Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam229
Toplam Ziyaret1048867
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
HATAY’DA BİR GÜN
04/05/2020

-  Aloooo!

Muti Elmas Samsun’dan arıyor.

-Aloooo!

Sabahattin Şen Almanya’dan arıyor.

İkisi de arkadaşım. Düziçi İlköğretmen Okulu’nda birlikte okumuşuz. Diyorlar ki bana; Düziçi mezunları 29 Nisan 2006 günü Öğretmenevi’nde toplanacak, sen de gel!

29 Nisan’da, Has-Hatay otobüsüne bindim, geldim Hatay’a, Öğretmenevi’ne vardım. Yıllardır görmediğim arkadaşlar gelmişler. İlkin, Gaziantep (Oğuzeli’nden) Salih Oğuz tanıdı beni.

Bizim okuduğumuz yıllardan epeyce arkadaş gelmiş, onlarla kucaklaştık.

Yıllardır hiç görmediğim müzik öğretmenimiz Hüseyin Şanlı  oradaydı. Beni tanımakta zorlandı.

Ahmet Özdemir, Mahmut Şakir öğretmenlerim de gelmişlerdi. Ahmet Bey  yazar, Mahmut Şakir, Ankara-DTCF’nde tarih hocası.

Bini aşkın insan gelmiş  Hangi birisini sayayım. Süleyman Çiçek, Zeki Yurdal, Osman Taştan, Kemal Zorlu, Ali Kavak, Mithat Zan, Ali Ozanemre, Ali Metin, Mehmet Göl ve eşi Sevim Hanım,, Harun Avşar, Mister Remzi Çetin,  abovvvv!

Ölenler de olmuş. Ali Boran, İsmail Dondurmacı, Hayri Tekeoğlu!

Harun Avşar’ın babası okulun kütüphane müdürüydü. Sorduğunuz kitap hakkında hemen bilgi verir. Yardımcı olurdu.Harun Bey, Ahmet Özdemir, Mehmet Göl ve beni arabasına bindirdi, dünyanın en eski kilisesi Aziz Sen Patrus Senpiyer’e götürdü. Petrus, İsa’nın oniki havarisinden biri. Kilise, Haç Dağı’nın yamacına kurulmuş. Kapıdaki bilgiye göre 13 m. Derinliğinde, 9.5 m. genişliğinde, 7 m. yüksekliğiunde bir yapı.

Antakya çok eski bir şehir devleti. ‘Sırlar Kavşağında’ adlı romanı okursanız daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

Dönüşte Antakya’nın tarihi yollarından dolaşarak geldik. Kentin ortasından Asi akıyor. Suyu bulanık. Kentin pisliği veriliyor Asi’ye.

İzlence 13.30 da olacak denmişti. Öyle olmadı, 19.30 dediler.Öğretmenevi Oteli’nden yerimi ayırttım.  Akşam Harbiye’ye götürüldük, yemek Boğaziçi Restaurant’ta. Az sonra yemekler yenmeye, rakılar içilmeye başladı. İzlenceyi Zeki Yurdal sunuyor.Mister Remzi akardionununu dillendiriyor. Şarkılar, türküler okunuyor, şiirler söyleniyor. Mithat Zan Türk sanat müziğinden şarkıları çok güzel söylüyor. Beni de unutmadılar. Önce ‘Kertenkeleler’i sonra ‘Ça-ça-çam’ adlı şiirimi okudum. Saat 24’e gelmişti. Bir arkadaş arabasıyla otele bıraktı beni.

Sabahleyin  erkenden kalktım. Ahmet Özdemir. Hüseyin Şanlı, eşi; Mehmet Göl ve eşi aynı masada kahvaltımızı yaptık. Mehmet Göl bir anısını anlattı. Göl, okulun müdürü. Yıl 1980,  A.E.  adlı bir öğrenci benzin dökerek yaktı 4. binayı, duvarına ‘Bu binayı kırk yıl önce halk çocukları yaptı/ Kırk yıl sonra faşistler yaktı’ yazdırır. A,.E. 1.5 yıl hapis yatar, çıkar. Şimdi öğretmenmiş K. İlçesinde. Pişmanmış...

Adana’ya geldiğimde saat 15.30’du.

30.04.2006, Adana

 

 157 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ŞAİR BÜLENT ECEVİT’LE ŞİİR - 30/11/2020
05 Kasım, Bülent Ecevit’in ölüm yıldönümüydü. Hiçbir kimseden, hiçbir aygıttan, hiçbir yayından ses gelmedi! ???
ALİ’NİN ELLERİNDE AÇAN GÜL - 23/11/2020
Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
KARLIOVA ÖĞRENCİLERİ SERGİSİ - 11/11/2020
Ahmet Karlıova’yı 27 Ekim 2020 günü yitirmiştik. Adana sanatçıları ve ülke için büyük bir kayıp oldu bu. Beynime gelip yapıştı ölüm acısı.
YAŞADIĞIM BİR 10 KASIM ANISI - 10/11/2020
1959/65 yıllarında Düziçi İlköğretmen Okulu’nda öğrenciydim.
ADANALI ÜNLÜ RESSAM AHMET KARLIOVA AYRILDI DÜNYAMIZDAN - 04/11/2020
Adana’nın eski özgün, özlü ressamlarından Ahmet Karlıova kırlaşmış saçı, usta gözüyle, güleç yüzüyle karşıladı bizi. Ressamın asıl adı Ahmet Önen Önenköprülü. Ressam, iç mimar, tasarım, dekorasyon, fotoğraf boyaüma konusunda isim yapmıştır.
ATATÜRK CUMHURİYET BİLİM - 29/10/2020
Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Yurdu yayılmacı güçler işgal etmişti. Atatürk, “Geldikleri gibi gidecekler” dedi. Anadolu ayağa kalktı. Emperyalist güçler geldikleri gibi gitmek zorunda kaldılar.. Cumhuriyet kuruldu, devrimler yapıldı. Atatürk “En
OKUMAK YAZMAK ANLAMAK - 26/10/2020
Hiç düşündünüz mü, ne zaman okumaya, yazmaya başladınız?
ANNE ÖZLEMİ (Öykü) - 19/10/2020
Yaşlı Adam gözlerini açtı gülümsedi; görür gibi oldu annesini. Dudaklarını araladı, bir şey söyleyecekti, vazgeçti. Yava
AH BİR SİNEMAYA GİTSEM (Öykü) - 12/10/2020
Duruyorum. Dağlara bakıyorum. Önümde çanaksı bir ova uzanıyor. Düşünüyorum. Ah bir sinemaya gitsem!
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.83577.8671
Euro9.38029.4178