyorlardı.
Köyden şehire yeni gelen ve cebinde parası olan bazı köylüler ise, kenar semtlerde satın aldıkları tarlaları, gelenlerin gücünün yetebileceği şekilde 80-100 metrekarelik parseller halinde kendir ve kolanlarla ölçerek satışa sunuyorlardı.  Belediye müdahalesi ve kontrolü olmadığından her emlakçi aldığı tarlayı kendince parselleyip, kendi çıkarına  göre ara yollar bırakıyor (ki bu yollar 4 veya 5 metrekare genişliğinde oluyordu)  ve bitişikteki parsellenen arazinin yollarıyla buluşmadan yüzlerce çıkmaz sokaklar oluşuyordu.
Köyden niteliksiz işgücü olarak şehre gelen köylülerimiz, sehrin merkezinde ve kenarında oluşan inşaatlarda beton dökme, duvar örme, kalıp çakma ve sıva sıhhi tesisat işlerinde çalışarak para kazanıyorlardı. İyi de para kazanıyorlardı o günün şartlarında. 
Bir de Adana’da tekstil sanayi yeni yeni gelişmekteydi ki, bazı köylülerimiz de fabrikalarda işe giriyorlardı ve fabrikanın yakınında olan gecekondularda yaşamlarını sürdürüyorlardı.
O yıllarda henüz Adana şehri, doğudan çok az göç almaktaydı ve inşaat sektöründe Karaisalı köylüleri, etkin bir şekilde çalışıp kazançlarını temin ediyorlardı. O yılların inşaat sektöründe söz sahibiydiler ve bir anlamda piyasanın çalışma yevmiyesini ve kontrolünü de onlar belirliyorlardı.
İşte böylesine bir içgöçün yaşandığı ve köylerimizin bir anlamda insansızlaştığı o günlerde ben bu şiirimi o duygu yoğunluğunda yazarak, hem geride kalanlara köyü emanet etmek anlayışıyla ve hem de birgün geri dönmeleri umudunu içimde büyütüp besleyerek bu şiirimi yazdım.
Buyurunuz birlikte okuyalım. 
BU DAĞLAR SİZDE KALSIN*
Kardeşlerim, dostlarım, hemşehrilerim
Bu dağlar sizde kalsın!
Yağmura, güneşe selam durun.
Toprağın kokusunu, suların duruluğunu
Kuşların kanat vuruşunu, gözünüz gibi koruyun.
Temmuz akşamları başkadır köyümüzde
Salçalık biberleri sulayan dolap sesleri
Ve yusufçuk kuşlarıyla dolar geceler,
Nadasa duran traktör
Davar güden çocukluğum,
Andacım olsun çalıp çağırdığım türküler.
Çalışın kardeşlerim, çok çalışalım
Bu yol gedikten öteye gurbet olmasın.
Kent dediğin ne ki: buraya da kurulur,
Kafa kafaya verende, bin güneş doğar,
Bin ağaç meyve verir, bin harman savrulur
Bu dağlar, bu köy, bu ırmak size emanet
Birgün son gurbetçimizle döner gelirim.
Kasım 1980
• Bu şiirimiz,  ÖĞÜTLEME adıyla yayınladığım kitabımızdan aktarılmıştır.291 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BUNDAN SONRA NE OLUR? - 01/06/2023
BUNDAN SONRA NE OLUR?
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2 - 07/05/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ - 16/02/2023
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ - 04/01/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ
SAYIN ZEYDAN KARALAR - 24/05/2022
Yanlışta ısrar etme lütfen! Şehrimizin logosuna dokunmaya devam ediyorsun. Bu koca ve kadim kent Adana Merkezde, 1964 yılından bu yana yaşayan ve son yerel seçimde size oy veren bir hemşehriniz olarak rica ediyorum. Mevcut logo, görsel olarak şehrimi
“İTİRAZIM VAR” HER TÜRLÜ YANLIŞA… - 10/05/2022
Çok değerli hemşehrilerim
“ ŞEHRİMİZİN LOGOSUNA DOKUNMA!” - 09/04/2022
Bayraklar, devletlerin varlığını ve bağımsızlığını söz ile değil resim ile gösteren simgelerdir.
YİNE TARİH, TEKERRÜR EDECEK Mİ? - 23/03/2022
ım 2002 tarihinde Genel Seçimlere giderken Fazilet Partisinden ayrılan bir grup Milletvekili AKP Grubu oluşturup seçimlere katılmıştı.
AYTAÇ DURAK’IN YENİ KİTABI - 11/03/2022
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına beş dönem seçilen ancak seçildiği beşinci dönemde tam dört yıl, iki aylık sürelerle “inceleme” gerekçesiyle görevden alınarak başkanlık yapması engellenen Aytaç Durak, siyasetten ve hizmetten uzak kalıyor ama bo
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175