Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret835028
HABER VİDEOLARI
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ETKİNLİKLER-1, 2, 3, 4, 5
13/01/2015


BEŞOCAK HALUK LEVENT MÜZİK DİNLETİSİ

Çukurova Belediyesi, ilk baştan kültür sanata yöneldi. Müzik dinletileri, anma etkinlikleri, resim sergileri, sosyal etkinlikler (…) düzenliyor. Bu iyi bir gelişme.  6.1.205 günü akşamı Adana’nın Kurutluş Bayramı Beşocak onuruna, Adanalı ünlü sanatçı Haluk Levent’in Toros Mahallesi kapalı Semt Pazarı alanında müzik dinletisi gerçekleştirildi. Havanın soğuk, ayaz olmasına karşın halk pazar alanını doldurdu. Açılış konuşmasında Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, bu benzeri dinletilerin ulusal günlerde yineleneceğini belirti. Çukurovalıların sanata doyacağını söyledi. Sanatçıya ve dinleyicilere teşekkür etti.
Haluk Levent büyük bir alkış ve coşkuyla karşılandı. Doğaçlama ve bilinen şarkılarını söyledi. Onlardan bazıları: “Ben bu gece ölmezsem ölmem/ Çanakkale içinde vurdular beni/ Yollarda bulurum seni/ El fida, Akdeniz Akşamları, Onuncu yıl Marşı (…)

ORHAN KEMAL KÜLTÜR MERKEZİ VE TURHAN SELÇUK SANAT OKULU AÇILDI

8.1.2015. Hava yine ayaz… Ama kimse ayazı dinlememiş gelmiş. Haluk Uygur, Mehmet Emin önerisiyle Turhan Selçuk Sanat Okulu, Orhan Kemal Kültür Merkezi açılışına katılacaklar. Salon hınca hınç dolu. 
Orhan Kemal’in oğulları Nazım, Işık Öğütçü, Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk, eşi Füruzan, Ressam-Hattat Ethem Çalışkan, Sinema oyuncusu, yönetmen Ali Özgentürk, belediye görevlileri, siyasiler, Adana edebiyatçıları, gazeteciler ve Çukurovalılar (…) gelmişler. Fikret Otyam rahatsızlığı nedeniyle gelememiş, iletisi okundu.
Çukurova Belediyesi Başkanı basın danışmanı Ufuk tekin sunuculuğu yürütüyor. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin kürsüye geldi. “Hiç salonumuz yoktu şimdi üç salonumuz oldu. Kültür sanat, Orhan Kemal, Yılmaz Güney festivalleri yapacağız, Çukurova sanata doyacak…” dedi.
Işık Öğütçü, Orhan Kemal etkinliklerine destek veren  Soner Çetin ikinci başkanım oldu. Biz para pul istemiyoruz, Orhan Kemal’in adının yaşatılmasını istiyoruz dileğinde bulundu. Furuzan, Ali Özgentürk, Ethem Çalışkan da etkinliklerden  mutlu olduklarını belirttiler. Nazan Balcı, Halit Gökmen, Sevinç Kökenler şiir okudular. Açılış yapıldı. Davetlilere plaket verildi. Nazım Öğütçü, Furuzan, Ethem Çalışkan kitaplarını, Soner Çetin, Otyam’ın kitaplarını imzaladı. Kokteyl verildi.

ZEYDAN KARALAR VE ADANA

Şehirler de hastalanır. Adana’yı hasta edenlerden nasıl alınacak yanıt. Kent, doğudan batıdan, güneyden kuzeyden büyüyüp gidiyor. Tarım alanları daralıyor. /  Sokaklar, caddeler daralıyor, otolar dolduruyor yolları, taşıyor kaldırımlar, yayalar yürüyemiyor./ Bunca yer var, edebiyatı, müziği, sineması, tiyatrosu, ressamı, balesi (…) içinde olan bir sanat sitemiz yok./ Sanayisi, tarımı çökmüş, iş veremiyor, aş veremiyor, göç veriyor./ Tarihi, turistik alanlar kullanılamıyor./ İçinden ırmak geçiyor kentin. Kanserleşmeden kent bir doktor gerek bir doktor. Evet o doktor geliyor: Seyhan Belediye Başkanlığına seçilen ZEYDAN KARALAR. Ramazanoğlu Konağı’nda (10.1.2015) masaya yatırıyor Adana’yı, hastalıkları saptıyor. Hastalıkların nasıl iyileşeceğine dair projelerini sunuyor.  Yukarıda saydıklarım, sayamadıklarım çözümlenecek. Yeni icat edilmiş ilaçlar verilecek, iğneler yapılacak, iyileşecek, ayağa kalkacak Adana…

ALİ OZANEMRE, NECMİ YAŞAR İMZA GÜNÜ

Tarih 10.1.2015, saat 13, yer Çakmak Plaza-Karahan Kitabevi. Bir hafta, on gündür telefonlar, telefonlar, imza gününe katıl. Çakmak Plaza’dayız. İki güzel insan, güzel insanlarla buluşuyor. Bakıyorum, umduğumdan fazla insan var orada. Takalaşıyoruz, hal hatır soruşuyoruz, konuşuyoruz.  İmza kuyruğu epeyce uzun. Aziz Nesin’in kuyrukları böyle olurdu diye geçiyor içimden. Bu arada Musa Dinç eşiyle geldi. Hoş beş, hal hatır soruştuk. İyi gidiyor, iyi. Adana aşacak imza sorunlarını.  Ali Ozanemre  “Kafdağının Kuşları”,  Nemci Yaşar “Dostum Dinle Beni” adlı kitaplarını imzalıyorlar. Ben de imzalattım aldığım kitapları. Darısı gelecek imza günlerine…

 

TÜYAP KİTAP FUARI GELİYOR
SEVGİLİ OKURLAR SEVGİYLE, SAYGIYLA BEKLİYORUM SİZLERİ.
YÜZSÜZLER YÜZÜNÜ ALSIN, TEYZEMİN KÖSELERİ ADLI KİTAPLARIMI İMZALAYACAĞIM. 
SELAM.

 


859 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SOLUK ARKADAN ÇIKIYOR (Öykü) - 06/08/2019
Eskiden hastalar koca karı ilaçlarıyla, üfürükçülerle muskalarla… iyileştirilmeye çalışılırdı. Bu yüzden kaç hasta dünyamızdan ayrıldı, sayısı bilinmez…
KEÇİLERİN BAŞINDAKİ TEYNEKLER - 01/08/2019
emleketin birinde bir keçi çobanı varmış. Keçilerin dilinden iyi anlarmış, keçiler de
ATTAN İNEN KONUK (Öykü) - 22/07/2019
Bir gün bir konuk gelmiş bir adamın evine… Atı yemleniyor, en iyi şeyler konuğa ikram ediliyor.. En güzel odada, en güzel yatakta yatırılıyor... Yeme, içme iyi.. Konuğun keyfi yerinde.
BİR RAMAZAN BAYRAMI DAHA YAŞIYORUZ - 03/06/2019
Bir ramazan bayramı daha yaşıyoruz; (04.06.2019). Bayramınız kutlu mutlu olsun, gülsün
ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILINDA DÜŞÜNDÜKLERİM - 17/05/2019
Birinci Dünya Savaşı sonunda düşmanlar yurdumuzun birçok yerini işgal etmişlerdi.
ANAM ANALAR GÜNÜ - 13/05/2019
Analar gününü Amerikalı Anna Jarvis kurmuş 1908'de Kutlanıla gelmiş. Bizde ise 1955''ten beri Mayıs'ın ikinci pazar günü kutlanmaktadır.
HASAN ONBAŞI (Öykü) - 07/05/2019
Eskiden askerde çavuş, onbaşı olanlar, terhis olunca köyünde çavuş, onbaşı olarak
TEŞEKKÜR - 29/04/2019
SEVGİLİ OKURLARIM...
TBMM'NİN AÇILIŞININ 99. YILDÖNÜMÜ 23 NİSAN - 24/04/2019
M. Demirel Babacanoğlu
 Devamı
Anlık
Yarın
31° 33° 23°
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617