Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam182
Toplam Ziyaret896834
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ÇUKUROVA SANAT GÜNLERİ (1)
07/04/2015

9. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri, Çetin Yiğenoğlu öncülüğünde 18-22 Mart (2015) günleri Adana, Mersin, Gaziantep, Antakya’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Ben ancak izlediklerimi yazabileceğim sizlere.

 

Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’nin öncüsü Çetin Yiğenoğlu olmak üzere Ferhat İşlek, Ali Ozanemre, Hülya Ekmekçi, Demet Duyuler, Özel Gültekin, Saba Kırer, Mehmet Taşar, Mesut Akatay, Mustafa Özke, Nazan Balcı’dan oluşmaktadır.

 

Kasım sonları ya da aralık başlarında Adana Yaşam Sanat Derneği’nde Mehmet Taşar, M. Demirel Babacanoğlu, Ali Ozanemre, Durmuş Ali Özkale, Hülya Ekmekçi, Demet Duyuler’in bulunduğu toplantıda Çukurova Sanat Günleri hazırlığına başlanıldı. Sanatta toplumsal gerçekçilik konusu belirlendi.

 

Etkinlik hazırlanmanın kolay olmadığını bilenlerden biriyim. Hele de dört ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek kültür sanat etkinlikleri hazırlamak daha da zor olsa gerek. Bunun için diyorum ki bize düşen görevleri yerine getirmek olmalıdır.

 

Adana’da gerçekleştirilen yirmi yedi etkinlikte seksen ad görev almış bulunmaktadır.

 

Etkinliğin saydamlarını Ferhat İşlek, Hülya Ekmekçi hazırlamıştır. Söz konusu saydamlar sanat ivmesine canlılık kazandırmıştır. Bu dev etkinliğin önemli özelliklerinden biri de “Çukurova Ödülü” vermektir. Geçen yıl, Çukurova Ödülü şair-yazar Ülkü Tamer’e verilmişti. Bu yılın Çukurova Ödülü ise ulu yazar Yaşar Kemal’e verilecektir.

 

Etkinlik, 18 Mart günü saat 18.00’de, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda, öğretmen Nazan Balcı’nın sunumuyla, şair-yazar Ferhat İşlek’in hazırladığı, Yaşar Kemal’in yaşamını anlatan saydam gösterimiyle başladı.

Yaşar Kemal’in Hemite Köyü’nden İstanbul’a, dünya ülkelerine uzanan işlevi, fotoğrafları, kitapları, evliliği, ünü saydamla özetlendi. Mersin Üniversitesi’nden emekli öğretim görevlisi Saadet Bilir Yaşar kemal’in Türk Edebiyattaki yerini, önemini, insancıl yönünü anlattı. Antakya’dan Mehmet Karasu, yazarın çok geniş kitlelerce tanındığını, unutulmayacağını vurguladı.

 

Etkinliğin düzenleyicisi, uygulayıcısı gazeteci yazar Çetin Yiğenoğlu geldi kürsüye. Çukurova Sanat Günleri’nin nasıl doğduğunu, nasıl hazırlandığını betimledi, şöyle konuştu:

 

“Uluslararası Çukurova Sanat Günleri bugüne değin herhangi bir kurum/kuruluş siyasi görüşe yaslanmadan işlevini sürdürmüştür. Dostlarımız, arkadaşlarımız hiçbir karşılık beklemeden bize yardımcı olmuşlardır. Emeği geçenlere ve sizlere teşekkür ediyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’yü etkinliklerimize davet ettik ama sanırım çok haklı bir gerekçeyle gelemediler. Abidin Dino Parkı’nda düzenlediğimiz etkinliklere, Hüseyin Sözlü’nün adını veren belediye güvenlik amirince, ‘Gençlerin okuduğu şiirler çok siyasi’ diyerek uyarıldık.

Bu olmamalıydı. Herhalde Sayın Sözlü’nün haberi yoktur bundan. Ama unutulmasın ki yarınlar sanat üzerine kurulur. Almanya’da ve dünyada bunun örnekleri vardır. Yerle bir olan tüm ülkeler sanatla ayağa kalkmışlardır.”

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz de sanatın gücüne değindi, “Polanya, işgal edildiğinde tiyatrolar görevdeydi” dedi.

 

Sıra Ulu Yazar Yaşar Kemal’in Çukurova Ödülü’nü vermeye gelmişti. Ödül, Çukurova-Torosları çağrıştıran bir heykelcikle simgelenmişti. Ne yazık ki Yaşar Kemal yaşamda değil. Onu 28 şubat 2015 günü yitirmiştik. Eşi Ayşe Semiha Baban’a verilmek üzere, Seyhan

Belediyesi Başkanı Sayın Zeydan Karalar’a, Çetin Yiğenoğlu tarafından takdim edildi. Karalar, “ödülü emaneten almak benim için bir onurdur” dedi.

……..

(SÜRECEK)744 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADANA İL İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA ÖNERİMDİR-3 - 03/12/2019
SAYGILARIMLA
ÖYLESİNE BİR ÖYKÜ - 02/12/2019
Tekir Yaylası’ndan geçiyorum. İşte karlı dağlar, işte temiz hava. Kentin gürültüsünden, tozundan kurtulmak gerek. Bir kentten kurtulurken, diğer bir kente, Ankara’ya gidiyorum.
ADANA İL İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA ÖNERİMDİR-2 - 28/11/2019
TASAR (PROJE): 2
BENİM ÖĞRETMENLERİM - 24/11/2019
İlkokula başladığım zaman “ALFABE”mizin kapağında; Atatürk’ün bir çocuğa ders verirken çekilmiş fotoğrafı görülüyordu…
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN - 28/10/2019
Cumhuriyet kurulalı 96 yıl olmuş.
YER DE ÖFKELENİR GÖK DE - 01/10/2019
İnsanlar nasıl öfkeleniyorsa, yer de öfkelenir, gök de…
BAŞARAN’DAN S/ÖZÜN İZİ - 24/09/2019
BİLSEN BAŞARAN- S/ÖZÜN İZİ, 464 s., Ozan y., 1. Baskı 2015// Yazar, 1954 Erzurum
TOROSLU’DAN “YÖREMİZ EFSANELERİ” - 16/09/2019
ABDULLAH TOROSLU- YÖREMİZ EFSANELERİ, 206 s., Mersin Büyükşehir Belediyesi y., 2018// Yazar, 1935 Gülnar-İçel’de doğdu. İlki Gülnar’da, ortayı Silifke’de okudu, Ankara’da Gazi Eğ. Ens. Türkçe Bölümünü bitirdi. Yayınlanmış dokuz kitabı bulunmaktadı
BİLGİ BANKASI KİTAP KIRSALDAN KENTSELE - 09/09/2019
MUSTAFA OKUMUŞ- KIRSALDAN KENTSELE (tanıtım kitabı), 186 s., 1. Baskı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi. y, 2018.
 Devamı
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016