Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret1262466
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
UÇUTMAMIN GÖZÜNDE MARDİN
30/11/2015

Hayal! İlk bakışta ulaşılmaz gibi görünür, ama öyle değil, ardına düşürseniz gerçekleşir, ulaşırsınız ona. Mardinli fotoğraf sanatçısı, uçurtmacı Zahit Mungan bunlardan biri. Öğretmenlik yıllarımda Mardinli çocukları zeki olarak tanımıştım. Zahit’i görünce, yanılmadığımı anladım.

Zahit Mungan, 1991 yılında Mardin’de doğmuş. Aldığı eğitim onu Web tasarım, yazılım uzmanlığına yükseltmiş. Bunlarla yetinmemiş hayalinin peşine düşmüş. Mardin’in ve kalesi’nin fotoğraflarını havadan nasıl çekebilirim diye düşünmüş. Yıl 2006’da başlamış bu işe. Uçurtmalar yapmış. Uçurtmanın ucuna cep telefonunu bağlamış. İlk çektiği fotoğraflar başarının yolunu açmış, amaca ulaşacağını anlamış. Gide gide dev uçurtmalar oluşturmuş. Mardin’in ve Mardin Kalesi’nin fotoğraflarını sürekli çekebilmek için kameralar geliştirmiş. Bağlamış dev uçurtmaların ucuna, salmış uçurtmayı havalara, üç bin metre kadar yükselmiş uçurtmalar. Aman aman ne görsün, artarda Mardin’i çekiyor tasarladığı kameralar. Bu önemli buluş onu fotoğraf sanatçısı konumuna getirimiş. On bin fotoğraf çekmiş şimdiye dek. Bakalım nereye varacak bu merak, bu hayal?  Sonuçları iyi olacak, dünya tanıyacak onu. Evet Munganlardan bir de şair çıkmıştı, anımsayacaksınız; Murathan Mungan.

28.11.2015 günü AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği)’da sergiliyor Mardin fotoğraflarını. Mardin’in tanıyorsunuz. İzlerken diyorum ki kendi kendime bir bulgucu (mucit) bu insan. Hem de 25 yaşında bir genç. Kendimi tanıttığımda çok sevindi, ben de sevindim. Öyle ya, böylesine bir sanatçı buluşçuyla tanışıyorum… az şey mi?

Fotoğraflar; Mardin Kalesi’ni, Mardin Müzesi’ni, Mardin Genel görünümünü, Kasimiye Medresesi’ni, Beysulfaran Manastırı’nı, Zinciriye Medrese’ni, Dara Örenlerini ve birçok yerleri betimliyor.

Şimdiye dek otuz beş sergi açmış. Yapıtlarıyla ulusal, uluslararası ödüller alan sanatçı Martı Uçurtma Kulübü üyesidir. Yeni  tasar (proje)’lar hazırlıyor, rekorlar kitabına girmeyi düşlüyor. Fotoğraflar, uçurtma kamerası, saydam gösterimi ilgiyle izlendi. Yeni Adana Halk Sağlığı Merkezi Müdür Yardımcısı Uzman Dr. Nurettin Özdener’in sanatçıyla gerçekleştirmiş olduğu söyleşi de sergiye renk kattı.


562 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.392613.4463
Euro15.178615.2394