Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret1262468
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
BABALAR GÜNÜNDE DÜŞÜNMEK
21/06/2021

Babamı nasıl anlatırım anam olmadan?

Herkes düşünsün!

Ana yoksa baba da yoktur.

Baba yoksa anada da

Ana olmak da, baba olmak da kolay değil. 

Taş deliğinden çıkmadı ya bu insanlar? Uzaydan da gelmedi. Sözgelimi Karacaoğlan’ın anası yok! Elimdeki yirmi kadar Karacaoğlan kitabına bakıyorum, hiç birinde Karacaoğlan’ın anasından söz edilmiyor… Anasız nasıl anlatılır bir insan? 

Beş yüz kadar şiir yazmış, çalmış söylemiş, vurmuş sazın teline inletmiş… Ama anasıyla ilgili tek bir şiiri yok. Şiirden vazgeçtik tek bir dizecik bile yok…Bir Karacaoğlansever yazara söyledim, “Babasıyla da  ilgili şiir yok” dedi. 

Yahu Karacaoğlan babasız, anasız biri mi? Babası  olduğunu yazmış, Karacaoğlan kitap yazarları… Kara İlyas’mış?! Zavallı, oğlununu büyüdüğünü, geliştiğini görememiş. Derebeğ Hüsam Efendi askere almış.(*) Gidiş o gidiş ara ki bulasın? 

Adamın işi gücü aşık olmak. Sevgili bulmak. Sevgili kovalamak…tan yorulmuş olmalı ki Elif adında bir sevgiliyle evlenmiş. Çocuğu olmuş mu? Ona dair bilgi, yok! 

Bir düğünde saz çalıyormuş, sazının teli kopmuş. Keşke kopmasaydı. Yok yoksulun, kim, kimsesizin her şeyi kopar; kayar gider elinden. Tel almaya varmış ki eve, sevgilinin yanında bir oğlan yatıyor. Kavga edecek, öldürecek hali yok ya? Hemen çıkarsın tabancayı vursun dadan? Abasını çıkarmış üstlerini örtmüş…çekmiş gitmiş. 

Ne olmuş sonra? 

“İncecikten bir kar yağar

Tozar Elif Elif deyi

Deli gönül abdal olmuş/

Gezer Elif Elif deyi” 

Ben babamı anlatacaktım anama bakıp, Karacaoğlan girdi dilime!  Babam bebekken basanını, çocukken anam kaybetmiş. Ağların beylerin işinde çalışmış… 

Evlilik çağına gelince kim evlendirecek? Ana yok baba yok. Bir önder olmazsa, nasıl evlenecek? Yakışıklı, kızların aşık olduğu bir genç babam. Kaçsa kaçacaklar! 

Anam da çocukken babasını kaybetmiş. Dul anasıyla kalmışlar… Komşular biri dünür olmuş. Nenem de “Verdim gitti” demiş. Evlenmişler. 

Babamın gözü güzellerdeydi. Anam da güzeldi, esmer güzeliydi. Bir güzel yeter mi babama? Gönül havalı, birkaç güzeli ister yanında! Bu yüzden hiç anlaşamadılar! 

11 çocuk doğurmuş aünam 4’ü kalmış yaşamda.

 Böyle  bir yaşam öyküsünden sonra, babalar gününü kutlamak?…

 Bir empati yapınız.

 Babalar günü kutlu olsun.

 (*).O yıllarda yönetim asker alma, vergi alma görevini derebeylere vermektedir.

 20.06.2021, Çamlıyayla

 

 81 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394