Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret1260750
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ÇOCUKLARA ŞİDDET..
06/05/2014

21 Nisan 2014 günü bu konuda, Seyhan Oteli-Toros Salonu’nda hukukçuların sunduğu açık oturumu izledim. 

Açılışı, Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırk yaptılar.

Prof Dr. Mete K. Gülmen (ÇÜTF  Adli Tıp Ana Bilim Dalı Bşk.);  Av. Şahin Antakyalıoğlu (Ank. Barosu Çocuk Hakları Üyesi); Cumali Tülü (Adana Adliyesi Çocuk Bürosu Savcısı); Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem (YÜHF Öğ. Üyesi); Av. Veysel Tunçgil konuştular.

Her yerde, her alanda olduğu gibi çocuk hakları da korunamıyor. Oysa bizim geleneğimizde çocuklar en büyük varlıklarımızdır. Onları yetiştirmek, onların haklarını korumak bizim görevimizdir.. Hukukçularımız, bu konuyu ele aldılar, şöyle konuştular:

Çocuklar; cinsel, tensel, tinsel şiddete uğruyor. Ağır işlerde çalıştırılıyor, emekleri sömürülüyor.. sokağa atılıyor, kaçırılıyor, öldürülüyor..

Daha çok kanayan bir yara olan cinsel şiddete uğrayanları ele alalım:

Cinsel şiddet,  çocukların, yetişkinler tarafından, cinsel istismara uğramasıdır.. Bu eylem aile içi gerçekleşiyorsa “ensest” adını almaktadır. Bu tür olaylar öyle azımsanacak şeyler değildir.

Cinsel şiddetin, %30’u 2-5 yaş, %40’ı 6-10 yaş, %30’u 11-17 yaş arasında gerçekleşmektedir. Bu eylemi gerçekleştirenlerin % 96’sı erkeklerdir. Çocuklar bu istismarcıların % 80’nini tanıyor.

Ülkemizde 3 kız çocuktan ve 5 erkek çocuktan biri cinsel şiddete uğruyor. Bu gibi olaylar üstüne düşündünüz mü hiç?  Çaresi nedir, ne değildir diye?

Sizlere kabataslak bir iki ip ucu verelim:

Cinsel şiddete, istismara uğrayan çocuklar içe kapanır, ruhsal çöküntüler geçirir, yalnız kalmak, okula gitmek istemez. Uyumsuzluk gösterir. Tenlerinde çürüme, morarma görülür..

Bu tür çocuklar, iyileştirilmesi için çocuk psikiyatrisi kliniklerine götürülmeli, ailesi eğitim verilmeli. İyileşme süreci sonuna dek izlenmeli.. Çocuklar, konuya ilişkin eğitilmeli, bilinçlendirilmeli.. Sözgelimi onlara şöyle denilebilir:

Senin özel bölgene dokunmak isteyenlere izin verme, böyle şeylerle karşılaşırsan bize haber ver..

Ülkemizde bir de hiç de sonu gelmeyecek gibi duran “çocuk gelinler” sorunu var.. Kimi anne babalar, ergenlik çağına gelen kızlarının başına bir şey gelmesin diye başlık (para) karşılığında evlendirirler.. Çocukluğunu yaşamayan bu çocukların sorunları hiç bitmez.. Oysa biz uluslararası çocuk hakları sözleşmesine imza atmışız.. Yasalarımızda 18 yaşını doldurmayan çocuklar evlendiril(e)mez. Cezası, 3 yıldan 8 yıla kadar hapisliktir.

Türkiye İstatistik Kurumuna göre ülkemizde 181 bin çocuk gelin, 14217 çocuk damat bulunmaktadır.. Ayrıca, çocuk annelerin doğurdukları çocukların % 60’tan fazlasının ölme olasılığı vardır.  Bunları her anne babanın, öğretmeni, velinin, vasinin bilmesi gerekmez mi? Bu açıdan bakınca; isterdim ki, bu açıkoturumu, öğretmenler, anne babalar, veliler, vasiler  de izlesin..bilgilensin.. Ayrıca şunu da eklemek gerekir: Anne-baba okulları açılmalı, anne babalar eğitimden geçirilmeli. Çocuklar her türlü şiddetten, istismardan böylece korunabilir. Bu konu üzerine titizlikle eğilen, izleyen Adana Barosu’nun  “Alo İhbar” telefon numaralarını aktarıyorum: (0322) 3512121 – 3594972 – 3594422 – 4903275.

Anneler, babalar, öğretmenler.. çocukları gözden ırak tutmayınız.. Onlara ilgi, sevgi göstermek, onları korumak kollamak görevinizdir.. Daha birkaç gün önce biri Akhisar’da, diğeri Adana’da iki çocuk yaşamdan koparıldı.. Yüreğimizin yanması o çocukları geri getirmiyor..1181 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     09/05/2014 16:34

SN.Babacanoğlu tebrik eder saygılar sunarım elinize kaleminize sağlık..eğtimle sağlıklı düşünen sağlıklı davranan nesiller yetiştirerek yüzümüzü kızartan yüreğimizi yakan bu davranışlardan arındırılmış bir toplum yaratmak dilek ve temennisi ile selamlar..
VEYSEL GÜNGÖR

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILDA İYİ ŞANSLAR - 31/12/2021
Memleketin birinde bir köy çok yoksulmuş. Ot bulup ot, ağaç bulup ağaç, taş bulup taş yiyorlarmış.
KUVAYİ MİLLİYECİ GAZİ YENİ ADANA - 24/12/2021
30 Ekim 1918 günü imzalanmıştı Mondros Anlaşması, 31 Ekim günü Mustafa Kemal geldi Adana’ya, Murat Palas Oteli’nde Liman Von Sanders Paşa’dan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını teslim aldı.
YUNUS EMRE’Yİ ANALIM - 13/12/2021
Ünesco , 2021 yılını “Yunus Emre Yılı” olarak duyurdu. Ona ilişkin yazıların yeterince yayınlandığı söylenemez. Ama biz Yunus Emre’yi analım, şiirlerine varalım.
JAPON ŞİİRİ - 07/12/2021
Ülkemizde Japon şiirlerine özenen yok değildir. Çokça da “haiku” biçemi üzerine örnekler veriyorlar. Japonlar, Çin şiiri etkisinde şiirlerini geliştirdiler. Klasik Japon şiirleri hece ölçüsüne dayanır. Beş yedili nazım düzeninde kurulmuş, uyaksızdırl
ESKİLERDEN BİR ANI SIKIÇ - 21/11/2021
Güney kentlerinin caddeleri yolları turunç ağaçlarıyla süslü, doludur. Nisan ayı gelince çiçeklerinin kokusu mest eder insanı. Hatta bu konuda, Adana’da “Portakal Çiçeği” konulu festival bile yapılıyordu. Pandemi nedeniyle yapılmaz oldu.
JAPONLAR'DA ÇAY KÜLTÜRÜ - 16/11/2021
Düziçi İlköğretmen Okulu üçüncü sınıfındayken okul tasar (proje) yarışması açmıştı. İkinci binanın arkasına yüzme havuzu yapılacaktı. Krokisini çizip, yazısını yazıp yarışmaya katılmıştım. Üçüncülük ödülü almıştım. “JAPON ŞİİRİ kitabını vermişlerdi
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ - 09/11/2021
Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur! Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, T
ÖĞRENCİLERİN ÇANTALARI - 01/11/2021
Her zaman dikkatimi çekmiştir öğrencilerin çantaları. Toplutaşıma otobüsüne iki öğrenci bindiler, oturacak yer yoktu yanımda ayakta durdular. Ben de ayaktayım. Emekli öğretmen olduğumu söyledim; gülümsediler.
CUMHURİYET ANLAMI YENİLİKLER - 28/10/2021
Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yılındayız, kutlu olsun. Mutlu olsun ülkeye, herkese.
 Devamı
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311