Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam261
Toplam Ziyaret1265033
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ÇUKUROVA SANAT GÜNLERİ (1)
07/04/2015

9. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri, Çetin Yiğenoğlu öncülüğünde 18-22 Mart (2015) günleri Adana, Mersin, Gaziantep, Antakya’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Ben ancak izlediklerimi yazabileceğim sizlere.

 

Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’nin öncüsü Çetin Yiğenoğlu olmak üzere Ferhat İşlek, Ali Ozanemre, Hülya Ekmekçi, Demet Duyuler, Özel Gültekin, Saba Kırer, Mehmet Taşar, Mesut Akatay, Mustafa Özke, Nazan Balcı’dan oluşmaktadır.

 

Kasım sonları ya da aralık başlarında Adana Yaşam Sanat Derneği’nde Mehmet Taşar, M. Demirel Babacanoğlu, Ali Ozanemre, Durmuş Ali Özkale, Hülya Ekmekçi, Demet Duyuler’in bulunduğu toplantıda Çukurova Sanat Günleri hazırlığına başlanıldı. Sanatta toplumsal gerçekçilik konusu belirlendi.

 

Etkinlik hazırlanmanın kolay olmadığını bilenlerden biriyim. Hele de dört ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek kültür sanat etkinlikleri hazırlamak daha da zor olsa gerek. Bunun için diyorum ki bize düşen görevleri yerine getirmek olmalıdır.

 

Adana’da gerçekleştirilen yirmi yedi etkinlikte seksen ad görev almış bulunmaktadır.

 

Etkinliğin saydamlarını Ferhat İşlek, Hülya Ekmekçi hazırlamıştır. Söz konusu saydamlar sanat ivmesine canlılık kazandırmıştır. Bu dev etkinliğin önemli özelliklerinden biri de “Çukurova Ödülü” vermektir. Geçen yıl, Çukurova Ödülü şair-yazar Ülkü Tamer’e verilmişti. Bu yılın Çukurova Ödülü ise ulu yazar Yaşar Kemal’e verilecektir.

 

Etkinlik, 18 Mart günü saat 18.00’de, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda, öğretmen Nazan Balcı’nın sunumuyla, şair-yazar Ferhat İşlek’in hazırladığı, Yaşar Kemal’in yaşamını anlatan saydam gösterimiyle başladı.

Yaşar Kemal’in Hemite Köyü’nden İstanbul’a, dünya ülkelerine uzanan işlevi, fotoğrafları, kitapları, evliliği, ünü saydamla özetlendi. Mersin Üniversitesi’nden emekli öğretim görevlisi Saadet Bilir Yaşar kemal’in Türk Edebiyattaki yerini, önemini, insancıl yönünü anlattı. Antakya’dan Mehmet Karasu, yazarın çok geniş kitlelerce tanındığını, unutulmayacağını vurguladı.

 

Etkinliğin düzenleyicisi, uygulayıcısı gazeteci yazar Çetin Yiğenoğlu geldi kürsüye. Çukurova Sanat Günleri’nin nasıl doğduğunu, nasıl hazırlandığını betimledi, şöyle konuştu:

 

“Uluslararası Çukurova Sanat Günleri bugüne değin herhangi bir kurum/kuruluş siyasi görüşe yaslanmadan işlevini sürdürmüştür. Dostlarımız, arkadaşlarımız hiçbir karşılık beklemeden bize yardımcı olmuşlardır. Emeği geçenlere ve sizlere teşekkür ediyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’yü etkinliklerimize davet ettik ama sanırım çok haklı bir gerekçeyle gelemediler. Abidin Dino Parkı’nda düzenlediğimiz etkinliklere, Hüseyin Sözlü’nün adını veren belediye güvenlik amirince, ‘Gençlerin okuduğu şiirler çok siyasi’ diyerek uyarıldık.

Bu olmamalıydı. Herhalde Sayın Sözlü’nün haberi yoktur bundan. Ama unutulmasın ki yarınlar sanat üzerine kurulur. Almanya’da ve dünyada bunun örnekleri vardır. Yerle bir olan tüm ülkeler sanatla ayağa kalkmışlardır.”

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz de sanatın gücüne değindi, “Polanya, işgal edildiğinde tiyatrolar görevdeydi” dedi.

 

Sıra Ulu Yazar Yaşar Kemal’in Çukurova Ödülü’nü vermeye gelmişti. Ödül, Çukurova-Torosları çağrıştıran bir heykelcikle simgelenmişti. Ne yazık ki Yaşar Kemal yaşamda değil. Onu 28 şubat 2015 günü yitirmiştik. Eşi Ayşe Semiha Baban’a verilmek üzere, Seyhan

Belediyesi Başkanı Sayın Zeydan Karalar’a, Çetin Yiğenoğlu tarafından takdim edildi. Karalar, “ödülü emaneten almak benim için bir onurdur” dedi.

……..

(SÜRECEK)968 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.493413.5475
Euro15.229715.2907