Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret1049255
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
BENİM ÖĞRETMENLERİM
24/11/2019

İlkokula başladığım zaman “ALFABE”mizin kapağında; Atatürk’ün bir çocuğa ders verirken çekilmiş fotoğrafı görülüyordu…

Biz de o çocuklardan biriydik.

Evet, Atatürk bizim baş öğretmenimizdi. Kara tahta başındaydı, “Yeni Türk Harflerini” öğretiyordu halka. Okuma yazma seferberliği başlatılmıştı, “Millet Mektepleri”nin başındaydı Atatürk. “Yeni Türk Harflerini  kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya, bütün yurttaşlara  öğretiniz” diyordu.

Halk “Millet Mektepleri”ne gidiyordu. Kısa zamanda öğreniyordu “Yeni Türk Harflerini”

Cumhurbaşkanıydı İsmet İnönü. Milli Eğitim Bakanıydı Hasan Ali Yücel. İlköğretim Genel Müdürüydü İsmail Hakkı Tonguç.  Seferberlik durmadı. 17 Nisan 1940’da “Köy Enstitüleri” açıldı. 17 bin öğretmen yetişti. Okullara gönderildi. Öğretmenler durmaksızın hızla çalışmaya başladılar. Okulları geliştirdiler, yeni okullar yaptılar. Çiftçiye, köylüye hizmet verdiler. Canlandı köyler…

 Benim öğretmenim de onlardan biriydi. Gece gündüz durmazdı, öğrencilerimi yetiştireceğim diye canını verirdi. Orta, lise, yüksek okula giden en çok bu öğretmenimizin öğrencileri oldu…

Bir şiirinde şöyle diyor Hasan Ali Yücel:

“Çok severiz biz okulu/ Kitabımız bilgi dolu/ Okur yazar her Türk  oğlu/ Yükselmenin budur yolu// Biz okullu çocuklarız/ Hem çalışır hem oynarız// Kağıt kalem kitap defter/ Bizi bunlar adam eder/ Öğretmeni candan dinler/ Öğreniriz pek çok şeyler// Nakarat.”

Eski adı Düziçi Köy Enstitüsü olan, “Düziçi İlköğretmen Okulu”ndan yetiştim ben. Böyle bir okul olmasaydı okuma olasılığım yoktu doğrusu.

Çok özverili öğretmenlerdi bizim öğretmenlerimiz. Öğrencilerin tüm sorunlarıyla ilgilenirlerdi. Harçlığı yoksa harçlık verirlerdi. Yemesi, içmesi, giyimi, yatması okuldan karşılanırdı. Günde sabah bir, akşam iki saat mütalaa (ders) çalışması yapılırdı. Ağaçları biz dikerdik. Tarım işlerini biz yapardık. Tavuk kümesimiz vardı, sebze bahçemiz vardı. Ekin tarlamız vardı. Biz üretir biz tüketirdik. Devlete yük olmazdık.

Öğretmen olduğumuzda öğrencilerimiz yüksek okullara gittiler…

Öğretmenlerini unutmadılar.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ MUTLU, KUTLU OLSUN.

24.11.2019, Adana

 268 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ŞAİR BÜLENT ECEVİT’LE ŞİİR - 30/11/2020
05 Kasım, Bülent Ecevit’in ölüm yıldönümüydü. Hiçbir kimseden, hiçbir aygıttan, hiçbir yayından ses gelmedi! ???
ALİ’NİN ELLERİNDE AÇAN GÜL - 23/11/2020
Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
KARLIOVA ÖĞRENCİLERİ SERGİSİ - 11/11/2020
Ahmet Karlıova’yı 27 Ekim 2020 günü yitirmiştik. Adana sanatçıları ve ülke için büyük bir kayıp oldu bu. Beynime gelip yapıştı ölüm acısı.
YAŞADIĞIM BİR 10 KASIM ANISI - 10/11/2020
1959/65 yıllarında Düziçi İlköğretmen Okulu’nda öğrenciydim.
ADANALI ÜNLÜ RESSAM AHMET KARLIOVA AYRILDI DÜNYAMIZDAN - 04/11/2020
Adana’nın eski özgün, özlü ressamlarından Ahmet Karlıova kırlaşmış saçı, usta gözüyle, güleç yüzüyle karşıladı bizi. Ressamın asıl adı Ahmet Önen Önenköprülü. Ressam, iç mimar, tasarım, dekorasyon, fotoğraf boyaüma konusunda isim yapmıştır.
ATATÜRK CUMHURİYET BİLİM - 29/10/2020
Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Yurdu yayılmacı güçler işgal etmişti. Atatürk, “Geldikleri gibi gidecekler” dedi. Anadolu ayağa kalktı. Emperyalist güçler geldikleri gibi gitmek zorunda kaldılar.. Cumhuriyet kuruldu, devrimler yapıldı. Atatürk “En
OKUMAK YAZMAK ANLAMAK - 26/10/2020
Hiç düşündünüz mü, ne zaman okumaya, yazmaya başladınız?
ANNE ÖZLEMİ (Öykü) - 19/10/2020
Yaşlı Adam gözlerini açtı gülümsedi; görür gibi oldu annesini. Dudaklarını araladı, bir şey söyleyecekti, vazgeçti. Yava
AH BİR SİNEMAYA GİTSEM (Öykü) - 12/10/2020
Duruyorum. Dağlara bakıyorum. Önümde çanaksı bir ova uzanıyor. Düşünüyorum. Ah bir sinemaya gitsem!
 Devamı
AlışSatış
Dolar7.80267.8338
Euro9.40699.4446