Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret835028
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI KURTULUŞ GÜNÜ
04/05/2013

Karaisalı Kurtuluş Günü Şenliklerine gideceğim. Kanalköprü’den kalkıyor otobüsleri. Vardım ki çok kalabalık. Gelen otobüsler, minibüsler dolu geliyor, olacak gibi değil, girdim yolcuların arasına sığıştım, ayakta gidiyorum.. Duraklar dolu, binecek yer var mı diye bakıyor yolcular. Karaisalı girişinde indik..

Stadyumdan sesler geliyor.. Yokuşa tırmandık.. İnsanlar doldurmuş stadyumu. Davul zurna, sevinç sesleri, bayramı şenlendiriyor.. Sıraya dizilmiş Yörük çadırları, önlerinde saban, üç demirli, kotan, boyunduruk, çıkrık, çulfalık, ıstar kurulmuş; yayıklar yayılıyor, ateşler yakılmış ekmek, bazlama  pişiriliyor.. isteyene ayran, isteyene bazlama, sıkma veriliyor..

Herkesin işi eveti, az sonra göçecekler gibi duruyor..

Ortada bir yükselti, ses düzeni, konuşmalar yapılıyor, müzik dinletileri sunuluyor.. Karşısında yükselmiş bakma yeri.. Ağalar, beyler buradan izliyorlar..

Çadırları dolaşıyorum.. Kiminden ayran içiyorum, kiminden sıkma yiyorum.. Tanış çıkıyor kimi. Durak Köyü Çadırı önünde duruyorum.. Hani bizim köye yakın ya bu köy.. Durak İstasyonu’na gelip giderler, tanıyorum çoğunu.. Selamlaşıp, hal hatır soruşuyoruz. Geçen yıl yazdığım izlenimlerin gazetesini veriyorum Orhan Şen’e. Erol şen’i soruyorum, az sonra o da geliyor, ona da bir gazete (İlkhaber) veriyorum, çok mutlu oluyorlar. En yaşlı üye Mustafa Şahin Cumhuriyetle yaşıt. Cavit Şen, Ali Şimşek, Muhtar Ali Şen’le tanışıyoruz. Devletten istedikleri şu: “Çakıt Çayı’ndan çakıl taşıyan kamyonların bozduğu yolumuz onarılsa, asfalt dökülse, tren durağımızın peronu uzatılsa iyi olacak” diyorlar.

Karaisalılar Dayanışma Derneği’ndeyim. Başkan Dr. Aydemir Yücel’le konuşuyoruz. Bana verdikleri tanıtma belgesinde; Derneğin 2012 ocak ayında kurulduğunu, üyelerle tanışmak, kaynaşmak, ilçenin gelişmesine katkıda bulunmak ilkeleri olduğunu, dernek toplantılarına önem verdiklerini, yeni üyeler kazanmak istediklerini; Karaisalı Kaymakamlığını, Emniyet Amirliğini ziyaret ettiklerini, Karaisalı’nın doğal güzelliklerini tanıttıklarını, Kuvayi Milliye törenlerine katıldıklarını.. okuyoruz.

Statyumun bir köşesinde Tarihçi Öğretmen Cezmi Yurtsever yazdığı Çukurova kitaplarını sergilemiş. Halktan ilgi görüyor, satıyor kitaplarını..

Bugün 14 Nisan 2013. Karaisalı’nın kurtuluş günü bir nisan.. Atatürk tarafından, Sinan Tekelioğlu takma adıyla (sonradan Sinan paşa) Batı Kilikya Komutanı olarak görevlendirilen Jandarma Yüzbaşı Ali Ratip Kuvayi Milliyeci arkadaşlarıyla  bir nisan sabahı Karaisalı’ya giriyor. İlk iş olarak görevden alıyor Kaymakam Cemil Bey’i, yerine Sadettin Beybaba’yı veriyor. Astırıyor casusluktan Saatçi Selim’i, temizliyor düşmanlardan Karaisalı’yı.. Birlikler kuruluyor, düşman çıkarılıyor Çukurova’dan..

Kahraman karaisalılar büyük işler aşarıyorlar.

Bugün de nöbetteler..

Mutlu, kutlu olsun Karaisalı Kurtuluş Bayramı.1210 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SOLUK ARKADAN ÇIKIYOR (Öykü) - 06/08/2019
Eskiden hastalar koca karı ilaçlarıyla, üfürükçülerle muskalarla… iyileştirilmeye çalışılırdı. Bu yüzden kaç hasta dünyamızdan ayrıldı, sayısı bilinmez…
KEÇİLERİN BAŞINDAKİ TEYNEKLER - 01/08/2019
emleketin birinde bir keçi çobanı varmış. Keçilerin dilinden iyi anlarmış, keçiler de
ATTAN İNEN KONUK (Öykü) - 22/07/2019
Bir gün bir konuk gelmiş bir adamın evine… Atı yemleniyor, en iyi şeyler konuğa ikram ediliyor.. En güzel odada, en güzel yatakta yatırılıyor... Yeme, içme iyi.. Konuğun keyfi yerinde.
BİR RAMAZAN BAYRAMI DAHA YAŞIYORUZ - 03/06/2019
Bir ramazan bayramı daha yaşıyoruz; (04.06.2019). Bayramınız kutlu mutlu olsun, gülsün
ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILINDA DÜŞÜNDÜKLERİM - 17/05/2019
Birinci Dünya Savaşı sonunda düşmanlar yurdumuzun birçok yerini işgal etmişlerdi.
ANAM ANALAR GÜNÜ - 13/05/2019
Analar gününü Amerikalı Anna Jarvis kurmuş 1908'de Kutlanıla gelmiş. Bizde ise 1955''ten beri Mayıs'ın ikinci pazar günü kutlanmaktadır.
HASAN ONBAŞI (Öykü) - 07/05/2019
Eskiden askerde çavuş, onbaşı olanlar, terhis olunca köyünde çavuş, onbaşı olarak
TEŞEKKÜR - 29/04/2019
SEVGİLİ OKURLARIM...
TBMM'NİN AÇILIŞININ 99. YILDÖNÜMÜ 23 NİSAN - 24/04/2019
M. Demirel Babacanoğlu
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617