Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam161
Toplam Ziyaret1473881
Oğuz Adem Selçuk
karaisalihaber@hotmail.com
FENERBAHÇE BAŞBAKANI…
07/03/2014


“Sene 1942…

Babam Başbakan, aynı zamanda Fenerbahçe Başkanı.

Ankara’dayız. Fenerbahçe’nin maçı var. Kardeşim ve dayımla birlikte maça gitmek istiyoruz.. Ama havamız olsun diye bizi, babamın götürmesini istiyoruz. Babamdan çekindiğimiz için annemize söylüyoruz. Annem, babama aktarıyor çocukları maça götür diye… Babam, peki diyor. Hep birlikte Başbakanlık aracına biniyoruz. Stada geliyoruz. Şeref tribününe oturup sahayı en güzel yerden seyredeceğimizi düşünürken…  Babam, şoföre sesleniyor şurada dur diye. Cüzdanından para çıkarıyor, dayıma veriyor: Haydi bakalım çocuklar, gişenin önüne geldik, gidin biletlerinizi alın diyor…”

Oğlu anlatıyor bunu.

Şükrü Saraçoğlu’nun oğlu.

Başbakan, Fenerbahçe’nin Başkanı.

“Avanta Almayacaksın!” diyor.

Alt tarafı bilet. Evladına bile ayarlamıyor.

“Her ne almak istiyorsan, mutlaka parasını ödemelisin.

Suiistimalin büyüğü- küçüğü olmaz”.

……….

Başbakan Saraçoğlu, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinin balosuna gidiyor. Müzik çalıyor, bir genç kız, Başbakanın yanına yaklaşıyor, dansa davet ediyor. Başbakan, reddediyor, olmaz diyor.. Ortam buz kesiyor, kızcağız fena halde bozuluyor, masasına dönüyor.  İki dakika sonra Başbakan genç kızın yanına gidiyor. Benimle dans eder misiniz? diyor. Herkes şaşırıyor, Başbakan gülümsüyor. Dansa erkek kaldırır, sırf Başbakanım diye bir genç kızı ayağıma getirtmem diyor.

(Başbakanın yanına gidip daansa kaldırdığı genç kız, Feriha Sanerk. Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın Emniyet Müdürü oldu. Şimdilerde kızlı erkekliye tahammül edilemeyen Türkiye de bir zamaanllar bunlar oluyordu.)

Ve seneler geçiyor.

Başbakanlar değişiyor,

Fenerbahçe başkanları değişiyor.

Kadıköy’de maç var.

Fenerbahçe Başkanı Faruk Ilgaz, stada giriş yapmak üzeredir.

O sırda bilet kuyruğunda yaşı hayli ilerlemiş, bastonlu bir beyefendiyi görüyor. Dikkatlice bakıyor. O da ne? Bilet kuyruğunda bekleyen beyefendi Şükrü Saraçoğlu.

…….

Çünkü seneler geçiyor ama evladına avanta vermeyen Başbakanın zihniyeti aynı kalıyor. “Ne almak istiyorsan mutlaka parasını ödeyeceksin.”

……

Çünkü, ateşten gömleği giymiş, Milli Mücadelede kanla- barutla yoğrulmuş, boğazından tek kuruş haram lokma geçmemiş, milletin çıkarlarını ailesinden, kendinden, evladından önce tutmuş adamlardı onlar. Adam gibi adamlardı.

……

E bakıyoruz günümüzün baba oğullarına…

Babası oğlunu arıyor, paraları sıfırla diyor, öbürü kasaları hallettim, 30 milyon Euro kaldı babacığım diyor. Fenerbahçe adayı şunları şunları söylesin, yönetime şunlar girsin diyor, bizden olmayanlara hesap sor diyor, öbürü de peki babacığım falan diyor.

Yukarıda okuduğunuz yazı, Yılmaz Özdil’in 5 Mart 2014 tarihli köşe yazısıdır. Cumhuriyeti kuranları, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere asker-sivil bütün fedakâr ve cefakar, yurtsever ve milliyetperver o örnek insanları rahmetle anıyorum.

Yazıya hiçbir yorum yapmıyorum. Sadece altına imzamı atıyorum…1178 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BUNDAN SONRA NE OLUR? - 01/06/2023
BUNDAN SONRA NE OLUR?
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2 - 07/05/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKÂYESİ – 2
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ - 16/02/2023
DEPREM GERÇEĞİ VE SORUMLULUKLARIMIZ
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ - 04/01/2023
SIVACI HALİL ŞİİRİNİN HİKAYESİ
SAYIN ZEYDAN KARALAR - 24/05/2022
Yanlışta ısrar etme lütfen! Şehrimizin logosuna dokunmaya devam ediyorsun. Bu koca ve kadim kent Adana Merkezde, 1964 yılından bu yana yaşayan ve son yerel seçimde size oy veren bir hemşehriniz olarak rica ediyorum. Mevcut logo, görsel olarak şehrimi
“İTİRAZIM VAR” HER TÜRLÜ YANLIŞA… - 10/05/2022
Çok değerli hemşehrilerim
“ ŞEHRİMİZİN LOGOSUNA DOKUNMA!” - 09/04/2022
Bayraklar, devletlerin varlığını ve bağımsızlığını söz ile değil resim ile gösteren simgelerdir.
YİNE TARİH, TEKERRÜR EDECEK Mİ? - 23/03/2022
ım 2002 tarihinde Genel Seçimlere giderken Fazilet Partisinden ayrılan bir grup Milletvekili AKP Grubu oluşturup seçimlere katılmıştı.
AYTAÇ DURAK’IN YENİ KİTABI - 11/03/2022
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına beş dönem seçilen ancak seçildiği beşinci dönemde tam dört yıl, iki aylık sürelerle “inceleme” gerekçesiyle görevden alınarak başkanlık yapması engellenen Aytaç Durak, siyasetten ve hizmetten uzak kalıyor ama bo
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175