Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret1072629
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ÇUKUROVA SANAT GÜNLERİ (1)
07/04/2015

9. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri, Çetin Yiğenoğlu öncülüğünde 18-22 Mart (2015) günleri Adana, Mersin, Gaziantep, Antakya’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Ben ancak izlediklerimi yazabileceğim sizlere.

 

Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’nin öncüsü Çetin Yiğenoğlu olmak üzere Ferhat İşlek, Ali Ozanemre, Hülya Ekmekçi, Demet Duyuler, Özel Gültekin, Saba Kırer, Mehmet Taşar, Mesut Akatay, Mustafa Özke, Nazan Balcı’dan oluşmaktadır.

 

Kasım sonları ya da aralık başlarında Adana Yaşam Sanat Derneği’nde Mehmet Taşar, M. Demirel Babacanoğlu, Ali Ozanemre, Durmuş Ali Özkale, Hülya Ekmekçi, Demet Duyuler’in bulunduğu toplantıda Çukurova Sanat Günleri hazırlığına başlanıldı. Sanatta toplumsal gerçekçilik konusu belirlendi.

 

Etkinlik hazırlanmanın kolay olmadığını bilenlerden biriyim. Hele de dört ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek kültür sanat etkinlikleri hazırlamak daha da zor olsa gerek. Bunun için diyorum ki bize düşen görevleri yerine getirmek olmalıdır.

 

Adana’da gerçekleştirilen yirmi yedi etkinlikte seksen ad görev almış bulunmaktadır.

 

Etkinliğin saydamlarını Ferhat İşlek, Hülya Ekmekçi hazırlamıştır. Söz konusu saydamlar sanat ivmesine canlılık kazandırmıştır. Bu dev etkinliğin önemli özelliklerinden biri de “Çukurova Ödülü” vermektir. Geçen yıl, Çukurova Ödülü şair-yazar Ülkü Tamer’e verilmişti. Bu yılın Çukurova Ödülü ise ulu yazar Yaşar Kemal’e verilecektir.

 

Etkinlik, 18 Mart günü saat 18.00’de, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda, öğretmen Nazan Balcı’nın sunumuyla, şair-yazar Ferhat İşlek’in hazırladığı, Yaşar Kemal’in yaşamını anlatan saydam gösterimiyle başladı.

Yaşar Kemal’in Hemite Köyü’nden İstanbul’a, dünya ülkelerine uzanan işlevi, fotoğrafları, kitapları, evliliği, ünü saydamla özetlendi. Mersin Üniversitesi’nden emekli öğretim görevlisi Saadet Bilir Yaşar kemal’in Türk Edebiyattaki yerini, önemini, insancıl yönünü anlattı. Antakya’dan Mehmet Karasu, yazarın çok geniş kitlelerce tanındığını, unutulmayacağını vurguladı.

 

Etkinliğin düzenleyicisi, uygulayıcısı gazeteci yazar Çetin Yiğenoğlu geldi kürsüye. Çukurova Sanat Günleri’nin nasıl doğduğunu, nasıl hazırlandığını betimledi, şöyle konuştu:

 

“Uluslararası Çukurova Sanat Günleri bugüne değin herhangi bir kurum/kuruluş siyasi görüşe yaslanmadan işlevini sürdürmüştür. Dostlarımız, arkadaşlarımız hiçbir karşılık beklemeden bize yardımcı olmuşlardır. Emeği geçenlere ve sizlere teşekkür ediyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’yü etkinliklerimize davet ettik ama sanırım çok haklı bir gerekçeyle gelemediler. Abidin Dino Parkı’nda düzenlediğimiz etkinliklere, Hüseyin Sözlü’nün adını veren belediye güvenlik amirince, ‘Gençlerin okuduğu şiirler çok siyasi’ diyerek uyarıldık.

Bu olmamalıydı. Herhalde Sayın Sözlü’nün haberi yoktur bundan. Ama unutulmasın ki yarınlar sanat üzerine kurulur. Almanya’da ve dünyada bunun örnekleri vardır. Yerle bir olan tüm ülkeler sanatla ayağa kalkmışlardır.”

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz de sanatın gücüne değindi, “Polanya, işgal edildiğinde tiyatrolar görevdeydi” dedi.

 

Sıra Ulu Yazar Yaşar Kemal’in Çukurova Ödülü’nü vermeye gelmişti. Ödül, Çukurova-Torosları çağrıştıran bir heykelcikle simgelenmişti. Ne yazık ki Yaşar Kemal yaşamda değil. Onu 28 şubat 2015 günü yitirmiştik. Eşi Ayşe Semiha Baban’a verilmek üzere, Seyhan

Belediyesi Başkanı Sayın Zeydan Karalar’a, Çetin Yiğenoğlu tarafından takdim edildi. Karalar, “ödülü emaneten almak benim için bir onurdur” dedi.

……..

(SÜRECEK)849 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ESKİ YIL YENİ YIL - 31/12/2020
Şimdiye dek dünyada kaç eski/yeni yıl geldi geçti? Bilen var mı? Vardır herhalde! Varsa da ben bilmiyorum.
1984 ADLI DOMAN - 29/12/2020
1984, George Orwel yazmış. Roman 1948’de bitirilmiş. Sonradan 48 rakamları yer değiştirilerek 1984 adını almış roman. Roman için şöyle deniyor:
YAŞAM ÖYKÜM - 22/12/2020
Sevgili Okurlar, Saygılarımla Yaşam Öykümü sunuyorum.
ŞAİR BÜLENT ECEVİT’LE ŞİİR - 30/11/2020
05 Kasım, Bülent Ecevit’in ölüm yıldönümüydü. Hiçbir kimseden, hiçbir aygıttan, hiçbir yayından ses gelmedi! ???
ALİ’NİN ELLERİNDE AÇAN GÜL - 23/11/2020
Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
KARLIOVA ÖĞRENCİLERİ SERGİSİ - 11/11/2020
Ahmet Karlıova’yı 27 Ekim 2020 günü yitirmiştik. Adana sanatçıları ve ülke için büyük bir kayıp oldu bu. Beynime gelip yapıştı ölüm acısı.
YAŞADIĞIM BİR 10 KASIM ANISI - 10/11/2020
1959/65 yıllarında Düziçi İlköğretmen Okulu’nda öğrenciydim.
ADANALI ÜNLÜ RESSAM AHMET KARLIOVA AYRILDI DÜNYAMIZDAN - 04/11/2020
Adana’nın eski özgün, özlü ressamlarından Ahmet Karlıova kırlaşmış saçı, usta gözüyle, güleç yüzüyle karşıladı bizi. Ressamın asıl adı Ahmet Önen Önenköprülü. Ressam, iç mimar, tasarım, dekorasyon, fotoğraf boyaüma konusunda isim yapmıştır.
ATATÜRK CUMHURİYET BİLİM - 29/10/2020
Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Yurdu yayılmacı güçler işgal etmişti. Atatürk, “Geldikleri gibi gidecekler” dedi. Anadolu ayağa kalktı. Emperyalist güçler geldikleri gibi gitmek zorunda kaldılar.. Cumhuriyet kuruldu, devrimler yapıldı. Atatürk “En
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.37847.4080
Euro8.95348.9893