Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam112
Toplam Ziyaret1260721
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
AŞIK KEREM’DEN BİR ÖYKÜ
10/02/2020
Aşık Kerem’i bilmeyen yoktur. Ondan türküler şarkılar söylenir düğünlerde, eğlentilerde, dağda, yolda, belde.
Kerem, İsfahan Şahı’nın oğludur. Asıl adı Ahmet Mirza’dır. Şahın hazinedarı Ermeni Keşiş’in kızına aşık olur. Keşiş kızı vermek istemez. Gizlice İsfahan’dan kaçar. Kerem de, arkadaşı Sofu ile kızın ardından gider. Yıllarca Aslı'yı arar. Sonunda Halep’de bulur.
Halep Paşasının zorlamasıyla Aslı Kerem’e verilir. Ama Aslı’nın babası Keşiş bu evliliğe razı olmaz. Büyülü bir giysi diktirir kızına. Düğmesi açıldığında kendiliğinden kapanır. Kerem aşkına ulaşamaz. Yüreğindeki ateşle tutuşur, yanar kül olur. Aslı,
Kerem’in küllerini saçıyla süpürür. Bu sırada Kerem’in küllerinden o da yanar, kül olur. Aşk bu , aşkla oynamaya gelmez.
Biz gelelim Kerem’in bir öyküsüne.
Aşık Kerem, arkadaşı Sofu ile Aslı’nın ardından o dağ senin, bu dağ benim, sazını çala, türküsünü söyleye gider… Bir köye uğrar yolu. Köy odasında toplanan köylülere anlatır olayı. Aşık olduğunu söyler, Keşiş’i sorar, Aslı’yı sorar.
Köylüler, aşık olduğuna inanmazlar.
Sen hele biraz dur bizim cenazemiz var, namazını kıldır ondan sonra söyleyelim Keşiş’in nereye gittiği derler… Köyden birini yatırırlar tabuta canlı canlı, getirirler musalla taşına korlar. Kerem’e haydi bakalım bu cenazenin namazını kıldır derler.
Kerem, hey ağalar, kıldırayım da, ölü niyetine mi, canlı niyetine mi der. Köylüler hep
birlikte çıkışırlar! Ölü niyetine kıldıracaksın, canlı niyetine olur mu? Derler. Kerem yineler sözünü üç kez. Köylüler de üç kez, ölü niyetine kıldıracaksın canlı niyetine olur mu derler.
Kerem peki der, kıldırayım. Kerem imam olur, köylüler arkasında cenaze namazına
dururlar. Kerem namazı kıldırır, selam verir.
Köylüler hemen çıkışırlar Kerem’e; tabutun içindekinin canlı mı, ölü mü olduğunu nasıl
bilmezsin? Canlı adamın cenaze namazı kıldırılır mı?… Şimdi ne olacak?
Koşarlar tabutu açarlar. Bakarlar ki adam ölmüş.
Kıssadan hisse; düşünelim: Yalanla sınav olur mu?
09.02.2020, Adana


390 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311