Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret1260715
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ
23/03/2015


1996’da Edebiyatçılar Derneği (Ank.) 14 Şubat’ın Dünya Öykü Günü olmasını öneriyor. Uluslararası PEN Yazarlar Derneği kabul ediyor, sonra da ÜNESCO benimsiyor. Böylece Dünya Öykü Günü doğmuş oluyor.

Bizim öykücülüğümüz sözlü edebiyata dayanır. Dede Korkut’tan beri bu geleneği sürdürmekteyiz. Tanzimat Fermanı’nın okunmasıyla, Batı Edebiyatı’ndan yazılı öykü girmiştir bize. Artık bizim de yazılı öykü geleneğimiz oluşmuştur. Günü, Adana edebiyatçılarıyla gerçekleştirmiş bulunuyoruz. 

Ramazanoğlu Konağı’nda her cumartesi günü, Sanat Konseyi Başkanı Gözde Ramazanoğlu yönetiminde kültür sanat etkinlikleri yapılıyor. Yedi şubat günü oradaydım. Okuma odaları oluşturalım diye bir öneride bulundu. Belediyelerden okuma etkinlikleri için okuma odaları isteyeceğiz. Adana’da, bu gereksinimleri karşılayacak eski tarihi evler var. Biri onarılarak (restore edilerek) bize verilebilir. Bu konuda başvurular yapmayı düşünüyoruz.

Gözde Hanım’dan ayrılınca usuma “14 Şubat Dünya Öykü Günü” geldi. Hemen Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş’la görüştüm. Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde, bu konuyu gerçekleştirmeye karar verdik. 

Belediye Kültür Müdürü Güven Boğa’yı buldum, dileğimizi aktardım. Benimsedi. Birkaç gün sonra, öykü okuyacak edebiyatçıların listesini götürdüm, hazırlanacak, davetiye, afişlere yazılacak.

14 Şubat günü Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi doluydu. 21 Şubat, cumartesi saat 17.00 olmasını uygun bulduk. 

Etkinliğe bir hafta kala davetiye afişler çıkmıştı. Üzerinde öykü okuyacak edebiyatçıların adları yazılıydı: Güven Boğa, Saba Kırer, M. Demirel Babacanoğlu, Ali Ozanemre, Mustafa Emre, Mehmet Babacan, Nazmi Bayrı, Yaşar Yıltan, Nihat Mustul, Adil Kurt, Hasan Hüseyin Çabuk, Musa Dinç, Nihat Mustul, Mehmet Babacan.

Nihat Mustul, Mut’tan gelecekti, ertesi gün doğa yürüyüşüne katılacağı gerekçesiyle; Mehmet Babacan Mersin’den gelecekti, bir yakını ameliyat olacağı nedeniyle; Güven Boğa cenazesi olduğu için etkinliğe katılamadılar. Güven Boğa’ya baş sağlığı diliyorum.

Cumartesi günü saatinde Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’ne geldik; bizim etkinlik yapacağımız Arif Nihat Asya Salonu’nda birilerinin etkinliği vardı; yarım saat kadar sonra boşaldı. Bir on/on beş dakika da ses düzeni hazırlığı sürdü. Bu arada gelenlerin birazı gittiler. Bizi izleyen 26 kişi vardı. Bir gerekçe bulduk; bizi dinleyen bir kişi dahi olsa, biz öykülerimizi okuruz dedik. Öyle de yaptık, bir A4 boyutun uzunluğundaki öykülerimizi okuduk.

17 şubat günü, Çukurova İlçesi, Çatalan beldesi Topalak köyünde, Bülent Gökgöl’ün kullandığı taksinin kaza yapmasıyla Hasan Hüseyin Gündüzalp, Bülent Gökgöl  arkadaşlarımız yaşamdan ayrılmışlardı, Aysel Kılınç, Seyfi Karahan arkadaşlarımızsa ağır yaralı kurtulmuşlardı.

Dünyamızdan arkadaşımızın ailesine, yakınlarına, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Aysel Hanım, Seyfi Beye de ivedi iyileşmeleri için algış veriyoruz.
 
Önceden konuştuğumuz gibi ben kısa bir konuşma yapacaktım, Ali Ozanemre Hasan Hüseyin Gündüzalp’ın bir öyküsünü, Saba Kırer bir şiirini okuyacaktı, öyle de oldu.

Yaşam öyle kısa ki, “BİR” deyinceye dek geçiveriyor. Onu iyi değerlendirmemiz gerek. Ne yapmak istiyorsak, yapalım hemen. Şiir mi yazmak istiyoruz, öykü, roman mı? Yarına, bir saat sonraya kalsın demeyelim, hemen başlayalım işe. Yaşamdan ne koparabilirsek o kalacak bizden...

Hasan Hüseyin, kır kültürünü öne çıkardı. Kır insanın konuştuğu gibi konuştu, yazdı. O doğacı (naturalist/pastoral) bir şair yazardı. Ne yazık, yok şimdi aramızda.
 
Etkinliği ben yönetiyordum. Ali Ozanemre onun “Dul Avratlar Köyü” adlı öyküsünü, bir de kendinden bir öykü, Saba Kırer de “Ki Belki” şiirini, bir de Ferit Etgü’den bir öykü okudu. Mustafa Emre, Nazmi Bayrı, Ben öykülerimizi sözlü olarak sunduk. Diğer arkadaşlarımız da kağıttan/kitaptan okudular.


911 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311