Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret1262468
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
KAYSERİLİ İLE ALMAN PROFESÖR(Öykü)
30/01/2020

Her şeyi bildiğine inanan bir Alman Profesörü, dünyanın en akıllı, en bilgili insanlarının nereden çıktığını araştırmaya başlamış. Kayseri’den çıktığını öğrenmiş. Demiş ki kendi kendine;  “Türkiye’ye gideyim, Kayserililerle görüşeyim, yarışayım; bakalım onlar mı bilgili ben mi?”.

Atlamış uçağa,  İstanbul Atatürk Hava Alanı’nda inmiş.. Kayseri’ye nereden gidileceğini sormuş. Garajlardan, Haydarpaşa Garı’ndan gidileceğini öğrenmiş.  Gelmiş Haydarpaşa’ya, Kayseri Ekspresi’ne bir bilet almış, binmiş, bir kompartımana yerleşmiş. Türkçe’yi de iyi biliyormuş haaaa.  Tren hızlanmış.. Kompartımandakilerle tanışmış, hoşbeş etmişler… Konuşmaya başlamışlar.

Alman, “dünyanın en akıllı, en bilgili insanı Kayseri’den çıkıyormuş, oraya gidiyorum, bakalım nasıl insanlarmış göreceğim, konuşacağım, bilgi yarışmasına gireceğim” demiş.

Kompartımanda oturanlardan biri ben Kayseriliyim demiş.  Alman çok sevinmiş. “Oooo ne iyi demiş”, tanıştığıma memnun oldum... Seninle başlayalım yarışmaya...”  Kayserili, “nasıl olacak bu iş?” diye sormuş. Alman,  “kolay” demiş…  “Şimdi sen bana bir soru soracaksın, ben bilemezsem sana beş yüz avro vereceğim; bilirsem sen bana elli avro vereceksin… tamam mı?

Kayserili… “Tamam” demiş. “Hazır ol, soru geliyor.”

Alman; “Hazırım, hadi sor bakalım.”

Kayserili, soruyu sormuş:

“Dünyanın üç ayaklı hayvanı hangisidir?”

Alman, öğrendiklerini, bütün bildiklerini kafasından geçirmiş, bir türlü yanıtını bulamamış, kızarmış, bozarmış; şöyle demiş:

“Bilemedim, Kayseri gadaş, al beş yüz avronu…” demiş.

Kayserili sevinçle parayı almış, cüzdanına yerleştirmiş.

Alman, Kayseriliye dönmüş; “hangi hayvan bu, nasıl bir şey, merak ettim sen söyle” demiş.

Kayserili, biraz düşünmüş, biraz kaşınmış, elini havada dolandırmış, gezdirmiş;

“ Vallahi ben de bilmiyorum” demiş, “al şu elli avronu.”451 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394