Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret1262468
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
SİDDHARTHA IRMAĞI DİNLEMEKLE
12/07/2021

Siddhartha(*), Uzak Doğu mistik anlayışının kitabı. Alman-Hermann Hesse yazmış, Kâmuran Şipal Türkçeye çevirmiş. MÖ 563-483 yıllarında  Kuzey Hindistan’da kurulmuş Buddha’cılığı anlatıyor…
Sidhartha, bilgelerin söyleşisine katıldı. Sanat eğitimi aldı. Meditasyon alıştırmaları yaptı. Kutsal su ile yundu, günahları arındırmıyordu. Tanrı’ya sunulan sungular çözmüyordu sorunu. 
 Pejapati mi yaratmıştı dünyayı?
 Siddhartha, Samana olacaktı. Babasından izin istedi. Babası, “ormana gideceksin” dedi. Siddhartha, giysilerini yoksul bir Brahman’a verdi. Edep yerini örten bir parça  bez, haki entariyle kaldı. Günde bir öğün çiğ yemek yiyordu. Tek bir ereği vardı; arınmak! Kendinden kurtulmak istiyordu. Ama, içindeki “Ben”bırakmıyordu.
 Siddhartha, Govinda’ya sesleniyordu; “Bir şey öğrenemedik. Öğrendiklerimizi fahişelerden de öğrenebilirdik. Ney imiş bir şey yememek, ney imiş soluk tutmak… bunları öğrendik. Acaba, bilim estetik denen şeye yaklaşıyor muyuz? Öğretmenimiz altmış yaşında, Nirvana’ya ulaşamadı! 100 de olsa Nirvana’ya varamayacağız…”
 Buddha’nın hayranı tüccar Anathapindika kent yakınındaki koruluğu Gotama’ya bağışlamış. Siddhartha, birine Buddha’yı nerede bulabileceğini sordu. Jetava’da, Anathapindika koruluğunda karşılılığını aldı. Koruluğa vardığında Buddha dilenmeye gidiyordu. Dilencilik dönüşü yemeğini yedi, ağaçların gölgesine çekildi. Budha’nın öğretilerini beğendiğini, ama yine de bir boşluk, bir kopukluk olduğunu söylemekten çekinmedi.(s. 43)
 Geceyi kayıkçının evinde geçirdi. Düşünde gördüğü kadının yakasından fırlayan memesiyle ağzını birleştirdi. Varlıkların tadını aldı. Uyandığında, Kayıkçıdan, kendisini ırmağın karşısına geçirmesini istedi.(s. 56) Irmakta çamaşır yuyan bir kadını selamladı. Bu kadın düşünde gördüğü kadındı. Kadın yanına geldi seviştiler.(s. 58)
 Koruluğun sahibesi bu kadın Kamala idi. Sevişme sanatını ondan öğrendi.(s. 61).Bundan sonra, birlikte olabilmemiz için zengin birisi olmalısın dedi kadın. Tüccar, Kamasmavi’ye gönderdi. Orada işe girdi, zengin oldu..(s. 71)  Artık, Kamala’yı gidip görüyor, ona hediyeler alıyordu.Kamala, 30-40 sevişme tekniğini öğretti ona.(s. 72)
 Kayıkçı Vasudeva, ırmak seninle konuşuyor, yanımda kal dedi. Kayığı kullanmayı, pirinç tarlasında çalışmayı, ağaçlardan meyve toplamayı, tüm varlıkların sesinin  ırmakta saklı olduğunu öğrendi.
 Brahman ölüm döşeğindeydi. Samanalar ziyaretine geliyordu. Kamala da çıkıp geldi. Siddahrtha’dan bir çocuğu vardı. Babasının adını vermişti ona. Ele avuca sığmaz biriydi. Annesini kara yılan soktu, öksüz kaldı. Çocuk uyurken, annesinin ceseti yakılmıştı.(s.115)
 Oğlan günlerce yemedi içmedi, babasının sözünü tutmadı. İstersen bin kere annemin aşığı ol, sen benim babam değilsin dedi. Irmağın karşısına geçmiş, kaçmıştı. Vasudeva, artık kendi kendini yönetebilir, bırak gitsin dedi. Siddhartha, derin bir sevgiyle baktı oğluna. Irmağın şarkısını dinledi.
 Bilgi bir başkasına aktarılabilir, bilgelikse hayır. Bilgelik bulgulanabilir, yaşanabilir, tansıklar yaratabilir, ama anlatılamaz; öğretilemez.
 Bir gerçek tek taraflıysa dile getirilebilir. Düşünceler, düşünülen şeyler, ne varsa tek taraflıdır, yetkinlikten uzaktır. Ancak dünyanın kendisi, çevremizdeki, içimizdeki varlıklar asla tek taraflı değildir. Bir insan  tümüyle kutsal ya da günahkar olamaz. Öyle görülmesi bir yanılgıdır.
 Yoğun bir meditasyonla zamanı yok etme, var olmuş olanı, var olan, var olacak olanı, tüm yaşamı bir eş zamanlılık içinde görme olanağı ele geçirilebilir. Böyle bir durumda her şey iyidir, yetkindir. Şu taş her zaman taş değildir; değişime uğrayarak başka varlıklara dönüşebilir. Ot, böcek, hayvan, tanrı, Budha,  Nirvana olabilir. 
Siddhartha ırmağı dinlemekle… 

04.07.2021, Çamlıyayla
(*).Hermann Hesse- Sidhartha, 148 s.,  54. Bsk., Türçeye çeviren Kâmuran Şipal, Can y. Aralık-  2020, İstanbul.

 

 


101 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394