Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret1262468
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
GİDİYOR DOSTLAR SONSUZA
15/05/2014Ölüm var dünyada,

Ölümsüz kim?

Dostlarla da gidiyor

‘Aç parantez, kapa parantez’

İki parantez arasında kalıyor yaşam

Gidiyoruz yalnız

Unutulacağız hepimiz

Ya da kalacak sesimiz..


Dört şair yazar ayrıldı dünyamızdan.. Kimi sessiz, kimi sesli.. Bir gariplik var şu ölümde.. Ya toprağa bakarız, ya kalanlara.. İşte böyle bir şey ölüm!

 1.AHMET FAZIL GÖKTUG, (?/?/1953, Adana – 29.11.2013, Adana). Göktuğ’un dünyadan gidişini geç duydum.. Bir avuç ya varız, ya yokuz; ama birimiz giderse dünyadan haberimiz olmuyor. Kimseye tarizde bulunmuyorum.. Yaşam böyle.. Göktuğ, Koza dergisini yayınlayanlardan biri.. Aykırısanat’ta şiirlerini yayınlamıştık.. Bir de kitabı çıktı “Kar Kuyusu” adında.. Tanıtmıştım İlhaber’de.. İnce, dolaysız anlatımlarla yazıyor şiirini.

Ben bir ateş ağacıyım

Tepesinde dünyanın

Yakıtı yüreğimden gelir

Öfkesinden rüzgarın

Kokusundan dağların

Azığında çobanın

Benim türkülerim söylenir


2.FİKRET SEZGİN, (10.5.1928, Şarkışla – 4.4.2014, Adana). Ankara’da “Hisar” dergisi çıkıyordu, Hisar’dan anımsıyorum onu. Sonra Turunç, Yeni Turunç dergilerinin (2011/1…2013/8.) sahipliğini yaptı.  7 şiir kitabı yayınladı. Son 4 Kitabını Mustafa Emre yayına hazırladı. Şiirlerini, imgesini içinde taşıyan düşündürücü, yalın iletici dörtlük (rubai)’lerle oluşturuyordu.. Son kitabı Denizde Parmak izinden bir örnek:

“Her iki dünya senin, ama ben yaşıyorum.

Bütün silahlar sende, tek ben savaşıyorum.

Aklım erdi ereli hamallık eden benim.

Canı sen verdin kabul, ama ben taşıyorum.


3.MEHMET BAL,  ?/?/1930, Tarsus – 25.4.2014, Tarsus). Mehmet Bal, Atatürk aşığı ünlü ressamlardan biridir.. Çanakkale Savaşını, Kurtuluş Savaşı’nı sahne sahne resimlerle anlatmıştır.. Rönasans adını verdiği atölyesinde sinema afişleri yapmış, sinema şirketlerinin dikkatini çekmiştir. Fitaş Film Şirketi’nde çalıştı. Resim sergileri açtı. Ankara’da açtığı resim sergisinden sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in önerisiyle “Yakın Tarihimiz ve Atatürk” konulu 90 tabloluk yaptığı çalışma  önemle karşılandı. Tarsus Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın olurlarıyla, istasyon yakınlarındaki yeni yapılan sanat galerisine (2009) “Mehmet Bal Sanat Galerisi”adı verildi.  Galeride, Tarsus’un kültür sanat çalışmaları sürdürülmektedir.. Dilerim bu girişim Adana’ya da örnek olur..

4.BÜLENT HABORA,  28.2.1940, İstanbul – 25.4.2014, İzmir). Sevgili Dost İsmet Arslan ve arkadaşları Berfin Bahar dergisinin Mart 2014 sayısını Bülent Habora’ya ayırmıştı.. Habora daha dünyamızdayken  böyle bir sayının yapılması büyükdeğer bilirliktir.. Ben kendi adıma teşekkür ediyorum.. Sözkonusu dergide Berfin Bahar, Avşar Timuçin, Tarık Dursuk  K, H. Hüseyin Yalvaç, Osman Bozkurt, Metin Erten, oğlu Yağmur Habora, oğlu Toygun Habora, Kadir İncesu, Bülent Habora yazılar yazmışlar.. Sırayla her yazardan birer tümce almak istiyorum:
“Yazın ve yayın dünyamızın yakından tanıdığı, Habora Yayınları’nın sahibi olan Bülent Habora, ‘Emekçi bir yayıncı ve yazar’ ana başlığıyla bu sayımızın ağırlıklı bölümünü oluşturuyor”  
“Bülentin Aksaray’da köçük bir evi vardı, bu ev bizi zaman zaman soğuktan, yağmurdan korunmamızı sağlamıştır..

“Kış geldi bu ellere çocuk. Deniz kötüledi, gökyüzünü kara bulutlar sarmış..”

“O bir isyancıdır. Hükümet politikalarının tarafgirliğine, yanlışlığına sürekli isyan halindedir..”

“Oğlu dünyaya geldiğinde, anlaşılan sosyalizm duygusuyla ona ‘Volga’ adını koyar..”

“Gördüğün gibi Bülent abi zor iş seni anlatmak..”

“Hayıtın boyunca istemediğin bir şeyi yapmamışısın, yaptıramamışlar..”

“Babam hâlâ daktilosuyla yazılarını yazan nadir kişilerden biridir..”

“Benim başkentim Adana. Nurer Uğurlu’yu, Anibal Akdamar’ı, Erol İşisağı unutamam..”

“İstanbul’da Edebiyat Fakültesi’nde Sosyoloji ve Felsefe bölümüne girdim, bitirdim..”

Birkaç bölüm, birkaç tümce, sözcükle anlatılabilecek biri değil Habora.. Onu, Yeni Adana Gazetesi’nde sanat sayfası yaparken tanımıştım.. Engin yürekli, korkusuz, güzel bir insandı.. Kitaplar yayınlamış, makaleler yazmış biri gibi değildi o. Düpedüz halktan biriydi. Yeni Adana’daki yazılarından birini almak isterdim buraya.. Ama kapsamı dar bir alan benimki.. Belki bir gün Yeni Adana7dan bir yazısın yayınlarım.. Bitmez tükenmez bir erkle çalışıyor, Yeni Adana’da yazıyordu. Ve ben ilkin onun yazısını okuyordum..

Ahmet Fazıl Göktuğ, Fikret Sezgin, Mehmet Bal, Bülent Habora dünyamızdan gittiler.. Seslerini, yazılarını, kitaplarını miras bıraktılar bize. Onları korumak, anmak bizim görevimiz olmalıdır.. En azından yazıncıların görevi olmalı..

Ailesine, çocuklarına, yakınlarına, sevenlerine, dostlarına, arkadaşlarına, gönüldaşlarına, yazındaşlarına.. başsağlığı diliyorum..1168 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394